Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Jak wybrać szyby do okien dachowych?

Okna dachowe mogą spełniać indywidualne wymagania mieszkańców każdego domu. By okno odpowiadało konkretnym potrzebom, różniącym się ze względu na klimat, położenie budynku czy upodobania estetyczne, niezbędne jest odpowiednie dobranie szyby. Szyby muszą spełniać takie wymagania jak izolacja termiczna, ochrona przed słońcem, hałasem czy włamaniem.

Zatrzymać ciepło wewnątrz pomieszczenia

Miarą izolacyjności cieplnej szyby jest współczynnik przenikalności cieplnej Ug. Im jest on niższy, tym wyższa jest izolacyjność cieplna. Wartość Ug pojedynczej tafli szkła to ok. 6W/m2K, czyli bardzo słaba izolacyjność cieplna. W naszej strefie klimatycznej stosuje się szyby zespolone, które zapewniają znacznie lepsze parametry. Wykorzystuje się szkło niskoemisyjne z niewidoczną powłoką, która znacząco obniża współczynnik przenikania ciepła. Przestrzenie międzyszybowe wypełnia się gazem, najczęściej argonem. Wszystkie te zabiegi obniżające współczynnik przenikalności cieplnej powodują podwyższenie temperatury szyby od strony pomieszczenia a co za tym idzie, eliminują zimny ciąg od okna.

Bardzo dobrą izolacyjność cieplną zapewniają szyby zespolone o współczynniku przenikania ciepła 1,0 lub 1,1 W/m2K.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się szyby dwukomorowe zapewniające jeszcze wyższy poziom izolacyjności cieplnej. Obniżają one współczynnik przenikania ciepła nawet do 0,5W/m2K.

Ochrona przed przegrzaniem

Istotną funkcją okien dachowych jest ochrona przed przegrzaniem. Zbyt duży dostęp słońca może spowodować nagrzewanie się pomieszczeń. Parametrem, który określa skuteczność ochrony przed słońcem jest współczynnik g określający całkowitą przepuszczalność energii słonecznej. Im niższa jego wartość tym szyba jest bardziej efektywna. Celem ograniczenia przepuszczalności ciepła słonecznego stosuje się także szyby przeciwsłoneczne absorpcyjne i refleksyjne. Absorpcyjne szyby są najczęściej barwione w masie na kolor niebieski, szary, zielony lub brązowy. Minimalizują one przepuszczalność energii poprzez pochłonięcie jej. Szyby refleksyjne natomiast odbijają światło na zewnątrz do otoczenia. Są to szyby często lustrzane, dostępne w kolorach niebieskim, zielonym, szarym i brązowym oraz w wersji neutralnej.

Szkło przeciwsłoneczne jest zawsze zewnętrzną taflą szkła.

Ochrona przed hałasem

Standardowe szyby stosowane w oknach dachowych mają współczynnik tłumienia hałasu od 31 do 35dB. Jeśli chcemy bardziej wyciszyć nasze pomieszczenie, musimy zastosować szyby zespolone z laminowanego szkła dźwiękochłonnego, które pozwalają osiągnąć współczynnik Rw około 41dB.

Ochrona przed włamaniem

Aby uchronić się przed rozbiciem szyby można zastosować szkło antywłamaniowe. Jest to szło laminowane, które składa się z dwóch tafli szkła, sklejonych ze sobą za pomocą folii PVB. Prócz funkcji ochronnej uzyskujemy także obniżenie poziomu hałasu. Poza tym, folia PVB znacznie obniża promieniowanie ultrafioletowe, niekorzystnie wpływające na płowienie materiałów.

Aby rzadziej myć okna

Każdy, kto posiada okna dachowe, wie jak pracochłonne jest utrzymanie ich w czystości. Aby ograniczyć częstotliwość mycia okien można zastosować szkło samoczyszczące. Szkło takie po zewnętrznej części ma specjalną powłokę, która reagując z promieniowaniem ultrafioletowym naturalnego światła powoduje rozkładanie się wszelkich zanieczyszczeń o charakterze organicznym, czyli np. odchody ptaków, odciski palców. Ponadto, w czasie deszczu woda spływa z powierzchni szkła równą warstwą, a więc nie tworzy kropel, zabierając tym samym wszelkie zanieczyszczenia. Szyba taka Wysycha bardzo szybko, nie pozostawiając brzydkich zacieków.

Dekoracja

W zależności od potrzeb i upodobania klientów, w oknach dachowych można stosować szkło dekoracyjne (produkty przezroczyste, z sitodrukiem czy laminowane mleczną folią, piaskowane i ornamentowe). Dzięki szerokiej gamie szkła dekoracyjnego, możemy w dowolny sposób zaaranżować swoją sypialnię, gabinet czy pokój dziecięcy, kuchnię lub łazienkę.

Data modyfikacji: 2012-07-02

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1570 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama