Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Drzwi unośno-przesuwne – HST

Ostatnie dwadzieścia lat to czas zdecydowanych zmian w sposobie myślenia o architekturze. Marzenia o własnym domu stały się realne i osiągalne. Każdego roku dla indywidualnych inwestorów wydawanych jest kilkaset tysięcy decyzji zezwalających na rozpoczęcie budowy. W tym prywatnym budowlanym boomie jest kilka charakterystycznych cech, które można zauważyć i warto docenić. Po pierwsze, mimo że nadal najpopularniejsze jest budowanie według tak zwanych projektów gotowych, kształty i konstrukcje pojedynczych domów oraz całe dzielnice przestają przypominać osiedla złożone wyłącznie z „kostek rubika”. Po drugie, zdecydowanie zaznacza się chęć współpracy inwestorów z architektami w planowaniu i zagospodarowaniu powstających przestrzeni mieszkalnych i użytkowych. Nie powstają jeszcze przy tym architektoniczne wynalazki na miarę koła, ale coraz częściej inwestorzy i architekci sięgają po wiele śmiałych rozwiązań technicznych i technologicznych, które od lat stosowane w Europie, mogą stać się teraz także polskimi standardami.

Jednym z takich rozwiązań okiennych robiącym karierę w Polsce są unośno-przesuwne drzwi balkonowe z PCW, nazywane popularnie drzwiami HST. Wyrób ten jest powszechnie stosowany w innych krajach, u nas jest jeszcze nadal czymś rzadko spotykanym. Ze względu na zaawansowanie techniczne nie jest to produkt, który potrafi wykonać każda firma zajmująca się produkcją stolarki okiennej z PCW. Jest to produkt, który wymaga producenta doskonałego, dysponującego odpowiednią wiedzą techniczną i technologiczną. Nie jest to również produkt, którego będą poszukiwać inwestorzy, dla których jedynym wyznacznikiem i celem nadrzędnym jest budowanie z najtańszych dostępnych materiałów. Drzwi HST, to produkt przeznaczony przede wszystkim dla inwestorów wymagających. Zagłębiając się nieco bardziej w szczegóły techniczne i technologiczne oraz konkretne właściwości drzwi HST określone normą PN-EN 14351-1:2006 posługiwać się będziemy przykładami opartymi o rozwiązania powstające na bazie jednego z wiodących profili na polskim rynku.

Rodzaje konstrukcji drzwi HST

Drzwi balkonowe typu HST mogą występować w co najmniej w kilku różnych wersjach i układach skrzydeł oraz części nieotwieranych. Różnorodność konstrukcji jest jedną z niezaprzeczalnych zalet tego rozwiązania. Tylko potrzeby funkcjonalne i wyobraźnia inwestora będą decydowały, czy w naszych drzwiach balkonowych otwierać będziemy niezależnie od siebie jedno, dwa czy aż cztery skrzydła. Warto o tym wiedzieć i pamiętać wybierając do domu właśnie takie rozwiązanie komunikacji pomiędzy przestrzenią wewnętrzną, a otaczającą nas przyrodą.

Odpowiednia szczelność przestrzeni pomiędzy poruszającymi się skrzydłami drzwi HST w chwili gdy pozostają one w pozycji zamkniętej zapewniona jest przez specjalny układ nakładających się na siebie zaczepów wyposażonych w system uszczelek przylgowych. Pozwala osiągnąć szczelność konstrukcji porównywalną do klasycznych okien z PCW, w których uszczelniana jest przylga zewnętrzna i wewnętrzna.

Stabilność drzwi HST uzyskuje się dzięki wysokiej jakości kształtowników, a przede wszystkim dzięki koniecznej rygorystycznej dbałości producenta o dobór odpowiednich elementów wzmocnień. Wykonywanie koniecznych obliczeń i przestrzeganie zasad statyki przy doborze wzmocnień jest kolejnym z warunków poprawności wykonania i wieloletniego bezawaryjnego funkcjonowania drzwi HST. Wymóg właściwego doboru wzmocnień i obliczeń statycznych staje się jeszcze bardziej oczywisty jeśli przyjrzeć się dopuszczalnym maksymalnym wymiarom konstrukcji drzwi typu HST określonym w katalogu technicznym jednej z polskich firm.

Maksymalne dopuszczalne wymiary konstrukcji Maksymalne dopuszczalne wymiary skrzydeł
Szerokość x Wysokość [mm] Szerokość x Wysokość [mm] Szerokość skrzydła [mm] Wysokość skrzydła [mm] Powierzchnia skrzydła [m2]
profile białe 6000x2600 6500x2600 3000 2500 6,75
profile kolorowe 5000x2400 6500x2400 2500 2300 5,5

Będące alternatywą dla drzwi przesuwnych klasyczne drzwi balkonowe, po otwarciu skrzydeł, wchodzą bardzo głęboko w przestrzeń mieszkalną determinując różne możliwe rozwiązania związane z zagospodarowaniem wnętrz pomieszczeń. Mimo większej głębokości zabudowy od klasycznych drzwi balkonowych, to właśnie drzwi HST pozostawiają więcej swobody w dysponowaniu powierzchnią.

Jeśli do tego dodamy nieograniczoną wręcz ilość światła dziennego docierającą do pomieszczeń przez olbrzymie przeszklone powierzchnie skrzydeł i likwidację ewentualnych barier komunikacyjnych poprzez niskoprogową konstrukcję to czegóż można oczekiwać więcej od drzwi balkonowych?

Data modyfikacji: 2010-08-10

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 2326 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama