Do zamontowania drzwi będą potrzebne: młotek, poziomica, przymiar kątowy, wiertarka z udarem i wiertło widiowe, kołki rozporowe, wkrętaki, sosnowe kliny, pianka poliuretanowa, gwoździki stolarskie lub silikon.
Zakupione drzwi powinny być zapakowane w karton i folię zabezpieczającą. Przed montażem należy wyjąć drzwi oraz ościeżnicę z opakowania zabezpieczającego.
Przed przystąpieniem do montażu należy przygotować ościeże w którym będą montowane drzwi. Należy usunąć luźne kawałki muru (w przypadku dużych ubytków należy je uzupełnić zaprawą, drobne wypełni piana montażowa), oczyścić powierzchnię z kurzu i delikatnie zwilżyć w celu lepszej przyczepności dla piany montażowej. Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do montażu.
Pierwszym krokiem jest wstawienie ościeżnicy stałej w otwór (ościeże), w którym będziemy montować drzwi.
Po wstawieniu ościeżnicę trzeba wstępnie unieruchomić przy pomocy drewnianych klinów.
Przy użyciu poziomnicy ustala się pion i poziom poszczególnych elementów ościeżnicy, następnie przy pomocy drewnianych klinów stabilizuje ościeżnicę. Bardzo istotne jest zachowanie kątów prostych pomiędzy nadprożem, a słupami pionowymi ościeżnicy.
Kolejnym etapem jest wykonanie otworów na kołki montażowe w pionowych elementach ościeżnicy. Należy pamiętać o właściwym doborze grubości wiertła w stosunku do użytych później kołków montażowych. Podczas wiercenia otworów można użyć drewnianego klina do zabezpieczenia ościeżnicy przed przypadkowym uszkodzeniem.
Przez tak wykonane otwory montażowe w słupie ościeżnicy od strony zawiasów nawierca się wiertłem otwory w ścianie. Należy pamiętać, aby głębokość nawiertu była odpowiednia do długości zastosowanych kołków rozporowych.
W przygotowane otwory należy wbić kołki rozporowe i dokręcić je z lekkim oporem.
Następnym krokiem jest rozpakowanie skrzydła z folii i dokręcenie wkręty mocujące. Po założeniu skrzydła należy ponownie sprawdzić ustawienie ościeżnicy oraz sprawdzić szerokości szczelin pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem. Ewentualne nierówności likwiduje się luzując lub wbijając drewniane kliny. Jeżeli szczeliny są jednakowe, można zamocować drugi słup ościeżnicy.
Należy pamiętać by piana była dozowana równomiernie i dokładnie. Po zastygnięciu piany jej nadmiar należy wyciąć za pomocą nożyka.
Jeżeli w drzwiach została zastosowana ościeżnica regulowana, należy przygotować do montażu panele regulacyjne. Panele należy wsunąć w kanały ościeżnicy. Należy pamiętać, żeby w pierwszej kolejności zamontować panel górny, a następnie panele boczne.
Panele unieruchamiane są przy pomocy drewnianych klinów, a przestrzeń pomiędzy panelem a murem wypełnia pianą montażową. Pianę nakłada się punktowo w odstępach ok. 20cm.
Kolejnym etapem jest przygotowanie listew wykończeniowych. Listwy pionowe i poziome składane są ze sobą przy pomocy łączników mimośrodowych. W kanały w panelach i słupach ościeżnicy nakłada się punktowo silikon. Po nałożeniu silikonu zakłada się wcześniej przygotowane i zmontowane listwy wykończeniowe.
Pozostaje już tylko wyregulować blachę zamka, założyć zaślepki maskujące w otwory po kołkach montażowych i zamontować klamkę. W pierwszej kolejności wstępnie przymierza się klamkę, by zaznaczyć miejsca na otwory na wkręty.
Następnie wierci się otwory i dokręca szyld klamki.
Tak zamontowane drzwi z pewnością będą służyły przez długie lata.
Data modyfikacji: 2010-02-11
Źródło: paxo.pl
Szukaj w paxo.pl