Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Drzwi przesuwne, łamane i składane

Wszelkiego rodzaju skrzydła drzwi przesuwanych, łamanych i składanych są dobrym zamiennikiem skrzydeł otwieranych tradycyjnie. Nadają się do większości pomieszczeń. Oszczędzają powierzchnię, ułatwiają komunikację w wąskim korytarzu; po otwarciu nie zastawiają mebli ustawionych blisko wejścia.

Drzwi dwuskrzydłowe przesuwane lub czteroskrzydłowe łamano-składane są idealnym rozwiązaniem do stosowania między pomieszczeniami, które czasami chcemy połączyć w jedną strefę (salon i gabinet, kuchnia i jadalnia, sypialnia i garderoba, hol i salon). Skrzydła takich drzwi mogą być identyczne jak pozostałe tradycyjnie otwierające się.

Wystarczy kupić odpowiedni model bez zamka, klamki i zawiasów i powiesić na górnej prowadnicy zamaskowanej listwą drewnianą. Można również zamontować drzwi w schowanej w ścianie kasecie, ale grubość tej ściany zwiększy się wówczas o około 15 cm.

Drzwi przesuwane lekkiej konstrukcji stosowane są do zabudowy wnęk, szafy czy garderoby. Są lekkie, dają wiele możliwości aranżacyjnych, ale mają dwie wady: nie są barierą dźwiękową i do mocowania najczęściej potrzebują dolnej prowadnicy. Pomysł ten sprawdza się szczególnie, jeśli dzieląc przestrzeń, nie chcemy stawiać stałej ściany.

Drzwi harmonijkowe przydadzą się szczególnie do zamknięcia niewielkiego schowka, garderoby czy wnęki. Kojarzą się z tymczasowością, bylejakością, niską ceną, ale łatwym montażem. I na ogół to prawda, więc trudno traktować je jako drzwi reprezentacyjne. Są jednak chlubne wyjątki od reguły: drewniane panele z przeszkleniem w aluminiowych ramkach. Takie można zastosować nawet „na pokojach”.

Proponujemy parę alternatywnych rozwiązań:

  • drzwi zamaskowane takim samym materiałem jak ściana – tapetą, fornirem, plecionką, tkaniną;
  • skrzydła oklejone fototapetą iluzoryczną dającą wrażenie głębi, przestrzeni lub uzupełniającą wystrój o ciekawy element dekoracyjny;
  • stosowanie drzwi szklanych przezroczystych, kiedy potrzebujemy tylko przesłony cieplnej, nie wizualnej, np. między holem a salonem;
  • stosowanie drzwi szklanych matowych lub z folią, albo z wytrawionym dużym wzorem jako elementem dekoracyjnym;
  • stosowanie drzwi lustrzanych jako powiększających optycznie przestrzeń lub imitujących ją;
  • nadawanie skrzydłom drzwi indywidualnego stylu przez malowanie na nich dekoracji np. modnych obecnie graficznych kwiatów w rozmiarze maxi.

Data modyfikacji: 2010-07-30

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 6156 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama