Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Regulacja okuć

Dobrze zamontowane okno nie wymaga w zasadzie żadnej ingerencji ze strony człowieka. Jednak czasem zachodzi potrzeba regulacji okna.

Na samym początku musimy ustalić, jaki system okienny jest u nas zamontowany oraz w jakiej odległości przylga powinna zachodzić na ramę (w mm). Należy wspomnieć, iż wartości te oscylują w między 5 a 10mm.

Do regulacji służą: zestaw kluczy imbusowych, torx, płaski i wkrętak krzyżakowy. Dzięki tym przyrządom wyznaczymy położenie naszego skrzydła względem ramy.

Rozpoczynamy od dolnego zawiasu. Za pomocą ołówka zaznaczamy koniec skrzydła na ramie lub za pomocą miarki odczytujemy bezpośrednio, ile mm skrzydło zachodzi w pionie i w poziomie w okolicy naroża zawiasu.

Na wsporniku dolnym znajdziemy śrubę regulacyjną. Jej przekręcenie spowoduje przesunięcie skrzydła w lewo lub w prawo. Na zawiasie dolnym znajduje się śruba regulacyjna z gniazdem pod klucz umożliwiająca podniesienie bądź opuszczenie skrzydła. Jeśli stwierdzimy, że dolny narożnik skrzydła przy zawiasie dolnym ma prawidłowe położenie, zajmujemy się zawiasem górnym. Tą samą techniką ustalamy potrzebę regulacji. Gdy zachodzi konieczność regulacji, wówczas ustawiamy te same parametry jak na dole. Po tych czynnościach okno powinno funkcjonować prawidłowo.

Należy wspomnieć, iż okucia posiadają dodatkowe punkty regulacyjne, które podnoszą komfort użytkowania okna. Chodzi o regulację okna na rozwórce, docisku na zawiasie dolnym oraz na wszystkich stalowych trzpieniach grzybkowych. Walorem stalowych trzpieni grzybkowych jest łatwość przejścia od okucia standardowego do bezpiecznego. Wymaga to jedynie wymiany zaczepu ze zwykłego na bezpieczny lub mocniejszy. Wówczas okno zostaje wyposażone we wszystkie zaczepy antywyważeniowe.

Aby cieszyć się bezawaryjną pracą okucia powinniśmy co roku przeprowadzić konserwację. Polega ona na wyczyszczeniu a następnie nasmarowaniu miejsc wskazanych w instrukcjach obsługi środkami do tego celu przeznaczonymi.

Data modyfikacji: 2012-07-29

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 3462 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama