Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Jak kupić dobre okna

Kupno okien, to poważny wydatek dla domowego budżetu, zatem decyzja o ich wyborze absolutnie nie może być pochopna. Dobre okna powinny nam służyć przez wiele lat, dlatego warto przygotować sobie zestaw pytań, które zadamy potencjalnemu sprzedawcy. Uzyskane informacje, powinny rozwiać Państwa wątpliwości i ułatwić decyzję o wyborze okien. Zanim dokonają Państwo zakupu, należy dokładnie sprecyzować swoje potrzeby: np. czy potrzebujecie okien energooszczędnych, dźwiękochronnych, zabezpieczających przed włamaniem, przed intensywnym słońcem, białe czy kolorowe, prostokątne czy z łukami i wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie, pamiętając, że inne okna są do bloków, inne do domów, inne do hoteli, inne do willi.

Ofertę należy sprawdzić u dwóch, trzech producentów porównując identyczne parametry, takie jak współczynnik U okna, rodzaj szyb, rodzaj i markę okuć, zabezpieczenia antywłamaniowe, itp. Warto sprawdzić szczegółowo producenta okien, jak i ich dilera (strona internetowa, infolinia, sąsiedzi). Należy się upewnić, czy ma na swoje wyroby Aprobatę Techniczną, wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej, oraz Certyfikat Zgodności z Aprobatą Techniczną, wydany przez niezależną jednostkę certyfikacyjną, lub deklarację takiej zgodności.

Co bardzo istotne, należy się upewnić co do właściwego, profesjonalnego i najlepiej rekomendowanego przez producenta montażu okien, gdyż ponad 50% sukcesu funkcjonowania dobrych okien tkwi w ich montażu!

Na Państwa liście powinny znaleźć się pytania:

  • o klasę profilu okna (A, B lub C)
  • o grubość ścianek konstrukcyjnych oraz szerokość komór wewnętrznych - minimalna grubość ścianek – 2,6 mm (klasa profilu okna C- najniższa), optymalna szerokość komór – 5 mm
  • o maksymalne wymiary skrzydła, jakie dopuszcza Aprobata Techniczna na dany profil
  • o ilość punktów ryglowania skrzydła do ramy oraz sposób rozmieszczenia zaczepów
  • o standardowe zabezpieczenia przeciwwyważeniowe (minimum 1 grzybek na skrzydło)
  • o standardowe systemy rozszczelniania i wentylacji
  • czy okucie posiada możliwość doposażenia (wielostopniowy uchył, blokada położenia klamki)
  • czy parametry szyby zostaną wydrukowane na ramce dystansowej
  • czy w umowie kupna stolarki, zostanie wpisane deklarowane wyposażenie okien. Przy składaniu zamówienia, muszą Państwo sformułować je precyzyjnie. Powinny się w nim znaleźć schematy okien z uwidocznionym podziałem, ich wymiary i kierunki otwierania skrzydeł. Należy też określić oczekiwane parametry izolacyjności termicznej i akustycznej, sposób i kolor wykończenia oraz inne nasze życzenia

Jeśli zdecydują się Państwo na okna kolorowe (dwustronnie oklejane drewnopodobną folią), warto zapytać o barwę podkładu profilu (może być brązowy lub biały) oraz o wysokość dopłat do kolorów. Powinniśmy też, znać koszt dodatkowego wyposażenia (specjalistyczne szyby, okucia przeciwwłamaniowe itd.). Warto zwrócić uwagę na okucia – wielu producentów szuka tu oszczędności. Należy też, zachować ostrożność przy kalkulacji kosztów okien w nietypowych kształtach i wymiarach.

W celu pomocy Państwu przy wyborze okien, przedstawimy krótką, ogólną charakterystykę okien, bez względu na materiał, z jakiego zostały zrobione.

Obecnie w budownictwie jednorodzinnym wykorzystuje się najczęściej nowoczesne okna jednoramowe. Ich rama jest nierozkręcana i wypełniona dwiema lub trzema szybami zespolonymi typu float (oddzielonymi od siebie ramką dystansową). Szyby takie cechuje dobra izolacyjność cieplna, wysoka gładkość powierzchni oraz niewielka deformacja obrazu. Okna jednoramowe wyparły obecnie niemal całkowicie okna zespolone (o rozkręcanych ramach) i skrzynkowe. Stosuje się je dzisiaj, niemal wyłącznie przy renowacji zabytkowych obiektów.

Standardem takich okien, są też okucia obwiedniowe (obwodowe), które blokują skrzydło okienne w pozycji zamkniętej w kilku punktach na obwodzie okna (liczba punktów uzależniona jest od rozmiarów skrzydła oraz od firmy wytwarzającej okucia). Mechanizm ryglujący połączony z zawiasami, wprawiany jest w ruch przy pomocy klamki.

Większość okien, lecz nie wszystkie, wyposażona jest w funkcję rozszczelnienia, nazywaną też mikrowentylacją, dzięki której możliwe jest zablokowanie okna w pozycji minimalnie uchylonej (szerokość szczeliny wynosi od kilku do kilkunastu milimetrów). Funkcja ta, jest bardzo istotna z uwagi na dużą szczelność nowoczesnych okien, która utrudnia wentylację pomieszczeń.

Można również zamówić okna z nawiewnikami, umożliwiającymi przepływ powietrza przez górny ramiak ościeżnicy. Intensywność owego przepływu, może być sterowana ręcznie lub automatycznie. Osiągana w ten sposób dobra cyrkulacja powietrza, pomaga utrzymać w domu zdrowy mikroklimat, ale nawiewniki oraz mikrowentylacja, nie zastąpią sprawnego systemu wentylacji mechanicznej. Jeśli zdecydujemy się na okna bardzo szczelne (o współczynniku infiltracji poniżej 0,3), to wentylacja nawiewno-wywiewna będzie po prostu niezbędna. Wydatki przeznaczone na wentylację, zwrócą się dosyć szybko, gdyż oszczędności z tytułu mniejszych strat ciepła będą znaczące.

Każde nowoczesne okno wyposażone jest w uszczelki, wypełniające wręby ościeżnicy oraz ramy. Mają one za zadanie chronić pomieszczenia przed przedostawaniem się wilgoci i kurzu z otoczenia domu. Wspomagają też izolacyjność cieplną oraz akustyczną okna. Uszczelki wykonywane są z kauczuku syntetycznego (EPDM) lub termoplastycznego elastomeru (TPE).

Zanim jednak dokonają Państwo zakupu okien, zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami na temat okien i nie tylko.

Data modyfikacji: 2010-03-08

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 2839 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama