Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Ogrody zimowe - na co zwrócić uwagę

Przy odpowiednio zaprojektowanym i wybudowanym ogrodzie zimowym, łatwo będzie urządzić swój upragniony „zielony pokój”. Warto pamiętać o takich elementach wykończenia lub wyposażenia, które mogą wpłynąć na jakość użytkowania pomieszczenia, jego estetykę i komfort panujący w nim samym. Zważywszy na rodzaj materiałów zastosowanych do budowy ogrodu zimowego i to, że główny udział w konstrukcji ma szkło czyli szyby zespolone, musimy wiedzieć, że w odniesieniu do tradycyjnego budynku z dobrze ocieplonymi ścianami ogród zimowy czy przeszklona weranda będzie wychładzała się znacznie szybciej. Należy też pamiętać, że duża powierzchnia szkła to także łatwe nagrzewanie obiektu promieniami słonecznymi - również w zimie, chociaż w tym przypadku może to przyczynić się do tzw. pasywnego pobierania energii w celu ogrzewania pomieszczenia.

Na co należy zwrócić uwagę na etapie projektowania przyszłego ogrodu zimowego:

 • Niewidoczne ogrzewanie – grzejniki wodne czy elektryczne, będą mniej widoczne, jeżeli schowamy je w odpowiedni kanał poniżej poziomu podłogi. Jeżeli musimy zamontować tego typu grzejniki, to warto aby zostały one rozlokowane w miejscach mniej widocznych, a ich wysokość była stosunkowo niewielka, najlepiej zamontować je w dolnej części ściany, w której zamiast szkła zamontujemy panel nieprzeźroczysty.
 • Czysty dach – utrzymanie w czystości dachu ogrodu zimowego czy przeszklonej werandy będzie łatwiejsze jeżeli zastosujemy zamiast zwykłego szkła, szkło tzw. „samoczyszczące”. Zastosowanie takiego rodzaju szkła gwarantuje użytkownikowi znaczne obniżenie częstotliwości mycia dachu ogrodu zimowego, a co za tym idzie znacznie obniża koszty jego eksploatacji, nie wspominając o codziennej estetyce dachu.
 • Problem z ptakami – ptaki stanowią duży problem w utrzymaniu dachu ogrodu zimowego w czystości. Sposób na rozwiązanie problemu jest banalnie prosty. Na dach ogrodu zimowego montuje się specjalne elementy ozdobne z cienkiej, lakierowanej blachy, lub kolumienki wykonane w formie odlewów, żeby uniemożliwić siadanie ptaków.
 • Zabrudzenia – dolną część ogrodu zimowego brudzą spadające z dachu krople deszczu, które rozbijając się o betonowy fundament lub parapet brudzą ściany ogrodu zimowego. Żeby tego uniknąć należy przed ścianą ogrodu zaprojektować pas ze żwiru lub rozsypać drobne kamyki. Możliwe jest takie zaprojektowanie dolnej krawędzi ogrodu (styku z podłożem), żeby kąt nachylenia odbijających się kropli deszczu był jak największy, przez co zabrudzenie będzie stosunkowo niewielkie.
 • Szkło na ściany i na dach – żeby ustrzec się stłuczenia szyby w ścianie i okaleczeń (np. przez małe dziecko), można i powinno się zastosować szyby zespolone z wewnętrzną szybą laminowaną (szyby bezpieczne), a w przeszkleniu dachu zastosować kombinację: szybę bezpieczną hartowaną od zewnątrz i szybę laminowaną bezpieczną od wewnątrz.
 • Drzwi – klasyczne drzwi otwierają się kosztem przestrzeni wewnątrz ogrodu zimowego. Zastosowanie drzwi przesuwnych zapewni swobodne przejście niezależnie od tego co się przy nich ustawi.
 • Nachylenie dachu – dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników, konstrukcja ogrodu zimowego musi przenosić ew. obciążenie śniegu opadowego. Zazwyczaj odśnieżanie dachu nie należy do przyjemnych. Żeby mieć problem z głowy lepiej już w fazie projektu zaplanować dach o większym spadku z którego śnieg sam będzie się zsuwał. Nie zwalnia to od zastosowania odpowiedniego szkła, np. szkła bezpiecznego hartowanego.
 • Rolety – jeszcze w trakcie projektowania należy zastanowić się, czy warto wydać pieniądze na szkło o wysokich parametrach przepuszczalności energii słonecznej (szkło selektywne, przeciwsłoneczne) czy zainwestować w rolety dachowe. Jeżeli rolety, to zdecydowanie tańsze są te do jednospadowych, prostokątnych dachów (ponadto oferta rolet do elementów trójkątnych dachu jest bardzo ograniczona).
 • Rolety wewnątrz czy na zewnątrz dachu – rolety zastosowane wewnątrz ogrodu zimowego, pod dachem, nie spełniają swojej funkcji ponieważ nagrzewając się oddają do wewnątrz ciepło, warto zastosować takie rozwiązanie, które skutecznie zapobiegnie nadmiernemu ogrzewaniu się pomieszczenia: dobre szkło przeciwsłoneczne jak i odpowiednie zacienienie ogrodu od zewnątrz (markizy lub rolety).
 • Prosta wentylacja – w ogrodzie zimowym zamiast okien dachowych i wentylatorów, można zastosować trapezowe okna uchylno-rozwieralne w bocznych ścianach lub/i drzwi uchylno-rozwieralne w celu lepszej wentylacji pomieszczenia. Czasami wskazana może być instalacja klimatyzacji w celu lepszego schłodzenia pomieszczenia.
 • Szczelność dachu i ścian – warto pamiętać, że ogród zimowy ma cieszyć zimą i latem, podczas upałów i podczas opadów deszczu czy śniegu. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na jakość montażu i dobranie wszystkich elementów tak, aby spełniały one kryteria szczelności w 100%. Jakości nigdy za wiele, szczególnie jeżeli chodzi o tak newralgiczne miejsca jak dach czy podłoga naszego „salonu światła i zieleni”.

Data modyfikacji: 2010-02-11

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1242 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama