Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Okna drewniane: ekonomia i ekologia

Drewno jest materiałem od stuleci stosowanym w budownictwie. Mistrzowie fachu budowlanego potrafią z niego stworzyć prawdziwe cuda. Drewniane okna można wykonać praktycznie w każdym kształcie i wymiarze.

Zalety drewna

Podstawową zaletą drewna, z którego wykonane są okna, jest jego naturalność. Naturalne zalety drewna usiłuje się imitować, proponując drewnopodobne okleiny, które mają być zastępstwem dla walorów dzieł natury. Jednak już dotykając drewniane okno można poczuć różnicę. Nie bez znaczenia jest także walor dekoracyjny, szczególnie widoczny w przypadku okien lazurowanych, na których można zobaczyć naturalną strukturę drewna.

Według ekspertów drewno to ciepły i estetyczny materiał, dzięki współczesnym, niezwykle zaawansowanym technologiom obróbki można z niego wykonać okna w każdym kształcie i wymiarze. Ramy okienne skleja się przeważnie z trzech warstw drewna litego lub łączonego na długości. W taki sposób eliminujemy anatomiczne wady drewna, czyli sęki, skręty włókien i inne niedociągnięcia natury. Klejone drewno charakteryzuje ponadto większa odporność na paczenie się.

Co więcej, drewno charakteryzuje niższa rozszerzalność cieplna materiału. Okna drewniane są zatem bardziej wytrzymałe na zmiany temperatury, lepiej pracują w murze. Drewno pod wpływem temperatury nie odkształca się. Ma to szczególne znaczenie w wypadku pożaru, gdyż drewniane okno, zanim siłą rzeczy nie ulegnie w końcu zniszczeniu, stanowi dobrą ochronę zabezpieczają wnętrze przed dopływem tlenu. Tym samym nie pozwala, aby ogień przybrał na sile. Ponadto działanie wysokiej temperatury i bezpośrednio ognia nie powoduje wydzielania się substancji trujących, jak ma to miejsce w przypadku innych materiałów.

Okna drewniane są też, w pozytywnym sensie, mniej szczelne niż okna z PCW - zapewniają lepszą naturalną infiltrację powietrza.

Właściwości drewna mają także wpływ na ochronę przed nieproszonymi gośćmi, bowiem materiał ten posiada o wiele większą wytrzymałość przy niewielkiej gęstości - drewno to jednorodna struktura i zamocowane w nim wkręty od zaczepów antywyważeniowych stosowanych w oknach antywłamaniowych pracują całą płaszczyzną i są o wiele trudniejsze do sforsowania.

Prawdą jest, że drewniane okna należy konserwować co kilka lat. Nie jest to jednak zbyt kłopotliwe, a odpowiednio pielęgnowane okna drewniane mogą służyć nawet 90 lat. Tymczasem, żywotność okien z PCW to ok. 40 lat.

Co na rynku

Oferta producentów okien jest zbliżona. Mają oni możliwość zastosowania tych samych pakietów szybowych, farb, okuć. To, co naprawdę wyróżnia okno to jego rama. To w niej kryją się najistotniejsze rozwiązania.

Pierwszy czynnik mający bardzo ważny wpływ na termikę okna to grubość ramy. Standardowo okna drewniane mają ramę o grubości 68mm, ale mogą mieć grubość nawet powyżej 100mm. Im rama jest grubsza, tym cieplejsze będzie nasze okno. Szersza rama daje też możliwość zastosowania energooszczędnego 3-szybowego pakietu szyb zespolonych, co ma ogromny wpływ na poprawę parametrów termicznych całego okna. Przepuszczalność termiczna pakietu 3-szybowego wypełnionego argonem może wynosić nawet Us= 0,6 W/m2K. Co ważne, nie należy mylić parametrów szyb z parametrami całego okna.

Następne, czemu warto się przyjrzeć, to uszczelki. Im jest ich więcej i im większa jest ich łączna powierzchnia, tym mniej chłodnego powietrza ma szansę przeniknąć do naszego domu. Standard rynkowy to pojedyncza uszczelka wrębowa o powierzchni styku z ramą 8mm. Innowacyjnym rozwiązaniem w oknach niektórych producentów jest zastosowanie uszczelki krawędziowej, oraz uszczelki na połączeniu okapnika i ramy okna. Ta ostatnia zapobiega dostawianiu się nie tylko chłodnego powietrza, ale również wody pomiędzy skrzydło, a ościeżnicę okna.

Uszczelki są tym elementem, który możemy zweryfikować sami, zwyczajnie przyglądając się budowie okna. Trudniej będzie z oceną kolejnego elementu. A jest to głębokość osadzenia pakietu szybowego w ramie okna. Pogłębione osadzenie pakietu zespolonego minimalizuje występowanie mostka termicznego w tym newralgicznym miejscu.

Mogłoby się wydawać, że niewielka zmiana, jak poszerzenie uszczelki o kilka milimetrów to niewielka zmiana izolacyjności. Weźmy jednak pod uwagę cale okno, np. 1450x1470cm. Jego obwód to łącznie 5840cm. Po wymnożeniu obwodu przez 8mm dodatkowego styku uszczelki otrzymujemy prawie 470cm2 ponadprogramowego uszczelnienia. To właśnie sumaryczne oddziaływanie poszczególnych różnic w budowie okien różnych producentów jest tym, co polaryzuje ich oferty.

Ekologiczna moda

Moda na energooszczędną stolarkę okienną panuje w Polsce od kilku lat. W budowie domów ekologicznych okna drewniane pełnią rolę izolatora. Drewno z natury jest słabym przewodnikiem ciepła, co w przypadku wykorzystania tego tworzywa do produkcji ram okiennych staje się jego ogromną zaletą. Wykorzystanie do produkcji stolarki okiennej tworzywa pochodzącego z natury, łączy w sobie ekologię i ekonomię, obrazując bardzo korzystny eko bilans, począwszy od ich produkcji, a skończywszy na utylizacji. Z ekologicznego punktu widzenia okna drewniane stanowią dobre rozwiązanie dla tych, którzy przykładają wagę do energooszczędności, a co za tym idzie ochrony środowiska.

Cena

Okna energooszczędne, jak większość energooszczędnych technologii, są droższe od okien standardowych. Wynika to m.in. z zastosowania większej ilości materiałów - drewna, szkła, uszczelek, a czasem też ze skomplikowanego procesu produkcji. Warto więc szczegółowo zaplanować rozmieszczenie stolarki i stosować okna o różnych parametrach w zależności od projektu naszego domu oraz funkcji poszczególnych pomieszczeń.

Okna energooszczędne przyniosą nam szczególnie duże oszczędności w kosztach ogrzewania, jeżeli zastosujemy je w miejscach narażonych na większe straty ciepła np. na północnej elewacji, w dużych przeszkleniach. Tu warto zainstalować te o najlepszych parametrach. Okna o najsłabszym współczynniku przepuszczalności termicznej możemy zastosować w garażu, piwnicy - czyli w pomieszczeniach, których nie ogrzewamy. Pozostałe okna mogą mieć Uw w okolicach 1,0 W/m2K. W ten sposób optymalizujemy wydatki na stolarkę - osiągniemy bardzo dobre parametry termiczne budynku, a zaoszczędzoną sumę możemy wydać np. na okucia, klamki i szyby antywłamaniowe.

Tu stajemy jednak przed dylematem - rozsądne zaprojektowanie stolarki, czy estetyka budynku? Jest tak dlatego, że najczęściej inne parametry to też inny wygląd okna, a przecież na całej elewacji, a tym bardziej w obrębie jednego pomieszczenia powinny być one harmonijne. Obecnie w Polsce jest zaledwie paru producentów, którzy mają odpowiedź na takie zapotrzebowanie.

Data modyfikacji: 2011-01-15

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 2166 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama