Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Jak wybrać okna dachowe?

Podstawą do wyboru okna dachowego powinno być nasze zadowolenie z jego użytkowania. Bardzo istotne jest przeznaczenie pomieszczenia, z którego wynika np. wielkość okna, czy sposób jego otwierania.

Światło w pomieszczeniu

Przez okna połaciowe wpada do pomieszczenia około 50% więcej światła w stosunku do okien zamontowanych pionowo. Prawidłowe doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym określa się stosunkiem powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi doświetlanego pomieszczenia. W przypadku pomieszczeń użytkowych stosunek ten powinien wynosić około 1:6, a pomieszczeń pomocniczych 1:10. Dobierając kilka okien mniejszych uzyskamy bardziej równomierny rozkład światła dziennego niż przez jedno duże okno. Na rozkład światła dziennego ma również wpływ wysokość, na jakiej zostaną zamontowane zakupione okna. Umieszczenie okien możliwie najwyżej w połaci dachu sprawia, że pomieszczenie jest lepiej doświetlone, ale zbyt wysoko umieszczone okno ograniczy nasze pole widzenia.

Mycie okien

Mycie okien nie jest czynnością, którą wykonuje się często, ale pamiętajmy, że okna dachowe wymagają nieco więcej troski niż okna pionowe. Dlatego kluczową sprawą jest sposób otwierania okna. Konstrukcja zawiasu umożliwiająca obrót skrzydła o 180 stopni pozwala na wygodne i bezpieczne umycie okna, dodatkowo w oknach montowane są zazwyczaj systemy blokujące położenie. Ułatwia to również mycie okna.

Usytuowanie grzejników

Aby zapobiec występowaniu w okresach zimowych kondensacji pary wodnej na szybie należy umieścić źródło ciepła bezpośrednio pod oknem. Dobry klimat w pomieszczeniu zapewni dbanie o prawidłowe funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej oraz regularnie wietrzenie pomieszczenia.

Nawiew powietrza

W oknach markowych producentów takich jak np. FAKRO, VELUX, ROTO konstrukcja klamki umożliwia trzy stopniowe ryglowanie, co pozwala na pozostawienie szczelin w celu umożliwienia większego napływu świeżego powietrza do pomieszczenia bez potrzeby otwierania całego okna i odpływu ciepła. Zużyte powietrze powinno być wyprowadzone z pomieszczenia przez ciągi wentylacyjne znajdujące się w kuchni i łazience, ale wietrzyć należy również inne pomieszczenia. Część producentów zapewnia wymianę powietrza również bez potrzeby uchylania, czy otwierania okna, poprzez system wentylacyjny zamontowany w samym oknie.

Konserwacja

Sprawność zamontowanego okna zależy również od szeregu czynności okresowych związanych z np. porami roku. Zaleca się usuwanie z kołnierza liści i innych zanieczyszczeń przynajmniej raz do roku, aby zapewnić prawidłowy spływ wody deszczowej. W tym przypadku również istotna staje się możliwość dostępu do kołnierza z samego okna, bez konieczności wychodzenia na dach.

Producenci zalecają co jakiś czas (raz na kilka lat) smarować zawiasy, co zapewni ich sprawne i ciche działanie.

Data modyfikacji: 2010-02-11

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1254 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama