Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Ogrody zimowe

Ogrody zimowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Dzieje się tak, zarówno z uwagi na ich atrakcyjność, jak i coraz większą dostępność. Ważne są również czynniki ekonomiczne, gdyż prawidłowo zaplanowany i wybudowany przy użyciu nowoczesnych materiałów ogród zimowy, pełni rolę pomieszczenia gromadzącego ciepło dla całego domu, co pozwala znacznie obniżyć zużycie energii. Obok wysokiej jakości termicznie izolowanego oszklenia, przyczyniają się do tego również opatentowane profile aluminiowe.

Dodatkową zaletą ogrodów zimowych jest ich wielofunkcyjność. Mogą służyć jako pokój gościnny, gabinet czy miejsce do uprawy egzotycznych roślin i kwiatów. Niezależnie od temperatury, deszczu czy śniegu na zewnątrz, możemy w pełni oddać się wypoczynkowi w przyjemnym mikroklimacie.

Doświadczenia z realizacji dużych ogrodów zimowych pokazują że, osiągalne oszczędności energii są w praktyce niewielkie; jednocześnie przeszklone przybudówki są bardzo kosztowne. Z tego też powodu ogrody zimowe budowane jedynie z uwagi na oszczędność energii są nieopłacalne.

W przypadku gdy realizacja ogrodu zimowego wynika z innych względów należy przy projektowaniu wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • unikać dużych przeszkleń zorientowanych na wschód czy zachód oraz przeszkleń o małym spadku (przegrzewanie latem!),
  • przewidzieć możliwość zacienienia i wentylacji latem,
  • wziąć pod uwagę zacienianie właściwego budynku w okresie zimy; pasywne wykorzystanie energii słonecznej w budynku właściwym może być utrudnione,
  • jakość powłoki izolacyjnej budynku właściwego w obrębie ogrodu zimowego musi być wysoka (standard budynku pasywnego) ponieważ w ogrodzie zimowym mogą panować bardzo niskie temperatury,
  • ogrody zimowe nie powinny być ogrzewane. W przeciwnym razie należy się liczyć z bardzo wysokim zużyciem energii cieplnej. Standard budownictwa pasywnego można osiągnąć jedynie stosując przeszklenia odpowiednie do budownictwa pasywnego z bardzo dobrze zaizolowanymi ramami. Obecnie dostępne jest już przeszklenie o konstrukcji słupowo- ryglowej spełniające powyższe wymogi.

Data modyfikacji: 2010-02-11

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1321 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama