Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Jak wybrać drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne nie tylko dzielą przestrzeń mieszkania, ale odpowiednio dobrane nadają wnętrzu styl podobnie jak meble.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli drzwi wewnętrznych o różnych wymiarach, konstrukcji i przeznaczeniu, wykonanych z różnych materiałów. W zależności od zasobności naszego portfela możemy kupić drzwi wewnętrzne z drewna litego, klejonego lub płyt drewnopochodnych, tzw. MDF. Możemy wybrać drzwi pełne, ozdobione witrażami, częściowo lub w pełni przeszklone.

Wygląd to jedno z najważniejszych kryteriów przy wyborze drzwi, ponieważ kolor i rodzaj wykończenia można dopasować do stylu wnętrza. Niezależnie od oczekiwań estetycznych, warto jednak zacząć dobierać drzwi od analizy funkcjonalności pomieszczeń.

Najlepiej zamawiać drzwi po zakończeniu wszystkich robót budowlanych i wykończeniowych, gdy ściany i podłogi są już gotowe. W celu odpowiedniego doboru drzwi warto zastanowić się, jakie funkcje mają pełnić w danym pomieszczeniu. Czy mają służyć wyłącznie jako ozdoba pomieszczenia, czy też np. izolować akustycznie.

Jak są zbudowane?

Niezależnie od tego, z czego są zrobione, zawsze składają się z trzech podstawowych elementów: ościeżnicy zwanej potocznie futryną, skrzydeł i okuć (zawiasów, klamek i zamków).

Ościeżnica to rama, w której drzwi są osadzone, wykonana jest z tego samego materiału, co skrzydła. Standardowa szerokość ościeżnicy stałej to 6 lub 10cm. Natomiast wygodniejsze i bardziej estetyczne są ościeżnice o regulowanej szerokości, które łatwo można dopasować do grubości ścian.

W zależności od sposobu mocowania skrzydeł rozróżniamy:

  • Drzwi rozwieralne jedno- i dwuskrzydłowe, które mogą otwierać się w jedną stronę lub wahadłowo.
  • Drzwi przesuwne, które poruszają się na prowadnicach w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny ściany. Zazwyczaj montowane są w szafach wnękowych. Można nimi też oddzielić np. aneks kuchenny od salonu.
  • Drzwi łamane (harmonijkowe), których skrzydło jest podzielone na dwie, trzy lub cztery części, stosuje się zwykle w garderobach lub wnękach. Zamknięte wyglądają jak drzwi rozwierane lub przesuwne, nie wymagają pozostawienia do ich otwarcia wolnej powierzchni ściany, lecz zwężają przejście.

Z miarką w ręku

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, musimy dokładnie znać wymiary otworu w ścianie, a także wiedzieć, jaka jest jej grubość, dlatego najlepiej zaprosić do siebie doradcę technicznego, który dokona takich pomiarów. Zgodnie z prawem budowlanym drzwi wewnętrzne muszą mieć szerokość min. 90cm. W mieszkaniach sprzed 1994 roku spotyka się otwory drzwiowe o wymiarach od 60 do 80cm. Na szczęście drzwi o takich wymiarach wciąż są produkowane. Drzwi do łazienki powinny mieć otwory wentylacyjne i otwierać się na zewnątrz. Z kolei drzwi do kuchni między podłogą a dolną krawędzią powinny mieć szczelinę szeroką, na co najmniej 2,5cm, która pozwala na przepływ powietrza. Dziś możemy kupić zarówno komplety drzwi (ościeżnice, listwy maskujące i skrzydła drzwiowe), jak i same skrzydła, które można zamontować na istniejące ościeżnice. Wymiary standardowo produkowanych ościeżnic dopasowane są do ścian wewnętrznych o grubości 9,5cm. Producenci oferują też drewniane i drewnopochodne ościeżnice, która można dopasować do murów o różnej grubości.

Rzecz gustu

Spośród wielu modeli można wybrać drzwi pełne lub przeszklone. Przeszklenia mogą mieć różne formy, dlatego warto zastanowić się, jaki rodzaj szkła będzie odpowiedni do wybranego modelu drzwi. W przeszkleniach rzadko stosuje się szkło całkowicie przezroczyste. Częściej wybiera się takie, które nie pozwala dojrzeć, co się dzieje wewnątrz pomieszczenia, np: ornamentowe, witrażowe, matowe, kolorowe.

Możemy też sami zaprojektować drzwi i zamówić je u producenta. Współcześnie produkowane drzwi można bez przeszkód czyścić, odnawiać, malować i konserwować. Jeśli znudzą nam się stare drzwi, a nie możemy kupić nowych, możemy je okleić wielokolorowymi foliami samoprzylepnymi.

Co i za ile?

Kupując drzwi, zwracajmy uwagę na to, co jest wliczone w cenę. Zazwyczaj sprzedawane są same skrzydła drzwiowe z zawiasami i zamkiem (wykończone lub przeznaczone do samodzielnego wykończenia). Na okucia składają się zawiasy, klamki lub ozdobne gałki, zamek i szyldy osłaniające. Większość drzwi zawiesza się na dwóch zawiasach, w niektórych jest jeszcze trzeci pośrodku. Klamkę z szyldem lub rozetkami dokupuje się osobno. W cenę drzwi jest wliczony zamek, wmontowany w otwór w skrzydle. W drzwiach do pokoju jest to zamek otwierany za pomocą klucza (zwykły lub patentowy). W drzwiach do łazienki i WC zamiast klucza stosuje się tzw. blokadę WC.

Drzwi, które wykonywane są na indywidualne zamówienie (nietypowe wymiary, wzory, podziały, łuki) są zwykle dużo droższe. Wybierając je, pamiętajmy, że powinny konweniować przede wszystkim z kolorem ścian i podłogi, a także z charakterem wnętrza. Inne drzwi będą odpowiednie do mieszkania urządzonego antykami, inne do minimalistycznych nowoczesnych wnętrz.

Nie bez znaczenia jest też ich funkcja. Od tego przede wszystkim zależy dobór materiałów. Przeszklone drzwi rozjaśnią ciemne pomieszczenia. Nie zawsze będą jednak odpowiednie, na przykład do łazienki.

Warto zatem przemyśleć wybór drzwi, gdyż te zamontowane właściwie, będą nam służyć przez lata.

Data modyfikacji: 2010-02-11

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1051 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama