Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Drzwi przesuwne - sierpień 2011

Drzwi przesuwane – kilka rozwiązań

Drzwi naścienne przesuwane można zamontować, gdy ściany działowe są już zbudowane oraz podczas remontu domu. Wystarczy, jeśli pozostawimy otwór drzwiowy równy wielkości skrzydła i miejsce na ścianie potrzebne do jego odsunięcia. Skrzydło drzwi przesuwa się na wózkach jezdnych po prowadnicy, którą montuje się na ścianie nad otworem drzwiowym lub do sufitu. Drzwi naścienne można zamontować zarówno na ścianie murowanej, jak i gipsowo – kartonowej, którą należy wzmocnić dodatkowym ceownikiem, aby wytrzymała ciężar zawieszonego na niej skrzydła. Zawieszenie na niej drzwi trzeba więc zaplanować na etapie jej wznoszenia.

Jeśli drzwi przesuwne mają mieć wysokość pomieszczenia, prowadnicę montujemy do sufitu (do stropu), który nie może być podwieszany. Prowadnicę możemy zamontować bezpośrednio do stropu lub pośrednio poprzez listwę z drewna iglastego.

Ważne wymiary. Szerokość skrzydła może wynosić od 60 do 150 cm. i jest uzależniona od szerokości otworu oraz od uchwytu, jaki zastosujemy do otwierania skrzydła. Jeżeli uchwyt jest umieszczony w płaszczyźnie skrzydła, nie będzie go można całkowicie odsunąć na ścianę, dlatego skrzydło drzwi musi być o blisko 10 cm szersze niż planowany otwór. Jeśli zastosujemy uchwyt znajdujący się w czole skrzydła, możemy odsunąć całe skrzydło, a wtedy jego szerokość może być równa szerokości planowanego otworu. Na ścianie, na którą będą się odsuwać drzwi, trzeba pozostawić miejsce równe szerokości skrzydła.

Drzwi naścienne mogą być jednoskrzydłowe, wtedy skrzydło odsuwa się na jedną stronę ściany. Drzwi dwuskrzydłowe mogą być dwustronne – wtedy każde ze skrzydeł odsuwa się na inną stronę. Gdy chcemy mieć drzwi dwuskrzydłowe, a miejsce na odsunięcie skrzydła mamy jedynie po jednej stronie ściany, możemy zrobić drzwi zasuwane teleskopowo – wtedy jedno skrzydło chowa się za drugim. Taki rodzaj drzwi wymaga zamontowania szyny dwutorowej.

Drzwi naścienne ukryte

Gdy ściany działowe są już zbudowane, a chcielibyśmy, aby odsuwające się drzwi były niewidoczne, można przykryć skrzydło dodatkową ścianką z płyt gipsowo-kartonowych. Odsunięte skrzydło znika wtedy w ścianie. Ścianka osłonowa może kryć same drzwi z prowadnicą, ale wówczas z jednej strony drzwi powstaje uskok o grubości skrzydła i osłaniającej je ścianki (mniej więcej 10 cm), która może być zbudowana na całej powierzchni ściany. Drugie rozwiązanie jest jednak droższe i zabiera więcej miejsca.

Ściankę osłonową możemy dostawić zarówno do ściany murowanej, jak i gipsowo-kartonowej. Buduje się ją jako konstrukcję szkieletową i pokrywa płytami gipsowo-kartonowymi. Szerokość przerwy między ścianą osłonową, a murem powinna wynosić tyle, ile szerokość prowadnicy powiększona o luz potrzebny do zamocowania szczotek uszczelniających.

Aby ścianka wraz z przesuwającymi się drzwiami była stabilna, poleca się użycie do jej budowy dwóch warstw płyt gipsowo-kartonowych.

Drzwi za ścianką można zrobić przy użyciu tych samych elementów co do drzwi naściennych; wtedy zamontowaną na ścianie prowadnicę i odsuwające się skrzydło drzwi przykrywamy ścianką. Można też skorzystać z systemu do drzwi chowanych w ścianie. Wówczas na istniejącą ścianę nakładamy kasetę i przykrywamy ją ścianką osłonową. To rozwiązanie jest droższe, ale zapewnia większą stabilność całej konstrukcji i dodatkowe wyciszenie.

Drzwi przesuwające się w otworze drzwiowym

Jeśli pozostawiliśmy szeroki otwór na drzwi dwuskrzydłowe, możemy wybrać rozwiązanie polegające na tym, że skrzydło drzwi przesuwa się po prowadnicy umieszczonej w otworze. Zasada działania jest ta sama co w wypadku drzwi naściennych, tyle że skrzydło drzwi przesuwa się nie na ścianę, ale na drugie skrzydło umieszczone w otworze. Podobnie jak drzwi naścienne można je zamontować bez naruszania ścian. Możemy wybrać rozwiązanie z jednym przesuwającym się skrzydłem lub dwoma.

Szynę mocujemy w górnej części otworu, a następnie montujemy do niej skrzydło drzwi, które ma się przesuwać. Drugie stałe skrzydło mocujemy z jednej strony otworu równolegle do szyny. W takim rozwiązaniu otwór po rozsunięciu drzwi będzie równy szerokości jednego skrzydła. Kiedy drzwi są zamknięte, częściowo na siebie zachodzą. Otwór na takie drzwi musi więc mieć szerokość mniej więcej 10 cm mniejszą od szerokości dwóch skrzydeł. Prowadnica montowana w otworze musi mieć długość równą szerokości otworu.

Można też zastosować rozwiązanie, w którym oba skrzydła w otworze będą się przesuwały, wymaga to prowadnicy dwutorowej. Wówczas otwór będzie się znajdował raz z jednej, raz z drugiej strony. Jeśli chcemy zamontować drzwi dwuskrzydłowe odsuwające się na dwa nieotwierające się skrzydła, otwór musi być równy szerokości czterech skrzydeł.

Drzwi w ścianie

Skrzydło po otwarciu całkowicie chowa się w ścianie. Takie drzwi wymagają jednak wczesnych decyzji – najlepiej zaplanować je na etapie projektu lub przynajmniej przed wzniesieniem ścian działowych. Aby można je było zamontować bez wyburzania ścian, konieczne jest pozostawienie otworu drzwiowego o co najmniej dwukrotnej szerokości planowanego skrzydła. Do montażu takich drzwi służą specjalne systemy. Głównym ich elementem jest kaseta do montowania w otworze wyposażona w prowadnicę z wózkami, na których montuje się skrzydło drzwi. Kasetę osłania się płytą gipsowo-kartonową lub tynkiem.

System pojedynczy. Tworzy go kaseta mieszcząca pojedyncze skrzydło drzwi. Kasety dostępne są w wymiarach 60, 70, 80, 90 i 100 cm. W zależności od zastosowanych uchwytów otwór na pojedyncze skrzydło drzwi powinien być równy 5-10 cm lub szerszy od dwukrotnej szerokości skrzydła.

System podwójny. Składa się z dwóch kaset, z których każda ma szerokość jednego skrzydła, połączonych górną prowadnicą. Prowadnica łącząca skrzydła ma szerokość równą czterokrotnej szerokości skrzydła. Jest możliwość zastosowania w systemie podwójnym mechanizmu synchronicznego otwierania drzwi (przesuwając jedne drzwi, otwieramy drugie). Otwór na podwójne drzwi przesuwne musi być równy lub około 10 cm szerszy od czterokrotnej szerokości skrzydła.

System zachodzący. Tworzy go jedna kaseta, w którą mogą się chować dwa skrzydła drzwiowe rozsuwające się na dwie strony. Prowadnica jest w ścianie i otworach drzwiowych sąsiadujących pomieszczeń. Dzięki niemu można zamknąć dwa sąsiadujące pomieszczenia.

System teleskopowy. Składa się z jednej kasety, do której chowają się dwa zachodzące na siebie skrzydła drzwi. Pozwala to na schowanie dwóch skrzydeł drzwiowych w jednej kasecie, gdy miejsce na zabudowę kasety znajduje się tylko z jednej strony. System ten wymaga zastosowania ściany o grubości 17 cm dla drzwi bez szprosów lub 18 cm dla drzwi ze szprosami. W systemie teleskopowym można montować zarówno drzwi pojedyncze, jak i podwójne.

System do drzwi łamanych. Składa się z kasety mniejszej niż szerokość skrzydła. Wówczas tylko część drzwi chowa się w kasecie, zaś pozostała – łamana – otwiera się jak drzwi rozwieralne.

System łukowy. Jest to wykonywana na zamówienie kaseta obsługująca skrzydło drzwiowe półokrągłe. Do przygotowania kasety niezbędne jest podanie promienia koła i długości cięciwy. Można je zamówić w wersji pojedynczej lub podwójnej.

Data modyfikacji: 2011-08-08

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 6718 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama