Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Wybieramy drzwi balkonowe

Drzwi balkonowe z PCW.

Ramy i ościeżnice drzwi balkonowych są wyrabiane z profili PCW. Ich zaletą jest trwałość nawet 40 do 50 lat, praktycznie bez żadnych zabiegów konserwacyjnych. Nie wymagają malowania (jest ono nawet niewskazane), a trwałość profili z PCW zależy też od ich barwy. Na rynku przeważają profile w kolorze białym, jednakże coraz bardziej popularne stają się profile barwne. Otrzymuje się je jedną z dwóch metod:

  • barwienia w masie,
  • wprasowywania na gorąco w biały profil specjalnych folii barwnych.

W pierwszym przypadku w fazie obróbki białego odlewu PCW, profil zostaje nierozłącznie pokryty płynną, kolorową masą akrylową. Kolorowa warstwa akrylu nakładana jest bardzo dokładnie na powierzchnię profilu. Proces ten jest gwarancją zachowania wierności koloru. Powstaje powierzchnia odporna na zanieczyszczenia, działanie słońca, wiatru, deszczu, zimna, bezawaryjnie wytrzymująca wszelkie zmiany pogodowe przez dziesiątki lat.

W tym drugim przypadku na ogół barwienie stosuje się po stronie zewnętrznej drzwi, pozostawiając od wewnątrz kolor biały. Po zarysowaniu folii ostrym narzędziem może być widoczna pierwotna biała barwa (wtedy nie da się już nic zrobić), dlatego warto zwracać uwagę na to, jaką metodą zrobione są nasze okna i drzwi balkonowe.

Inną zaletą profili z PCW jest możliwość uzyskiwania drzwi o różnych kształtach i podziałach; mogą one być bardzo nietypowe.

Izolacyjność cieplna profili pięciokomorowych z PCW jest porównywalna z izolacyjnością ram drewnianych. W porównaniu z ramami drewnianymi sztywność profili z PCW jest o wiele mniejsza, stąd muszą być one wzmacniane dodatkowo umieszczonymi wewnątrz elementami ze stali (stosowanie wzmocnień aluminiowych jest zabronione, ponieważ są one niewystarczające, nie dopuszcza ich żadna z aprobat technicznych wydanych przez ITB).

Stal powinna być ocynkowana w celu zabezpieczenia przed korozją. Wadą profili wykonanych z PCW jest ich bardzo duża wydłużalność termiczna powodująca zmiany długości pod wpływem działania temperatury. Wydłużenie może osiągać wartości: 1,6 mm/m dla profili w kolorze białym oraz 2,4 mm/m - dla profili w kolorze ciemnym.

Drzwi balkonowe z drewna.

Podstawowe gatunki drewna stosowane do wyrobu drzwi balkonowych to: sosna, meranti, dąb. Meranti nadaje się bardzo dobrze na ramy i ościeżnice ze względu na twardość i odporność na odkształcenia, ale jego wadą jest stosunkowo wysoka cena. Najbardziej popularne jest drewno sosnowe, jednak powinno być ono o regularnym przebiegu słojów, bez sęków i wypełnień.

Profile powinny być klejone podłużnie (mniejsza tendencja do wypaczania). Producenci niejednokrotnie ukrywają wady materiału pod grubą warstwą farby, stąd należy zwrócić uwagę, czy sposób pomalowania profilu umożliwia obejrzenie rysunku drewna. Współczynnik izolacyjności cieplnej drzwi balkonowych drewnianych waha się w granicach od 1.6 do 3.2 w zależności od rodzaju szklenia, współczynnik izolacyjności akustycznej od 25 do 45 dB, szczelność ze względu na infiltrację powietrza - od 0 (drzwi hermetyczne) do 1, bezpieczeństwo (ochrona przed włamaniem) zależy od konstrukcji (sposób zamocowania ościeżnicy w murze, rodzaje zastosowanych szyb i okuć, ewentualne dodatkowe wyposażenie).

Data modyfikacji: 2010-02-11

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 834 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama