Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Wymiana drzwi zewnętrznych

Jeśli stare drzwi zewnętrzne wymagają wymiany, warto je zastąpić takimi, jakich dawniej nie produkowano: mocniejszymi i utrudniającymi włamanie.

Powinny też być dobrze izolowane cieplnie i akustycznie, szczelne, trwałe, a zatem wykonane z materiałów odpornych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

Jakie wybrać drzwi zewnętrzne? Na rynku jest sporo firm oferujących dobrej jakości drzwi wejściowe z drewna, stali i z PCW. Kupić można także drzwi z aluminium i włókna szklanego, ale w domach jednorodzinnych stosuje się je rzadko.

Drewniane - najczęściej są z drewna sosnowego albo świerkowego, rzadziej z drewna liściastego (dębowe, jesionowe) lub egzotycznego (teak, mahoń). Najlepiej, gdy rama skrzydła jest wykonana z drewna klejonego, bo jest ono odporniejsze na paczenie się.

Drzwi mogą być wzmocnione blachami stalowymi ukrytymi pod okładzinami z drewna. Powierzchnia skrzydeł drzwi drewnianych może być gładka lub ozdobiona listwami bądź kasetonami.

Przed wilgocią i wpływami atmosferycznymi zabezpieczane są impregnatami i lakierem albo akrylową emalią chemoutwardzalną. Wykończenie może być przezroczyste lub kryjące słoje drewna. Stosuje się też pokrycia z forniru albo powłoki winylowe.

Z PCW - profile mogą być usztywnione wkładkami stalowymi lub aluminiowymi, wentylowane i uszczelniane pianką poliuretanową. Drzwi z PCW mają trwałe kolory, ale jeśli zostaną uszkodzone, ich powierzchni nie można odnowić. Nie da się ich pomalować, można jedynie zatuszować drobne uszkodzenia specjalnymi preparatami.

Stalowe - w takich drzwiach ze stali ocynkowanej są głównie ościeżnice, ramy i ruszt usztywniający, ale blachą stalową może być też obłożone całe skrzydło – takie drzwi najczęściej są powleczona folią PCW – jednokolorową albo imitującą drewno. Są również drzwi, w których płyty stalowe mocowane są do ramy drewnianej i wykańczane lakierem lub folią z wytłoczonym rysunkiem słojów drewna.

Aluminiowe - mają ramy z dwu- lub trzykomorowych profili. Wypełniane są najczęściej szybami ze szkła hartowanego lub panelami z blachy aluminiowej, ale do domów jednorodzinnych najlepiej nadają się wersje wykończone okleinami drewnopodobnymi. Mają ocieplenie z pianki poliuretanowej. Drzwi aluminiowe są wytrzymałe, lecz łatwo ulegają wgnieceniom.

Jak montować drzwi zewnętrzne?

Montaż drzwi zewnętrznych przebiega podobnie jak wymiana innych drzwi i okien, z tym że ze względu na znaczny ciężar skrzydła oraz częstotliwość jego otwierania i zamykania zamocowanie ościeżnicy powinno być szczególnie staranne: najlepiej użyć w tym celu kołków rozprężnych (dybli) i każdy stojak ościeżnicy zamocować przynajmniej w trzech miejscach. Jeśli ściana jest trójwarstwowa i drzwi montowane są w linii ocieplenia, konieczne jest użycie specjalnych kątowników przeznaczonych do montażu drzwi zewnętrznych.

Obróbki tynkarskie wykonuje się podobnie jak po wymianie drzwi wewnętrznych.

Ostatnim etapem wymiany jest takie wyregulowanie zawiasów, by klucze przekręcały się w zamkach bez oporów, a bolce wchodziły bez ocierania w gniazda ościeżnicy.

Drzwi wejściowe powinny się otwierać na zewnątrz a po otwarciu nie powinny uderzać o węgarek ani o ścianę, dlatego warto zamontować uniemożliwiające to odboje.

Drzwi zewnętrzne muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa oraz izolacyjności cieplnej i akustycznej. Według normy, współczynnik przenikania ciepła U drzwi wejściowych nie powinno przekraczać 2,6W/(m2K). O izolacyjności cieplnej drzwi decyduje masa skrzydła oraz warstwa ocieplenia umieszczonego w ramie. Może to być wełna mineralna, styropian lub pianka poliuretanowa. Drzwi wejściowe powinny mieć też dobrą izolacyjność akustyczną, to znaczy nie mniejszą niż 30dB. Uwaga! Nie wszyscy producenci podają ten parametr.

Drzwi antywłamaniowe

To drzwi oznaczone klasą C. Producent, określając drzwi jako antywłamaniowe ma obowiązek wydać dla nich deklarację zgodności z aprobatą techniczną bądź przekazać klientowi kopie świadectwa lub certyfikat (wydawane przez jednostki lub laboratoria akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacyjne). Przy czym nie jest konieczne – jak się błędnie przyjmuje – zamieszczanie na drzwiach tabliczki znamionowej potwierdzającej klasę C. Drzwi antywłamaniowe muszą być wyposażone przynajmniej w dwa zamki lub jeden wielopunktowy. Takie drzwi podnoszą znacząco bezpieczeństwo tylko pod warunkiem, że w oknach zamontowane są szyby antywłamaniowe i zabezpieczenia przeciwwyważeniowe.

Jak wynika bowiem ze statystyk policyjnych, włamania do domów jednorodzinnych w 80% dokonywane są właśnie przez okna, a większość tych włamań polega na wyważeniu skrzydeł bez wybijania szyby.

Choć w domach jednorodzinnych nie ma wymogu montażu drzwi antywłamaniowych, jest to opłacalne, bo obniża składkę za ubezpieczenie domu nawet o 20%.

Data modyfikacji: 2010-09-21

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 951 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama