Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Energooszczędne drewno

Współczesny rynek materiałów budowlanych, wymaga od producentów stałego śledzenia zmieniających się trendów, dziś słowem-kluczem jest energooszczędność.

W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele produktów oznaczonych jako energooszczędne. Producenci okien coraz częściej promują swoje produkty w ten sposób, nic w tym dziwnego, bowiem około 75% kupujących traktuje termikę jako podstawowe kryterium wyboru. Okno energooszczędne nieznacznie różni się od standardowego, jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. To one decydują o trwałości, niezawodności i parametrach. Jakie elementy sprawiają więc, że parametry okna ulegają poprawie, na co zwrócić uwagę wybierając energooszczędną stolarkę drewnianą?

Poszukując okien energooszczędnych, powinniśmy zacząć od określenia parametrów termicznych jakie nas interesują. Najważniejszy z nich to Uw, czyli przepuszczalność termiczna dla całego okna. Im niższy jest ten współczynnik, tym mniej ciepła „ucieka” z naszego domu. Obecnie wg wymagań technicznych, okno powinno mieć Uw=1,8 lub 1,7 W/m2K w zależności od regionu. Standard oferowany przez większość firm to okno o lepszej termice niż wymagana w przepisach (Uw ok. 1,4 W/m2K). O oknach energooszczędnych możemy mówić, kiedy współczynnik ten oscyluje około 0,8 W/m2K. Okna o Uw=0,8 W/m2K i niższej projektowane są z myślą o najbardziej energooszczędnych budynkach tworzonych w technologii pasywnej. Ich zastosowanie wymaga specjalnej wentylacji mechanicznej.

Decydując się na energooszczędne okna, robimy to ze względu na oszczędności w ogrzewaniu, których mają być one gwarancją oraz coraz częściej, ze względów ekologicznych.

Kiedy przemyślimy już na jakim poziomie energooszczędności nam zależy, powinniśmy sprawdzić badania i certyfikaty potwierdzające deklarowane przez sprzedawcę parametry. Większość dużych producentów posiada potrzebne dokumenty, jednakże warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza, jeżeli decydujemy się na mniej znaną markę lub gdy parametry, które nam zaoferowano są wyjątkowo dobre.

Należy pamiętać, że oferta producentów okien jest zbliżona. Mają oni możliwość zastosowania tych samych pakietów szybowych, farb, okuć, lecz to, co naprawdę wyróżnia okno to jego rama, w niej kryją się najistotniejsze rozwiązania.

Pierwszy czynnik mający bardzo ważny wpływ na termikę okna to grubość ramy. Standardowo okna drewniane mają ramę o grubości 68mm, ale mogą mieć nawet powyżej 100mm, to już okna pasywne. Im grubsza jest rama, tym cieplejsze będzie nasze okno, gdyż szersza rama daje też możliwość zastosowania energooszczędnego 2 komorowego pakietu 3 szyb zespolonych, co ma ogromny wpływ na poprawę parametrów termicznych całego okna. Przepuszczalność termiczna samego pakietu 3-szybowego wypełnionego argonem, może wynosić nawet Us= 0,5 W/m2K.

Następne, czemu warto się przyjrzeć, to uszczelki. Im jest ich więcej i im większa jest ich łączna powierzchnia, tym mniej chłodnego powietrza ma szansę przeniknąć do naszego domu. Standard rynkowy to pojedyncza uszczelka wrębowa o powierzchni styku z ramą 8mm. Niektórzy producenci w swoich nowych systemach poszerzyli powierzchnię styku, a w liniach klejonych czterowarstwowo (grubość ramy drewnianej 80 lub 92mm) zastosowali dodatkową, drugą uszczelkę wrębową.

Innowacyjnym rozwiązaniem w oknach drewnianych jest zastosowanie uszczelki krawędziowej oraz uszczelki na połączeniu okapnika i ramy okna. Ta ostatnia zapobiega dostawianiu się nie tylko chłodnego powietrza, ale również wody pomiędzy skrzydło a ościeżnicę okna. Uszczelki są tym elementem, który możemy zweryfikować sami, zwyczajnie przyglądając się budowie okna.

Trudniej będzie z oceną kolejnego elementu. A jest to głębokość osadzenia pakietu szybowego w ramie okna. Pogłębione osadzenie pakietu zespolonego, minimalizuje występowanie mostka termicznego w tym newralgicznym miejscu. Mogłoby się wydawać, że tak niewielka zmiana, jak poszerzenie uszczelki o kilka milimetrów to nieistotna poprawa izolacyjności. Weźmy jednak pod uwagę cale okno, np. 1450x1470cm. Jego obwód to łącznie 5840cm. Po wymnożeniu obwodu przez 8mm dodatkowego styku uszczelki, otrzymujemy prawie 470cm2 ponadprogramowego uszczelnienia. To właśnie sumaryczne oddziaływanie poszczególnych różnic w budowie okien różnych producentów jest tym, co polaryzuje ich oferty.

Okna energooszczędne, podobnie jak większość energooszczędnych technologii, są droższe od okien standardowych. Wynika to z zastosowania większej ilości materiałów- drewna, szkła, uszczelek, a czasem też ze skomplikowanego procesu produkcji. Warto więc szczegółowo zaplanować rozmieszczenie stolarki i stosować okna o różnych parametrach w zależności od projektu naszego domu oraz funkcji poszczególnych pomieszczeń.

Okna energooszczędne przyniosą nam szczególnie duże oszczędności w kosztach ogrzewania, jeżeli zastosujemy je w miejscach narażonych na większe straty ciepła np. na północnej elewacji, w dużych przeszkleniach. Tu warto zainstalować te o najlepszych parametrach. Okna o najsłabszym współczynniku przepuszczalności termicznej, możemy zastosować w garażu, piwnicy, czyli w pomieszczeniach, których nie ogrzewamy. Pozostałe okna mogą mieć Uw w okolicach 1,0 W/m2K. W ten sposób zoptymalizujemy wydatki na stolarkę i osiągniemy bardzo dobre parametry termiczne budynku.

Tu powstaje jednak dylemat- rozsądne zaprojektowanie stolarki, czy estetyka budynku? Jest tak dlatego, że najczęściej inne parametry to też inny wygląd okna, a przecież na całej elewacji, a tym bardziej w obrębie jednego pomieszczenia powinny być one harmonijne. Obecnie w Polsce są producenci, którzy mają odpowiedź na takie zapotrzebowanie. Niezależnie od parametrów mają ujednoliconą wysokość profilu, co oznacza, że do momentu ich otwarcia są identyczne. Wszystkie można identycznie zaaranżować (kształty, kolory, dodatkowe opcje np. szprosy). To sprawia, że mogą Państwo zamontować duże witryny z wyjściem na taras z okien np. o Uw=0,8 W/m2K, a pozostałe okna w salonie mogą mieć np. Uw=1,0 W/m2K.

Data modyfikacji: 2010-03-15

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 917 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama