Do oświetlenia poddasza często nie wystarczają okna w ścianach szczytowych. Trzeba wtedy zastosować okna w obrębie połaci dachowej. Obecnie w dachach stosuje się zwykle okna przystosowane do instalowania bezpośrednio w połaci dachowej, nazywane po prostu oknami połaciowymi inaczej zwanymi dachowymi. Zapewniają one do 40% więcej światła niż tej samej wielkości okna umieszczone pionowo w ścianach.
Okna połaciowe to przede wszystkim prosty i nowoczesny sposób na dobre oświetlenie pomieszczeń na poddaszu, które można montować pojedynczo lub w zestawach - w układzie pionowym lub poziomym; są umieszczone w płaszczyźnie dachu i praktycznie nie wpływają na wygląd domu, bo z poziomu terenu prawie ich nie widać.
Okno połaciowe zwane oknem dachowym, to produkt o wysokiej jakości wytwarzany z najlepszych surowców, w oparciu o najnowsze światowe technologie, gwarantujące trwałość, bezpieczeństwo, funkcjonalność i bardzo dobre parametry izolacyjne (energooszczędność), ochrona przed hałasem i słońcem.
O trwałości okien połaciowych decyduje najwyższej jakości drewno, klejone warstwowo, impregnowane próżniowo i co najmniej, dwukrotnie malowane. Drewno izolowane jest z zewnątrz profilami z blachy aluminiowej powlekanej poliestrem, odpornym na działanie czynników atmosferycznych i promieni słonecznych UV. Coraz częściej spotykanym w ofercie są okna połaciowe z wysoko udarowego PCW, szczególnie polecane do pomieszczeń o wysokiej wilgotności, np. łazienek.
Zastosowanie termoizolacyjnych szyb zespolonych o współczynniku przenikania ciepła U=1.0 wypełnionych gazem szlachetnym np., argonem sprzyja utrzymaniu ciepła na poddaszu, co w efekcie pozwala zmniejszyć straty ciepła w okresie zimowym. Zastosowanie specjalnych szyb przeciwsłonecznych skutecznie może ograniczyć nagrzewanie pomieszczenia latem. Natomiast bezpieczeństwo zapewniają hartowane szyby o podwyższonej wytrzymałości (ponad 6-krotne), odporne na uderzenie od zewnątrz np. gradobicie czy spadające gałęzie. Najczęściej stosowane typy okien dachowych:
Data modyfikacji: 2010-02-11
Źródło: paxo.pl
Szukaj w paxo.pl