Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Energooszczędny parapet

Każdy indywidualny inwestor budujący własny dom, powinien być zainteresowany osiągnięciem maksymalnie dobrego końcowego rezultatu przy zracjonalizowaniu kosztów całego przedsięwzięcia. Jedną z dróg do tego celu jest dobór materiałów z jakich realizowana jest inwestycja, jednak budowanie z najdroższych, dostępnych na rynku materiałów wcale nie oznacza, że w rezultacie budynek będzie posiadał bardzo dobre właściwości techniczne. Jedno jest pewne, że będzie drogi, ale nie jest to najlepszy powód do chwały w działalności budowlanej.

Wśród wielkiej mnogości różnych materiałów wykończeniowych pojawiają się i czasem giną w tłumie prawdziwe budowlane perełki, którą niewątpliwie jest „styropianowy blok podparapetowy”. Naszym zdaniem to jest, a właściwie może być prawdziwa perełka wśród materiałów budowlanych stosowanych do wykończenia ościeży okiennych i montażu stolarki okiennej. Ze względu na materiał z jakiego jest wykonany i funkcje jakie spełnia potocznie nazywany jest „ciepłym parapetem”, my, na potrzeby tekstu nazwaliśmy go parapetem „energooszczędnym”.

Jak dobrym materiałem izolacji termicznej jest styropian właściwie nikogo nie trzeba już przekonywać. Natomiast konstrukcja „energooszczędnego parapetu” uwzględniająca geometrię kształtowników okiennych, pozwala zamontować okno z zachowaniem całkowitej szczelności w newralgicznym punkcie jakim jest próg okna.

Właściwa izolacja termiczna i duża szczelność to zalety budynków energooszczędnych i pasywnych. Energooszczędny parapet zdecydowanie ograniczy możliwość popełniania przez okienne ekipy montażowe wielu podstawowych błędów, a tym samym bardzo pozytywnie wpłynie na ogólną jakość wykonania robót montażowych.

Na przeszkodzie w praktycznym stosowaniu tego rozwiązania stoi jedynie fakt, że „energooszczędny parapet” musi ściśle współpracować z kształtownikami okien i właściwie tylko od zainteresowania firm systemowych zależy, kiedy będzie mógł się pojawić na polskich placach budów.

Obecnie, niektórzy producenci okien już opracowali jak winien taki „energooszczędny parapet” wyglądać, a w ostatnim czasie zainteresowanie tym produktem wzrosło dwukrotnie.

Data modyfikacji: 2010-03-15

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 2673 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama