Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Montaż drzwi wewnętrznych

Jak właściwie zamontować drzwi wewnętrzne

Do zamontowania drzwi będą potrzebne: młotek, poziomica, przymiar kątowy, wiertarka z udarem i wiertło widiowe, kołki rozporowe, wkrętaki, sosnowe kliny, pianka poliuretanowa, gwoździki stolarskie lub silikon.

Zakupione drzwi powinny być zapakowane w karton i folię zabezpieczającą. Przed montażem należy wyjąć drzwi oraz ościeżnicę z opakowania zabezpieczającego.

Przed przystąpieniem do montażu należy przygotować ościeże w którym będą montowane drzwi. Należy usunąć luźne kawałki muru (w przypadku dużych ubytków należy je uzupełnić zaprawą, drobne wypełni piana montażowa), oczyścić powierzchnię z kurzu i delikatnie zwilżyć w celu lepszej przyczepności dla piany montażowej. Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do montażu.

Pierwszym krokiem jest wstawienie ościeżnicy stałej w otwór (ościeże), w którym będziemy montować drzwi.

Po wstawieniu ościeżnicę trzeba wstępnie unieruchomić przy pomocy drewnianych klinów.

Przy użyciu poziomnicy ustala się pion i poziom poszczególnych elementów ościeżnicy, następnie przy pomocy drewnianych klinów stabilizuje ościeżnicę. Bardzo istotne jest zachowanie kątów prostych pomiędzy nadprożem, a słupami pionowymi ościeżnicy.

Kolejnym etapem jest wykonanie otworów na kołki montażowe w pionowych elementach ościeżnicy. Należy pamiętać o właściwym doborze grubości wiertła w stosunku do użytych później kołków montażowych. Podczas wiercenia otworów można użyć drewnianego klina do zabezpieczenia ościeżnicy przed przypadkowym uszkodzeniem.

Przez tak wykonane otwory montażowe w słupie ościeżnicy od strony zawiasów nawierca się wiertłem otwory w ścianie. Należy pamiętać, aby głębokość nawiertu była odpowiednia do długości zastosowanych kołków rozporowych.

W przygotowane otwory należy wbić kołki rozporowe i dokręcić je z lekkim oporem.

Następnym krokiem jest rozpakowanie skrzydła z folii i dokręcenie wkręty mocujące. Po założeniu skrzydła należy ponownie sprawdzić ustawienie ościeżnicy oraz sprawdzić szerokości szczelin pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem. Ewentualne nierówności likwiduje się luzując lub wbijając drewniane kliny. Jeżeli szczeliny są jednakowe, można zamocować drugi słup ościeżnicy.

Należy pamiętać by piana była dozowana równomiernie i dokładnie. Po zastygnięciu piany jej nadmiar należy wyciąć za pomocą nożyka.

Jeżeli w drzwiach została zastosowana ościeżnica regulowana, należy przygotować do montażu panele regulacyjne. Panele należy wsunąć w kanały ościeżnicy. Należy pamiętać, żeby w pierwszej kolejności zamontować panel górny, a następnie panele boczne.

Panele unieruchamiane są przy pomocy drewnianych klinów, a przestrzeń pomiędzy panelem a murem wypełnia pianą montażową. Pianę nakłada się punktowo w odstępach ok. 20cm.

Kolejnym etapem jest przygotowanie listew wykończeniowych. Listwy pionowe i poziome składane są ze sobą przy pomocy łączników mimośrodowych. W kanały w panelach i słupach ościeżnicy nakłada się punktowo silikon. Po nałożeniu silikonu zakłada się wcześniej przygotowane i zmontowane listwy wykończeniowe.

Pozostaje już tylko wyregulować blachę zamka, założyć zaślepki maskujące w otwory po kołkach montażowych i zamontować klamkę. W pierwszej kolejności wstępnie przymierza się klamkę, by zaznaczyć miejsca na otwory na wkręty.

Następnie wierci się otwory i dokręca szyld klamki.

Tak zamontowane drzwi z pewnością będą służyły przez długie lata.

BŁĘDY POPEŁNIANE NAJCZĘŚCIEJ PRZY MONTAŻU DRZWI

  • montaż ościeżnicy bez skrzydła (poleganie tylko na poziomicy),
  • brak zachowania kątów prostych między elementami poziomymi i pionowymi,
  • zabrudzenie powierzchni pianą montażową.

Data modyfikacji: 2010-02-11

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1569 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama