Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Parapety zewnętrzne

Parapety to ważny element wykończenia okna. O ich trwałości i urodzie decyduje materiał, z którego są zrobione, a także prawidłowy montaż.

Na rynku mamy bogatą ofertę parapetów o różnych parametrach i zastosowaniu.

Parapety zewnętrzne muszą być zrobione z materiałów nienasiąkliwych jak również odpornych na warunki atmosferyczne (wysokie i niskie temperatury, opady oraz nasłonecznienie). W ofercie znajdziecie Państwo parapety zewnętrzne stalowe, aluminiowe, stalowe w kształcie „płytki”, a także parapety z mączki marmurowej, ceramiki lub kamienia.

Parapet zewnętrzny powinien być odporny na wpływ czynników atmosferycznych, by służył przez wiele lat. Estetyczny, by cieszył oko. Właściwie dopasowany i zamocowany, by dobrze pełnił swoją funkcję. Niedrogi, by nie nadwyrężył zbytnio naszego domowego budżetu.

Jak wybrać odpowiedni parapet zewnętrzny? Warto wziąć pod uwagę kryteria: odporności, estetyki, dobrego smaku i ceny, by osiągnąć cel – znaleźć parapet doskonały.

Stalowe ocynkowane

Wykonane z blachy grubości 0,55-1mm. Mogą mieć szerokość od 9 do 40cm i długość nawet do 6m. Najczęściej zamawia się je pod konkretny wymiar. Warstwę zewnętrzną stanowi lakier dekoracyjny - dostępny w różnych kolorach. Parapety stalowe pokrywa się też folią polietylenową, zabezpieczającą powierzchnie przed uszkodzeniem podczas montażu. Są to najtańsze parapety zewnętrzne.

Aluminiowe

Droższe od stalowych, produkowane z blachy aluminiowej o grubości ok. 1,5mm. Trwałe i nierdzewne, gdyż powlekane lakierem – twardym i odpornym na czynniki atmosferyczne. Ich wada: potęgują odgłosy spadających kropel deszczu – co bywa uciążliwe zwłaszcza w nocy.

Plastikowe

Wykonane z twardego lub piankowego PCW, pasują do okien z tego samego materiału – można dobrać identyczny kolor i fakturę (np. drewna). Trwałe, odporne na promienie UV i uszkodzenia. Łatwe w utrzymaniu czystości i świetnie tłumiące odgłosy deszczu.

Z żywicy epoksydowej

Wzmocnione włóknem szklanym i pokryte teflonem. W sprzedaży dostępne są parapety jednobarwne lub imitujące naturalny kamień. Trwałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Z elementów ceramicznych

Skomponowane z płytek i kształtek klinkierowych o różnej grubości, formie i kolorze (odcienie żółci czerwieni, brązu, szarości). Odporne na wpływy atmosferyczne, ale dość podatne na mechaniczne uszkodzenia.

Z kamienia naturalnego

Opierają się nawet kwaśnym deszczom i promieniom UV. Są odporne na ścieranie i łatwe w pielęgnacji. Wykonane z piaskowca lub granitu, o szerokiej gamie kolorystycznej – ładnie się prezentują. Powierzchnia kamienia może być polerowana, szlifowana, matowiona, młotkowana lub łupana. Niestety – dość drogie.

Z kamienia sztucznego

Czyli z łupków połączonych żywicą. Zachowują właściwości kamienia naturalnego (są wyjątkowo twarde i nienasiąkliwe) i wizualnie doskonale go imitują, a są znacznie od niego tańsze.

Z drewna

Stanowią doskonałe dopełnienie drewnianego domu. Niestety nie są zbyt trwałe. Wymagają starannej impregnacji – zabezpieczenia przed wilgocią i grzybem.

Data modyfikacji: 2010-02-11

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1011 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama