Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Ołów - fakty i mity

W ostatnim czasie sporo uwagi poświęcono w branżowych mediach tematowi ołowiu w oknach, a to za sprawą działań promocyjnych konkurencji. Dlatego chcemy przytoczyć kilka istotnych informacji, które się Państwu przydadzą.

Ogólne tendencje Unii Europejskiej są takie, aby eliminować lub ograniczać substancje toksyczne i szkodliwe wszędzie tam, gdzie można je zastąpić przyjaznymi dla środowiska lub mniej szkodliwymi. W przypadku związków ołowiu stosowanych jako stabilizatory termiczne w mieszankach do wytwarzania kształtowników okiennych z PCW, może to mieć znaczenie jedynie w fazie produkcji tychże stabilizatorów w zakładach chemicznych i procesów z tym związanych, dlatego tez spodziewana jest dyrektywa zakazująca stosowania tych produktów i zastąpienia ich mniej szkodliwymi np. wapniowo-cynkowymi.

Stabilizatory ołowiowe zawarte w profilach okiennych z PCW w wyrobie gotowym nie stanowią zagrożenia dla środowiska, ponieważ na skutek żelowania mieszanki i jej ekstruzji w wysokiej temperaturze zostają strukturalnie i trwale związane z PCW.

Związki ołowiu nie wydzielają się z profili w żaden sposób ani też nie migrują do środowiska przy kontakcie z wodą, co potwierdziły badania Państwowego Zakładu Higieny. Podczas testów próbki zostały poddane wypłukiwaniu w zbiorniku z wodą, a więc zostały umieszczone w ekstremalnych warunkach, które w praktyce nie występują. Pomimo to, woda po kontakcie z próbkami wykazała śladowe ilości ołowiu dopuszczone normami.

Warto zwrócić uwagę, że cynk będący również metalem ciężkim zawarty w stabilizatorach cynkowo-wapniowych widnieje również na liście substancji szkodliwych, nie jest obojętny dla środowiska tyle tylko, że przepisy przewidują wyższe dopuszczalne stężenie.

Kampania prowadzona przez niektórych dostawców profili ma jedynie charakter wojny marketingowej opartej na nieuczciwych argumentach, a opowiadanie o szkodliwości okien dla ich użytkowników jest demagogicznym kłamstwem.

Niezależnie od wszystkiego, dyrektywy unijne będą musiały być przestrzegane. Mówi się o roku 2015 czy nawet 2010, ale wiele firm już dziś jest gotowa do wdrożenia wyrobów ze zmodyfikowanymi stabilizatorami.

Data modyfikacji: 2010-02-11

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 977 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama