W wielkiej mnogości systemów okiennych i ich odmian dostępnych na rynku, każda z nich będzie posiadała dwie charakterystyczne cechy wynikające bezpośrednio z konstrukcji kształtowników okiennych.
Pierwsza cecha, to sposób w jaki nakładają się na siebie kształtowniki ramy ościeżnicy i ramy skrzydła. Ze względu na sposób przestawania względem siebie płaszczyzn ram ościeżnicy i skrzydła wyróżniamy dwa rodzaje okien dwupłaszczyznowych nazywanych niezlicowanymi i półzlicowanymi oraz okna jednopłaszczyznowe nazywane oknami zlicowanymi.
Druga cecha, to sposób uszczelnienia połączeń styku płaszczyzn ramy ościeżnicy z ramą skrzydła. Według sposobu uszczelnienia dzieli się okna, na okna z uszczelnieniem środkowym „MD” (rzadkość) i okna bez uszczelnienia środkowego „AD” (powszechne), ale o tym w następnym rozdziale.
Skoncentrujmy się na pokazaniu podstawowych różnic pomiędzy wyglądem okien niezlicowanych, półzlicowanych i zlicowanych. Poniżej, w tabeli pokazujemy odpowiednie schematy złożeń kształtowników okiennych, zaznaczając i omawiając występujące pomiędzy nimi różnice konstrukcyjne.
Schemat okna lub drzwi balkonowych jednoramowych, dwupłaszczyznowych. Zaznaczone na rysunku zewnętrzne powierzchnie kształtowników z PCW są niezlicowane - nie leżą w jednej płaszczyźnie.
Schemat okna lub drzwi balkonowych jednoramowych, jednopłaszczyznowych. Zaznaczone na rysunku zewnętrzne powierzchnie kształtowników z PCW są zlicowane względem siebie i leżą w jednej płaszczyźnie.
Schemat okna lub drzwi balkonowych jednoramowych, dwupłaszczyznowych, systemu IDEAL 4000. Zaznaczone na rysunku zewnętrzne powierzchnie kształtowników z PVC są tylko częściowo przesunięte względem siebie, ale nadal nie leżą w jednej płaszczyźnie.
Data modyfikacji: 2010-08-10
Źródło: oknotest.pl
Szukaj w paxo.pl