Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

3 warstwowy montaż okien

O jakości okna decyduje jego montaż

Przyjazne mieszkanie to mieszkanie ciche o odpowiednim mikroklimacie. W dużym stopniu cechy te zależą od okien, ale klasa okna nie ma większego znaczenia, jeśli zostanie ono nieprawidłowo zamontowane.

Zdarza się, że po jakimś czasie od momentu zamontowania nowych okien stwierdzamy, że od ich strony wieje. Jeśli zbadać sytuację dokładnie okazuje się, że zimne powietrze, a także hałas dostają się do środka nieszczelnościami na styku ramy okiennej i ściany. W takim przypadku wysoka izolacyjność termiczna oraz wielokomorowe profile nie są już żadną zaletą najdroższych i najładniejszych okien - bo jakie ma to znaczenie, skoro od okna czuć zimny przeciąg, a w narożach pojawia się grzyb. Niestety opisana sytuacja często zdarza się w praktyce. Dzieje się tak dlatego, że okna osadzane i uszczelniane są najczęściej tylko przy użyciu poliuretanowej pianki montażowej.

Pianka ma oczywiście doskonałe właściwości termoizolacyjne, ale nie jest materiałem uniwersalnym, który można jednocześnie wykorzystywać jako izolację termiczną i przeciwwilgociową. Tymczasem bardzo często zdarza się, że po osadzeniu okien, materiał ten jest przycinany przy samym licu ramy okiennej i przykrywany tynkiem o niewielkiej grubości. Tak wykonane uszczelnienie bardzo szybko przestanie spełniać swoją rolę, gdy rama okienna pod wpływem zmiany temperatur zacznie rozszerzać się i kurczyć. W ten sposób zapoczątkowany zostaje proces powolnego odpadania tynku pokrywającego piankę poliuretanową. W powstałe szczeliny zaczyna dostawać się woda, co obniża skuteczność materiałów izolujących termicznie, do tego dochodzi jeszcze proces degradacji pianki na skutek promieniowania UV. Zatem na efekty nie trzeba długo czekać - w sąsiedztwie ramy okiennej powstaną szczeliny, którymi z domu uciekać będzie ciepło i pojawi się wilgoć. Z czasem do wnętrza domu docierał będzie także coraz większy hałas. Niestety większość stolarki montuje się jedynie za pomocą pianki i kotew.

Potrójne uszczelnienie

Aby uniknąć wyżej wspomnianej sytuacji, trzeba zastosować bardziej złożoną metodę izolacji nowo osadzanej stolarki okiennej. Warto zdać sobie przy tym sprawę, że w strefie ramy okiennej działają dwie skrajnie różne temperatury. W sezonie grzewczym temperatura po zewnętrznej stronie okna może o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt stopni różnić się od tej panującej w domu. Oprócz różnicy temperatur należy wziąć jeszcze pod uwagę różnicę wilgotności, parcie wiatru od strony zewnętrznej czy opady deszczu. Aby prawidłowo uszczelnić okno na płaszczyźnie styku ościeżnicy ze ścianą należy zastosować więcej niż jedną tylko piankę montażową. Uszczelnienie takiego elementu powinno składać się z trzech współpracujących ze sobą warstw. Piana, jako izolacja termiczna tez znajdzie tu swoje miejsce, natomiast od strony pomieszczenia i od strony zewnętrznej powinny znaleźć się jednak materiały, które dzięki swojej dużej elastyczności zabezpieczą połączenie okna z murem przed pękaniem na skutek ruchów okna (np. na skutek nagrzewania się ramy okiennej pod wpływam słońca).

Warstwa zewnętrzna - powinna być odporna na działanie negatywnych czynników atmosferycznych. Musi stanowić skuteczna barierę dla deszczu, jednocześnie posiadając zdolność przepuszczania pary wodnej. W miejscu tym doskonale sprawdzają się specjalne taśmy rozprężne oraz folie paroprzepuszczalne. Taśma pozwoli wilgoci, która mogłaby w jakiś sposób znaleźć się w warstwie ocieplenia, wydostać się poza budynek. Nie pozwoli jednocześnie przedostać się wodzie z zewnątrz do warstwy piany, dzięki czemu będzie ona zawsze sucha. Taśma o której mowa, samoczynnie rozpręża się w szczelinie między ścianą a oknem szczelnie ją wypełniając. Pozostaje jednak zawsze elastyczna i jeśli profil nieznacznie kurczy się lub rozszerza pod wpływem działania promieni słonecznych, taśma dopasowuje się do zmiennych warunków i zawsze szczelnie zabezpiecza połączenie.

Warstwa środkowa - znajdująca się między ramą okienną a ścianą, powinna stanowić szczelną izolację termiczną. Tu zastosowanie znajdzie tradycyjna piana poliuretanowa.

Warstwa wewnętrzna - musi być absolutnie szczelna i nie przepuszczać powietrza oraz pary wodnej. Są to specjalne elastyczne folie paroszczelne. Warstwę wewnętrzną należy uszczelnić sznurem polietylenowym i osłonić specjalnym silikonem okiennym lub wykonać uszczelnienie z specjalnie do tego celu wyprodukowanej taśmy paroszczelnej. Specjalistyczne taśmy tego rodzaju są samoprzylepne i po uszczelnieniu okna można je malować lub tynkować.

Jeśli decydujemy się na wymianę stolarki okiennej na nową lub rozważamy poważny wydatek na markowe, drogie i sprawdzone okna, zapytajmy czy firma montażowa potrafi montować okna w trójwarstwowym systemie uszczelnień. Jeśli nie, poszukajmy innej ekipy. Rodzaj gazu miedzy szybami, liczba komór w profilu i niski współczynnik U okna nie będą miały żadnego znaczenia, jeśli całe ciepło z domu uciekać nam będzie między tym oknem a ścianą. Biorąc pod uwagę ceny markowych okien, dodatkowy wydatek na poprawne, trójwarstwowe uszczelnienie jest naprawdę niewielki i szybko się zwróci w oszczędnościach na ogrzewaniu.

Data modyfikacji: 2010-02-11

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 2841 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama