Zanieczyszczenie powietrza może przybierać różne formy. Mogą być to produkty wynikające z obecności człowieka oraz emitowane z różnych materiałów wykończeniowych. W zależności od ich stężenia oraz składu chemicznego, mogą wpływać szkodliwie nie tylko na zdrowie użytkowników, ale również na konstrukcję budynku. Głównym celem dobrego systemu wentylacji jest usuwanie zanieczyszczeń przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów związanych z podgrzewaniem powietrza.
Napływ powietrza w instalacjach wentylacji grawitacyjnej w starych budynkach odbywał się z powodu nieszczelności okien. W budynkach nowych lub poddawanych modernizacji zachodzi konieczność zaprojektowania sprawnego systemu wentylacji. W przeciwnym razie budynek nie będzie mógł być użytkowany. Żeby sprostać rosnącym wymaganiom izolacyjności cieplnej i akustycznej, nowe budynki charakteryzują się coraz większą szczelnością. Po rozwiązaniu problemów z izolacyjnością termiczną przegród pojawiły się problemy związane z niedostateczną wentylacją. Wzrost szczelności okien jest jednoznaczny z niedostatecznym doprowadzeniem powietrza do pomieszczeń. Występują niekorzystne zjawiska np. wykroplenie pary wodnej na szybach. Jakość powietrza pogarsza się a nadmiar pary wodnej kondensuje na najchłodniejszych miejscach.
Rozwiązanie tych problemów wymaga zorganizowanego doprowadzenia powietrza do pomieszczeń oraz jego skutecznego usunięcia. Należy wykonać następujące czynności:
Data modyfikacji: 2010-02-11
Źródło: paxo.pl
Szukaj w paxo.pl