Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Okna do każdego pokoju - SALON

Jak każdy członek rodziny, również każde wnętrze ma swoje cechy charakterystyczne. Warto zastanowić się, do jakich celów jest przeznaczone pomieszczenie i wybrać taki rodzaj okna, by najlepiej spełniało swoje funkcje i dodawało wnętrzu charakteru.

Dziś ozdobą salonu są już nie tylko nowoczesne, dopasowane stylem okna. Najnowsze kanony proponują przeszklone „ściany” i wieloskrzydłowe drzwi balkonowe. Wybierając okna do salonu w pierwszej kolejności weźmy pod uwagę:

  • wymiary
  • ruchomy słupek
  • zatrzask balkonowy
  • niski próg
  • tańsze i droższe

Wymiary

Większość salonów ma wyjście na balkon, taras lub ogród. W nowoczesnym budownictwie, a także w domkach jednorodzinnych wymiary drzwi balkonowych są zróżnicowane, a większość osób decyduje się na okna wpuszczające jak najwięcej światła. W starszych blokach wymiary są ustandaryzowane. Przed zakupem warto zaprosić fachowca, aby dokonał dokładnych pomiarów, ponieważ własnoręczne wyliczenie może zawierać błąd, a w przypadku pomiaru okien niedokładność nawet 1 - 2 centymetrowa sprawi, że okna będą źle osadzone.

Ruchomy słupek

Jeśli pozwala nam na to konstrukcja domu, warto zdecydować się na drzwi kilkuskrzydłowe, gdyż takie rozwiązanie sprawi, że pokój wyda nam się bardzo przestronny i nie będziemy mieli wrażenia „podziału” przestrzeni. Jednak decydując się na kilkuskrzydłowe drzwi balkonowe warto zwrócić uwagę, by opierały się na tzw. konstrukcji ruchomego słupka. Przy normalnych, podwójnych drzwiach balkonowych po otwarciu obu skrzydeł, pozostaje pomiędzy nimi słupek od ramy. Konstrukcja z „ruchomym słupkiem” ten problem wyklucza - po otwarciu otrzymujemy szeroką, niczym niezakłóconą przestrzeń.

Zatrzask balkonowy

Do drzwi balkonowych warto nabyć zatrzask balkonowy, zwany „zatrzask palacza”, to ciekawe rozwiązanie polega na zamontowaniu na zewnętrznej części skrzydła drzwi balkonowych specjalnego uchwytu, który umożliwia zatrzaskiwanie balkonu od zewnątrz. Drzwi nie są zamknięte na klamkę, tzn. bez problemu dostaniemy się przez nie z powrotem do środka domu. W przypadku porządków na balkonie czy w ogrodzie, nie ma obawy, że otwarte drzwi na skutek przeciągu będą trzaskać i obijać meble czy ściany. Natomiast chcąc poczytać w spokoju na balkonie książkę, nie będą do nas dobiegać hałasy z wnętrza domu czy dźwięki z telewizora.

Niski próg

Drzwi balkonowe oprócz przestronności powinny także zapewniać wygodę. Wychodząc na balkon, niosąc jedzenie na czekający w ogrodzie grill, może okazać się jak bardzo niewygodny jest wysoki próg balkonowy. Dla Państwa bezpieczeństwa i wygody niektóre firmy oferują wyjątkowo niski próg balkonowy. Podczas gdy standardowo próg balkonowy ma około 7cm, tzw. „niskie progi” mają do 2 centymetrów.

Tańsze i droższe

Rodzaj okna możemy wybrać według gustu i potrzeby, ale także kierując się ceną. Najtańsze z „dużych” okien są te, które się nie otwierają, a jedynie urozmaicą pomieszczenie swoją przestronnością tzw. Szklenia na stałe w ramie lub skrzydle. Wpuszczają więcej światła, niż okno, a od zewnątrz nadają konstrukcji „lekkość”. Okna otwierane dostosowują swoją cenę do sposobu otwierania się skrzydeł. Nieco tańsze są te, które mają jedynie funkcję otwierania, bez możliwości uchylenia skrzydła. Jednak różnica w kosztach jest na tyle niewielka, że warto zdecydować się na praktyczniejsze okna otwierane i uchylane. Droższą opcją są okna z drzwiami przesuwnymi. Są one jednak nieocenione w pomieszczeniach stosunkowo małych, w których chcemy uniknąć zabierania dodatkowej przestrzeni przez otwarte na pokój drzwi. Duże okna to konieczność dla tych, którzy nie chcą pozostawać w tyle za modą w dzisiejszych czasach.

Data modyfikacji: 2010-02-11

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1031 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama