Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Okucia okienne

Od rodzaju okuć zależy sposób otwierania okna. Okucia obwiedniowe zwykle są rozwieralne, uchylne lub uchylno-rozwieralne.

W produkowanych obecnie oknach zwykle montowane są okucia obwiedniowe, których zaletą jest to, że po zamknięciu okna mocują one ramę w ościeżnicy w kilku miejscach, rozłożonych na obwodzie okna, w odstępach nie większych niż 60cm. Dzięki temu okno się nie odkształca i jest szczelnie zamknięte.

Okna z takimi okuciami mogą również być przesuwne, składane, obrotowe lub odchylne. Obecnie większość producentów oferuje w standardzie okucia umożliwiające mikrorozszczelnienie okna, pozostali montują je na indywidualne zamówienie, za odpowiednią opłatą. Mikrorozszczelnienie (inaczej: mikrowentylacja) jest to specjalna funkcja okuć obwiedniowych umożliwiająca – oprócz „zwykłego” szczelnego zamknięcia – także takie, w którym pomiędzy ramą i ościeżnicą pozostaje niewielka szczelina. Funkcje okucia (otwarcie, szczelne zamknięcie lub rozszczelnienie) ustawia się klamką.

Data modyfikacji: 2010-02-15

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1311 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama