Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Komfort i wygoda

Komfort przede wszystkim

Cena to podstawowe kryterium wyboru drzwi. Ale czy najważniejsza? Może się przecież okazać, że wybrany przez nas model jest niewspółmiernie drogi do swojej wątpliwej jakości albo przeciwnie, będzie tani, a przy tym całkiem niezły. Wybierając drzwi wejściowe, trzeba zwracać uwagę na ich cechy i parametry. Oto kilka najważniejszych:

  • szerokość – nie powinna więc być mniejsza niż 90cm. Należy pamiętać o tym, że jest to wymiar określający szerokość otworu po zamontowaniu ościeżnicy (otwór przygotowany do wstawienia drzwi powinien być o 12-15cm większy);
  • wysokość – drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej 201 cm wysokości, przy czym otwór pozostawiony na ich wmontowanie musi być przynajmniej o 6-7cm większy;
  • współczynnik przenikania ciepła U – nie powinien przekraczać 2,6 W/(m2K). Trzeba się jednak upewnić się u sprzedawcy, że wymieniona na etykiecie lub w opisie produktu wartość tego współczynnika podana jest dla całych drzwi, a nie tylko ich fragmentów, na przykład dla środkowych części docieplonych pianką.
  • izolacyjność akustyczna – wyrażana jest w dB. Im ta wartość jest większa, tym drzwi będą przepuszczać mniej hałasu z zewnątrz. Drzwi mają najczęściej izolacyjność akustyczną na poziomie 30dB.

Nieruchomy towarzysz skrzydła

Ościeżnica zbudowana jest z dwóch elementów pionowych, zwanych stojakami, i poziomych: górnego nadprożowego oraz dolnego, zwanego ślepym progiem. Osadzone są w niej dwa lub trzy zawiasy. Ościeżnice kupuje się w komplecie z drzwiami. Nie ma więc obaw, że będą do nich źle dopasowane. W sprzedaży są ościeżnice: drewniane, metalowe, z PCW oraz aluminiowe.

Na zewnątrz czy do środka?

Zanim kupimy drzwi wejściowe, powinniśmy zdecydować, czy będą się one otwierać do środka, czy na zewnątrz. Oba rozwiązania mają wady i zalety. Jeśli drzwi otwierają się na zewnątrz, zyskujemy więcej miejsca w przedsionku. Nie kolidują wówczas z innymi znajdującymi się tam drzwiami. Jednak zimą, gdy napada dużo śniegu, może być kłopot z ich otwarciem.

Drzwi otwierane do środka są mniej narażone na niszczące działanie warunków atmosferycznych, zwłaszcza opadów deszczu. Zawiasy umieszczone są od wewnętrznej strony, więc trudniej jest podważyć skrzydło. Dobrze, gdy na dole, od strony zewnętrznej, drzwi są wyposażone w okapnik. Wtedy spływająca po nich woda nie będzie zaciekać na próg, tylko spłynie na zewnętrzną posadzkę.

Z szybą czy bez?

Wybór ten zależy zarówno od gustu, jak i od potrzeb inwestora. Drzwi pełne odcinają domowników od tego, co się dzieje za nimi na zewnątrz. Aby zobaczyć, kto stoi przed drzwiami, trzeba je uchylić, skorzystać z wizjera albo podejść do okna. Drzwi bez przeszkleń są za to doskonałą barierą dla wścibskich sąsiadów.

Drzwi przeszklone polecane są zwłaszcza do przedsionków odciętych od światła słonecznego. Aby szyby spełniały swoją funkcję, powinny być dość duże. Wtedy jednak zmniejszają nasze poczucie bezpieczeństwa. Okazuje się jednak, że zupełnie niesłusznie. Zamontowane głęboko w konstrukcji nie dają się bowiem podważyć ani wypchnąć. Poza tym w drzwiach montuje się zestawy szybowe P4/16/4 o podwyższonej odporności na włamanie. Nie tylko przeszklenia wpuszczą słońce do przedsionka. Zamówić można także drzwi, które będą miały po bokach specjalne dostawki, czyli coś w rodzaju dodatkowych skrzydeł wyposażonych w szyby. Dostawki zazwyczaj są nieruchome, lecz niektóre z nich mogą być wyposażone w zawiasy i da się je otwierać, na przykład wtedy, gdy chcemy wnieść do domu wyjątkowo duży przedmiot. Producenci oferują też naświetla, czyli przeszklenia montowane tuż nad drzwiami.

Jakość gwarantowana

Producenci udzielają na swoje drzwi rocznej lub dwuletniej gwarancji. Niekiedy dotyczy ona wszystkich elementów, czasem przyznawana jest oddzielnie dla konstrukcji i materiałów wykończeniowych (okleiny, lakieru). Do montażu drzwi trzeba koniecznie zatrudniać autoryzowaną ekipę, daje nam to przedłużenie okresu gwarancyjnego i pewność, że drzwi zostaną zamontowane zgodnie z zaleceniami ich producenta.

Data modyfikacji: 2010-06-22

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 2063 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama