Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

ABC okna – część II

Wymiana okien w swoim mieszkaniu. Reklamy producentów okien z PCW największą uwagę zwracają na liczbę komór w profilu. Czy ta informacja wystarczy do podjęcia prawidłowej decyzji o zakupie okna?

Na polskim rynku okiennym trwa wyścig: im więcej komór w profilu PCW, tym lepsze parametry izolacyjności okna. Najnowsze badania niemieckich specjalistów mówią, że izolacyjność powiększa się wprawdzie wraz ze wzrostem ilości komór, ale maksymalnie do piątej komory – ich dalsze powiększanie nie ma już właściwie sensu. Nie ma to również większego znaczenia, gdy wzrost ilości komór nie dzieje się równolegle ze zwiększaniem szerokości profilu, a ma związek jedynie z jego podziałem. Każdy profil ma specyficzne cechy i określone parametry. Warto się im bliżej przyjrzeć.

Z pewnego źródła

Przede wszystkim renomowani producenci profili okiennych dbają o zachowanie wysokiej jakości składników tworzywa służącego do produkcji profili. Najczęściej produkują go sami na bazie sprawdzonych komponentów, unikając tanich zamienników.

Szczupły i mocny

Na rynku dostępne są okna zrobione na profilach o różnej szerokości 58, 62, 68mm, z różną ilością komór, o różnej grubości ścianek: klasa A > 2,8 mm; B 2,5 > 2,8 mm; C < 2,5 mm. Parametry te jednak nie mają bezpośredniego przełożenia na jakość okna. Parametry okna mogą pozostać niezmienione niezależnie od tego, czy okno zostało wykonane z 5. komorowego profilu o grubości ścianek 2,8mm i szerokości 68mm, czy z 3. komorowego o grubości ścianek 2mm i szerokości 62mm. W oknie ważne jest również co innego i warto zdawać sobie z tego sprawę przed podjęciem decyzji o jego zakupie.

Wymogi ekonomiczne skłoniły producentów profili do poszukiwania oszczędności, gdyż lżejszy profil jest po prostu tańszy. Stąd właśnie wzięło się tzw. „pocienianie” profili, które jednak nie ma bezpośredniego wpływu na jakość finalnego wyrobu, czyli okna.

Najważniejsze

Co zatem jest istotne z punktu widzenia ostatecznego użytkownika okna? O jego sztywności decyduje przestrzeganie przez producenta okien wymogów, jakie nakłada na niego dostawca systemu profili (przy określonym połączeniu skrzydła i wzmocnienia, można wykonać określonej wielkości okno), a także użyte przy produkcji okna wzmocnienie – metalowa część włożona w środek profilu. Nie bez znaczenia jest też zamocowanie pełnego – a nie oszczędnościowego – pakietu okuć. Do tego dochodzi także prawidłowy montaż okna oraz jego właściwa pielęgnacja – to bezwzględne wymogi bezawaryjnego funkcjonowania okna przez długie lata.

Na dobre i trwałe okno składa się nie tylko użyty do jego produkcji profil – ilość komór, szerokość i grubość ścianek – to także cała gama pozostałych parametrów, o których warto pamiętać. Wyścig producentów profili i prześciganie się w osiąganiu przez nich coraz lepszych parametrów izolacyjności, nie mają większego znaczenia, jeżeli producent okien użyje nieodpowiedniego wzmocnienia, okucia, szyby, czy też nieprawidłowo zamontuje okno. Pamiętajmy: atrakcyjna cena może okazać się pułapką!

Cenne drobiazgi

Podchodząc do tematu wyboru okna warto sprawdzić jaki pakiet szkleń otrzymamy, jak mocowane są wzmocnienia, jak ułożone odwodnienia i otwory wentylacyjne, jakiej jakości są okucia.

Warto wiedzieć, że profil jest jednym z elementów składowych okna. Pozostałymi są szyby, okucia i uszczelki. O długoletnim, bezawaryjnym użytkowaniu okna i naszym zadowoleniu decyduje optymalne dopasowanie każdego z tych elementów, a także właściwy montaż okna.

Data modyfikacji: 2010-02-11

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1303 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama