Idea ciepłego parapetu jest już znana - całkowita szczelność połączenia progu okna z ościeżą oraz brak mostków cieplnych na skutek zawilgocenia elementów uszczelnień termoizolacyjnych. Czy czegoś więcej potrzeba inwestorom poszukującym optymalnych energooszczędnych rozwiązań montażowych?
Jak wspomniano w artykule o ciepłym parapecie, dzięki jego zastosowaniu montaż okien stał się procesem szybkim i zoptymalizowanym pod względem izolacji cieplnej. Manewrowanie klockami do podkładania należy już do przeszłości.
Kształtka podparapetowa gwarantuje szybki i pewny montaż wraz z doskonałym uszczelnieniem okna. Podparapetowy blok styropianowy dostarczany jest w 1-1,2 metrowych odcinkach, przycinanych na budowie na odpowiednią długość, a następnie sklejanych ze sobą klejem poliuretanowym. Blok styropianowy tworzy idealnie płaskie podłoże do osadzenia okna i tworzy izolowane termicznie ościeże dla parapetu wewnętrznego i zewnętrznego. Wysokość ciepłego parapetu w jego najwyższym punkcie to ok. 7,5-8cm, natomiast głębokość zabudowy stopki, na której montowane jest okno to ok. 4cm. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,035.
Do cięcia bloku podparapetowego wystarcza zwykły nożyk do wykładzin. Jeśli nastąpi pomyłka w wymiarowaniu, kształtkę można bez problemu wydłużyć doklejając dodatkowy fragment.
Ciepły parapet montowany jest w otworze na wyrównanej powierzchni za pomocą kleju do styropianu (jednoskładnikowa piana poliuretanowa do klejenia płyt styropianowych) lub z wykorzystaniem zaprawy termoizolacyjnej jeśli powierzchnia wymaga wyrównania. Jeśli surowy mur okienny wykonany jest z pustaków, najpierw kładziemy matę tkaninową, później warstwę zaprawy. W przypadku gładkich i równych otworów okiennych w surowym murze możliwe jest zastosowanie tylko warstwy kleju. Na odpowiednio przygotowane podłoże nakładany jest blok styropianowy, który wyrównuje się za pomocą poziomicy.
Ciepły parapet wykonany jest z dwóch części i dzięki nacięciom pozwala na regulację szerokości kształtki. Na tak osadzonym podkładzie montowana jest rama okienna.
Blok styropianowy w łatwy sposób daje się nakleić na otwór okienny w surowym murze oraz gwarantuje równą powierzchnię dla osadzenia ościeżnicy okna. Zatem zyskujemy oszczędność pracy i czasu. Za jednym zamachem uzyskujemy odporną na ulewny deszcz izolację termiczną oraz bezpieczne podłoże dla ramy okiennej, parapetu zewnętrznego i wewnętrznego.
Data modyfikacji: 2012-07-29
Źródło: paxo.pl
Szukaj w paxo.pl