Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Okna, a przeznaczenie pomieszczenia

Kształt, wielkość oraz rodzaj okna powinny być dostosowane do każdego pomieszczenia. Przecież ilość potrzebnego światła będzie inna w przedsionku, a inna w sypialni, kuchni czy pralni. Na dodatek z pomieszczeń tych korzystamy w różnych porach dnia i w odmienny sposób. W jednych przebywamy kilka minut, w innych kilka lub kilkanaście godzin. Poza tym układ pomieszczeń i ich funkcje mają duże znaczenie przy poprawnym zorientowaniu budynku względem stron świata.

Strefa wejścia – czyli schody zewnętrzne, przedsionek, hol, a czasami także schody wewnętrzne najkorzystniej jest umiejscowić od strony północnej lub wschodniej. W pomieszczeniach tych przebywa się wprawdzie krótko, ale warto w nich wytworzyć odpowiednią atmosferę i nastrój, dzięki którym będzie się chciało wejść do domu. Pomogą w tym niewielkie nawet okna, naświetla nad drzwiami lub ścianki z pustaków szklanych (luksferów). Nie potrzeba tu dużo światła, dlatego można się pokusić o zastosowanie barwionego szkła, a nawet witraży.

Kuchnia także powinna być umiejscowiona od strony północnej lub wschodniej, ponieważ nadmiar słońca w tak ciepłym pomieszczeniu zwykle jest bardzo uciążliwy. W kuchni potrzebne jest światło rozproszone, do oświetlenia ogólnego, oraz miejscowe, do oświetlenia blatów roboczych. Równie dobre efekty daje duże okno wykuszowe lub narożne (np. łącznie z oknem balkonowym prowadzącym na taras). Wiele zależy od tego, jaką powierzchnię zajmuje kuchnia, oraz czy znajduje się w niej miejsce do spożywania posiłków.

Jadalnia może się znajdować z każdej strony domu. Należy jedynie zadbać, aby słońce nie oślepiało osób siedzących przy stole, od strony zachodniej okno można na przykład zastąpić ścianką z luksferów.

Strefa dzienna – czyli pokój dzienny, ale także salon, pokój telewizyjny, czasami gabinet – to pomieszczenia, w których światło dzienne nie musi być zbyt intensywne, ale powinno docierać jak najdłużej. Z tego względu strefę tę zwykle umieszcza się od strony południowej lub zachodniej. Jeśli pomieszczenia są duże i wysokie, wskazane jest zapewnienie im oświetlenia z wielu stron, także z góry.

Wtedy, przysłaniając niektóre okna, można uzyskać właściwy rodzaj oświetlenia przy każdej pogodzie i o każdej porze dnia. Okna połaciowe, świetliki, wysoko umieszczone okna okrągłe lub trójkątne często nadają tym pomieszczeniom niepowtarzalny charakter. Duże okna balkonowe, a nawet całe przeszklone fragmenty ścian, są w tym przypadku wręcz pożądane.

Najkorzystniej, gdy sypialnia i gabinet są zlokalizowane po stronie wschodniej. W pomieszczeniach tych w ciągu dnia nie przebywa się zwykle zbyt długo.

Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem są okna nie zbyt duże i typowe. Poranne słońce nas obudzi, wprawi w dobry nastrój i zachęci do pracy. Natomiast jego brak po południu nie spowoduje dodatkowego zmęczenia. W pokojach dziecięcych trzeba jednak zwracać uwagę, aby promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na łóżko, bo często się zdarza, że w ciągu dnia dzieci śpią.

Łazienki, a także garderoby, spiżarnie, WC, mogą w ogóle nie mieć okien. Jednak choćby małe okienko w każdym z nich zawsze usprawni i uprości ich wentylowanie. Powinno być umieszczone od strony północnej, ewentualnie wschodniej.

W pomieszczeniach tego rodzaju bardzo dobrze się sprawdzają niewielkie świetliki i okna połaciowe. W łazienkach połączonych z sypialnią rodziców interesujące efekty można uzyskać stosując oświetlenie pośrednie.

Strefa gospodarcza – pralnia, prasowalnia, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze, a nawet sauna powinny się znajdować po północnej stronie domu. Wtedy bowiem tworzą dodatkową strefę buforową, chroniącą przed stratami ciepła i nadmiernym hałasem. W pomieszczeniach tych okna nie powinny być ani zbyt duże, ani mieć zbyt wyszukanych kształtów. Dobrze natomiast, jeśli się znajdują dość wysoko i jest ich kilka lub mają kształt wydłużonego prostokąta. Wtedy strefa gospodarcza oświetlenie będzie bardzo równomierne dzięki światłu odbitemu od sufitu, natomiast duże powierzchnie ścian pozostaną do wykorzystania.

Strefa komunikacji – klatki schodowe, korytarze, przedpokoje (czyli strefa komunikacji) bardzo często są umiejscowione w środku domu. Warto je wtedy oświetlić pośrednio, na przykład przez szyby w drzwiach wewnętrznych. Natomiast gdy są na ostatniej kondygnacji lub przy zewnętrznej ścianie budynku, powinny być oświetlone bezpośrednio. Do tego celu bardzo dobrze się nadają świetliki dachowe, ścianki z luksferów oraz okna, które zapewnią większą wygodę i bezpieczeństwo użytkowania tych ciągów komunikacyjnych.

Data modyfikacji: 2010-09-27

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1009 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama