Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Jakie szyby

Jakie szyby?

Jednym z ważniejszych elementów okna jest szyba. Dzięki właściwościom energooszczędnym, antywłamaniowym, dźwiękoszczelnym czy przeciwsłonecznym, może znacznie poprawić komfort mieszkania.

Współczesne szyby okienne to szyby zespolone, które składają się z kilku tafli szkła, oddzielonych ramką dystansową. Szyby i ramki dystansowe połączone są ze sobą na obwodzie przylepną, plastyczną masą, np. butylem, natomiast pomiędzy szybami znajduje się hermetycznie zamknięta komora, którą wypełnia się powietrzem lub różnego rodzaju gazami. Zastosowanie gazu szlachetnego, np. argonu lub kryptonu podnosi termoizolacyjność całego okna.

Standardowy rodzaj szyby wykonany jest ze szkła typu float, które ma naturalny połysk i gładką powierzchnię. Szkło float, na którego powierzchni jest umieszczona warstwa tlenków metali szlachetnych, nazwane zostało niskoemisyjnym lub też termofloat. Efektem szkła niskoemisyjnego jest odbijanie długofalowego promieniowania cieplnego (emitowanego przez grzejniki domowe, oświetlenie i mieszkańców) z powrotem do wnętrza domu.

Szyby okienne mogą spełniać funkcję ochronną - antywłamaniową. Największym atutem tego rodzaju szkła jest jego wytrzymałość. Nawet jeśli szkło pęka, to nie rozsypuje się, ponieważ jego kawałki są utrzymywane są na warstwie folii.

Na rynku dostępne są również szyby absorpcyjne i refleksyjne. Szkło absorpcyjne ma wysokie właściwości przeciwsłoneczne, ograniczając nawet o 60% ilość światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia. Natomiast szkło refleksyjne powlekane jest tlenkiem metalu na jednej z powierzchni (tzw. powłoka refleksyjna), dzięki czemu ogranicza nawet o 80% ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza.

Aby z domu uczynić oazę spokoju, jednym z rozwiązań jest zakup okien wyposażonych w szyby o zwiększonej izolacyjności akustycznej, która oznaczana jest symbolem Rw i informuje o tym, jak okno izoluje pomieszczenie od dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku. Wyrażane są one w jednostkach dB (decybele). Polskie normy dopuszczają poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych w przedziale od 25 do 35dB w nocy oraz od 30 do 40dB w dzień.

O wszystkich rodzajach szkła dowiecie się Państwo z pozostałych artykułów, zapraszamy do lektury.

Data modyfikacji: 2010-02-21

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 2090 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama