Jeszcze 30 - 40 lat temu popularne były drzwi wewnątrzlokalowe o konstrukcji tzw. płytowej. Rama była wykonana z drewna i oklejona z dwóch stron płytą pilśniową surową lub z folią drewnopodobną. Drzwi surowe najczęściej były malowane na biało farbami alkidowymi. Obecnie drzwi wewnętrzne mają różne konstrukcje. Najczęściej spotykane są konstrukcje płycinowe, w których drewno lite zastępowane jest płytą wiórową lub płytą MDF z okleiną naturalną. Ościeżnice również często wykonane są właśnie z MDF z okleiną taką samą jak na skrzydle. Wszystkie elementy drzwi wykończone są lakierem przeźroczystym odpornym na zniszczenia mechaniczne.
Podstawowym wymaganiem tej normy to szerokość skrzydła w świetle ościeżnicy. Musi ona wynosić nie mniej niż 0,8m, a wysokość 2m. Drzwi do łazienek muszą posiadać otwory wentylacyjne o powierzchni nie mniejszej niż 0,022m2 oraz muszą otwierać się na zewnątrz pomieszczenia. Kształt skrzydła musi spełniać poniższe wymagania:
Biorąc pod uwagę drzwi z drewna litego, dobór materiału do wykonania takich drzwi musi być staranny i również podlega normom. Drewno w wykończeniu przezroczystym nie może mieć pęknięć, sęków, pęcherzy żywicznych, przebarwień oraz wadliwego układu włókien. Wilgotność drewna, z jakiego wykonane są drzwi nie może być większa niż 8-10%.
Nadal zbyt mało uwagi poświęca się jakości powierzchni drzwi. I chodzi tutaj nie tylko o dobór materiału ale także o kolorystykę. Skrzydła przecież nie pełnią tylko funkcji ruchomej przegrody ale stanowią także dekorację mieszkania. Wszystkie elementy drzwi muszą być wykonane z tego samego gatunku drewna i w jednakowym wybarwieniu.
Niektórzy uważają, że do wbudowania drzwi potrzebna jest tylko pianka i poziomica. Stąd tyle błędów wykonawczych w zakresie geometrii zawieszenia drzwi czy przytwierdzenia ich do ościeży. Prawidłowy montaż polega na mocowaniu przy pomocy metalowych kotew i odpowiedniej pianki, która stanowi jedynie element izolacji termicznej i akustycznej.
Dopiero po spełnieniu powyższych punktów będziemy mogli cieszyć się z naszych drzwi jako dekoracyjnej przegrody ruchomej.
Data modyfikacji: 2012-11-02
Źródło: paxo.pl
Szukaj w paxo.pl