Nawiewnik jest wyrobem budowlanym, którego parametry muszą być potwierdzone przez producenta w deklaracji zgodności. Dla nawiewników powietrza zewnętrznego, nie istnieje Polska Norma zawierająca wymagania techniczno-użytkowe dla wyrobu budowlanego, dlatego zgodnie z art.9 ust. 1 pkt 1 ustawy o wyrobach budowlanych, każdy nawiewnik musi mieć Aprobatę Techniczną, która jest dokumentem odniesienia do dokonywania oceny zgodności i wprowadzenia wyrobu na rynek krajowy ze znakiem budowlanym B.
Nawiewniki okienne można kupić razem z oknami u producenta/dystrybutora okien lub dokonać zakupu i montażu na już istniejące okna. Warto pamiętać, żeby montaż nawiewnika wykonywała osoba przeszkolona przez producenta nawiewników, pozwoli to zachować przyznaną przez producenta okien gwarancje oraz mieć pewność, że zamontowany nawiewnik, będzie właściwie działał.
Decyzję o wyborze rodzaju nawiewnika należy uzależnić od warunków panujących w miejscu jego przeznaczenia. Dostępne na rynku produkty różnią się m.in. zasadą działania. Wyróżniamy nawiewniki higrosterowalne, ciśnieniowe oraz sterowane ręczne.
Rozmieszczenie nawiewników należy rozpocząć od doboru odpowiedniej liczby nawiewników do ilości pomieszczeń. W pierwszej kolejności umieszczamy po 1 sztuce w każdym pokoju. W przypadku, gdy pokój jest większy niż 25m2 należy umieścić dwa nawiewniki, które montowane są w górnej części stolarki okiennej lub w kasecie rolety zewnętrznej. W większości przypadków nawiewniki można zamontować na już istniejących oknach. W przypadku okien PCW nawiewniki montuje się na przylgach okiennych, tzn. element wewnętrzny na skrzydle, a okap zewnętrzny na ościeżnicy okna. W tym celu należy wykonać otwory o podanych przez producenta wymiarach. Frezowanie otworów odbywa się bez uszkodzenia wzmocnienia stalowego okna.
W oknach drewnianych otwory frezowane są tylko na skrzydle lub tylko na ościeżnicy. Decyzję o wyborze miejsca montażu, należy podjąć na podstawie dostępnej odległości między skrzydłem okna a nadprożem.
Nawiewniki do prawidłowego działania nie wymagają ingerencji użytkownika. Działają bez zasilania, ilość doprowadzanego powietrza jest uzależniona od wartości wilgotności względnej (nawiewniki higrosterowalne) lub od warunków panujących na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia (nawiewniki ciśnieniowe i sterowane ręcznie). Do czyszczenia nawiewnika należy używać suchej szmatki. Nie wolno używać proszków, płynów do czyszczenia oraz innych środków żrących. Nie należy ograniczać przepływu powietrza przez zaklejanie lub zapychanie otworu, gdyż powoduje to nieprawidłowe działanie nawiewnika.
Data modyfikacji: 2010-02-18
Źródło: paxo.pl
Szukaj w paxo.pl