Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Bezpieczne okno wg ROTO

Oferowane okucia ROTO spełniają wymaganie dotyczące antywłamaniowości, ale jednocześnie są tak zaprojektowane, by korzystanie z okien było bezpieczne dla użytkowników.

Włamywacze najczęściej dostają się do domu przez okna i drzwi tarasowe znajdujące się na parterze. Okna te powinny być najbardziej odporne na działania złodziei. Im dłużej takie ono będzie stawiało opór, tym większa szansa na to, że intruz się zniechęci lub nastąpi uruchomienie alarmu. Taką odporność zapewniają oknom okucia antywyważeniowe ROTO NT, które posiadają kilka rodzajów zabezpieczeń. Mamy tu hakowe rygle ze stali, które podczas przekręcania klamki kotwiczą się w ościeżnicy, chroniąc okno przed wyważeniem. Inne zabezpieczenie to przeciwbieżne rolki ryglujące, sprzężone ze sobą. Podważenie jednej rolki powoduje, że druga mocniej kotwiczy się w zaczepie antywyważeniowy.

Ponadto okucie można wyposażyć w klamkę Roto Secustik lub Roto Secutik Swing, która mimo że nie zamykana na klucz, uniemożliwia otwarcie okna od zewnątrz. Wszystkie mechanizmy zabezpieczające są ukryte w klamce i uruchamiane są poprzez ustawienie jej w odpowiedniej pozycji.

Ochrona od wewnątrz

Okno bezpieczne dla użytkowników to takie które spełnia kilka czynników:

  • pozwala łatwo się uchylać, a uchylone nie otwiera się samoczynnie
  • nie sprawia trudności podczas manipulowania nim (z przechodzenia z pozycji uchylnej do rozwiernej okno nie wypada z zawiasu)
  • można je zablokować w żądanej pozycji – nie trzaska podczas przeciągu, nie przytnie palców, zasłon
  • nie otworzą go dzieci.

Bardzo ważne dla nas jest to, aby naszym pociechom nic się nie przydarzyło. W pokojach montowane są klamki z kluczykiem. Ale że często trwają długie poszukiwania kluczy, podczas których również musimy pilnować naszych pupili, producent ROTO poleca rozwiązanie Tilt First. Polega ono na tym, że pokój można wietrzyć ustawiając klamkę w pozycji uchylnej, natomiast nie ma możliwości, aby przekręcić ją tak, by okno się otworzyło. Klamka blokuje okno w położeniu uchylnym. Otworzyć można jedynie za pomocą klucza.

Przypatrując się z kolei oknom balkonowym, ROTO proponuje nam hamulec w klamce. Dzięki niemu unikniemy trzaskania na skutek przeciągu oraz zabrudzenia firan smarem z okucia.

Często uchylane okna powinny być wyposażone w blokadę błędnego położenia klamki, która uchroni nasze okno przed wypadnięciem z zawiasu przy zmianie pozycji z uchylnej na rozwierną.

Kupujący stolarkę okienną klient sam może sprawdzić jakie zabezpieczenia ma dane okno. Podstawowymi elementami są zaczepy antywyważeniowe oraz blokada klamki.

Data modyfikacji: 2012-07-04

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1725 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama