Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Jak zmniejszyć straty ciepła przez okna?

Szyby

W oknach energooszczędnych najczęściej stosowane są przeszklenia dwukomorowe (trzyszybowe) o współczynniku Ug na poziomie 0,8 W/m2K, podczas gdy izolacyjność ramy to 1,5 lub 1,1 a w najlepszym przypadku 0,8.

Ponieważ w dużych oknach stosunek powierzchni szyby do całości okna jest znacznie większy, dlatego im większe przeszklenie tym lepsza będzie jego izolacyjność. Oczywiście należy zadbać o to, aby przy dużych przeszkleniach, które zajmują znaczna część elewacji, izolacyjność okien była jak najlepsza.

Ponieważ szyba w oknie ma zazwyczaj największą powierzchnię (w oknie dwuskrzydłowym wynosi 150x150cm, co stanowi ok. 60% powierzchni całego okna) ma ona największy wpływ na parametr izolacyjności okna, a tym samym na energooszczędność okna.

Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw oblicza się uwzględniając:

  • współczynnik przenikania ciepła dla ramy okiennej - Uf,
  • współczynnik przenikania ciepła dla krawędzi pomiędzy szybą a ramą - Ψ,
  • współczynnik przenikania ciepła dla szyby - Ug.

Montaż

Aby optymalnie wykorzystać właściwości izolacyjne okien w domu energooszczędnym należy je zamontować w strefie izolacji. Montaż okien w domu energooszczędnym należy tak przeprowadzić, by w naturalny sposób tworzyło przedłużenie izolacji muru czyli np. w murze trzywarstwowym dokładnie po środku warstwy izolacyjnej, zaś w murze z ociepleniem zewnętrznym okno powinno być całkowicie wystawione poza mur - w strefę izolacji. Do wykonania montażu okien w domu energooszczędnym niezbędne są specjalne elementy mocujące (wysięgniki), które będą w stanie utrzymać okno w miejscu gdzie nie ma go do czego przymocować. Izolacją najczęściej jest styropian lub wełna mineralna.

Rolety zewnętrzne

Aby zmniejszyć straty ciepła przez okna należy zastanowić się nad możliwością zastosowania rolet zewnętrznych. Rolety zewnętrzne można zamykać na noc. Mogą one zmniejszyć straty ciepła przez okna nawet o 20%. Aby straty ciepła były jak najmniejsze, warto zamontować je na wszystkich oknach, pod warunkiem, że będą rzeczywiście co wieczór zamykane. Aby tak było, niezbędne jest sterowanie elektroniczne ich zamykaniem i otwieraniem.

Data modyfikacji: 2010-10-23

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1252 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama