Drzwi przesuwne przede wszystkim usprawniają korzystanie z przestrzeni. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku małych powierzchni. Drzwi przesuwne poprawiają funkcjonalność mieszkania.
W pierwszym przypadku szyna, na której przesuwają się drzwi, jest zamocowana na powierzchni ściany. Minusem tego systemu jest fakt, iż nie możemy na tej samej ścianie ustawić niczego natomiast skrzydło, niezależnie od tego, czy jest zamknięte czy otwarte, jest zawsze widoczne.
W przypadku systemu chowanego w ścianę szyna wpuszczona jest pomiędzy dwie ścianki. Wówczas przesuwane skrzydło chowa się tam całkowicie. Znacznie ułatwia nam to możliwości aranżacyjne pomieszczenia.
Ze względu na szerokość otworu drzwiowego oraz układ pomieszczenia, możemy zamontować drzwi otwierane jedno lub dwustronnie.
Podstawowym elementem systemu przesuwnego jest szyna. Zwykle wykonana jest ze stopu aluminium. Do ściany szyna mocowana jest bezpośrednio lub za pomocą kątowych uchwytów. Bardzo ważna jest jej sztywność i przekrój. Od tych parametrów zależy dopuszczalna waga skrzydła. W przypadku drzwi chowanych w ścianie są one montowane na wpuszczonym w nią aluminiowym stelażu. Ważne są również wózki umożliwiające przesuwanie skrzydła po szynie. W zależności od ciężaru drzwi, wózki mają konstrukcję rolkową lub kulkową. Niektórzy producenci stosują wózki łożyskowane cichobieżne gwarantujące prawie bezszelestne otwieranie i zamykanie drzwi.
Wśród części systemu możemy jeszcze wypełnić ograniczniki wychylenia i otwarcia. Są to mocowane w podłodze prowadnice stabilizujące tor jazdy skrzydła i utrzymujące je w pionie. Prowadnice często wyposażone są w kontry śrubowe, które wyznaczają miejsce, gdzie może dojechać wózek. Ponadto, ograniczniki zapewniają wyhamowanie drzwi przy końcu otwierania i ułatwiają ich otwieranie bez użycia siły.
Mając w planach montaż drzwi przesuwnych należy zadbać o odpowiednie warunki techniczne. Po pierwsze, ściana, na której zostanie zamontowana szyna musi być idealnie prosta. Po drugie, powierzchnia pod skrzydłem powinna być idealnie równa. Należy na to zwrócić uwagę zwłaszcza wtedy, gdy łączą się dwa rodzaje powierzchni np. panele i kafle. Kolejna sprawa to sprawdzenie, czy na ścianie po której będzie przesuwało się skrzydło nie ma żadnych kontaktów, włączników czy większych listew przypodłogowych, które mogłyby przeszkadzać w prawidłowym działaniu systemu.
Praktycznie każde skrzydło danego producenta można dostosować do systemu przesuwnego. Klient może wybrać dowolne drzwi, kierując się swoimi upodobaniami czy wymogami urządzania wnętrza.
Wybierając system przesuwny musimy zdawać sobie sprawę, iż takie drzwi są mniej szczelne od tradycyjnych, zwłaszcza pod względem akustycznym.
Data modyfikacji: 2012-07-29
Źródło: paxo.pl
Szukaj w paxo.pl