Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Dlaczego warto wietrzyć?

Zanieczyszczenie powietrza może przybierać różne formy. Mogą być to produkty wynikające z obecności człowieka oraz emitowane z różnych materiałów wykończeniowych. W zależności od ich stężenia oraz składu chemicznego, mogą wpływać szkodliwie nie tylko na zdrowie użytkowników, ale również na konstrukcję budynku. Głównym celem dobrego systemu wentylacji jest usuwanie zanieczyszczeń przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów związanych z podgrzewaniem powietrza.

Tworzenie prawidłowego przepływu powietrza w szczelnych budynkach

Napływ powietrza w instalacjach wentylacji grawitacyjnej w starych budynkach odbywał się z powodu nieszczelności okien. W budynkach nowych lub poddawanych modernizacji zachodzi konieczność zaprojektowania sprawnego systemu wentylacji. W przeciwnym razie budynek nie będzie mógł być użytkowany. Żeby sprostać rosnącym wymaganiom izolacyjności cieplnej i akustycznej, nowe budynki charakteryzują się coraz większą szczelnością. Po rozwiązaniu problemów z izolacyjnością termiczną przegród pojawiły się problemy związane z niedostateczną wentylacją. Wzrost szczelności okien jest jednoznaczny z niedostatecznym doprowadzeniem powietrza do pomieszczeń. Występują niekorzystne zjawiska np. wykroplenie pary wodnej na szybach. Jakość powietrza pogarsza się a nadmiar pary wodnej kondensuje na najchłodniejszych miejscach.

Rozwiązanie tych problemów wymaga zorganizowanego doprowadzenia powietrza do pomieszczeń oraz jego skutecznego usunięcia. Należy wykonać następujące czynności:

  • zamontować nawiewniki powietrza w pokojach,
  • zapewnić przepływ powietrza do pomieszczeń pomocniczych (drzwi wewnętrzne powinny posiadać odpowiednio wykonane otwory),
  • zamontować kratki wentylacyjne na przewodach wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wywiewnej. Tylko sprawny wywiew powietrza zapewnia skuteczne działanie całego systemu wentylacji.

Data modyfikacji: 2010-02-11

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1246 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama