Wiosna i lato to nie tylko dłuższe oraz bardziej słoneczne dni, to również większe narażenie na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Korzystając z ciepłej aury i możliwości aktywnego spędzania czasu poza domem skupiamy się na ochronie przed szkodliwym działaniem słońca, zapominając o tym, że także i w przeszklonych pomieszczeniach możemy być narażeni na zgubne działanie promieni UV.
Z docierających do nas promieni słonecznych, największy wpływ na naszą skórę mają promienie ultrafioletowe. Ze względu na długość fal świetlnych, dzielimy je dodatkowo na trzy kategorie: UVC, UVB i UVA, które stanowią ok. 95% całego promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni Ziemi. Penetrują one skórę bardzo głęboko (aż do poziomu skóry właściwej), w dużej mierze przyczyniając się do tzw. fotostarzenia, a także do zmian nowotworowych skóry. Promieni tych nie zatrzymują ani chmury, ani standardowe szyby okienne czy samochodowe, co oznacza, że stale możemy być poddani ich oddziaływaniu, również w pomieszczeniach.
Wybór odpowiedniej szyby stanowi dobry sposób na „uszczelnienie” okien przed promieniowaniem. Właściwie dobrane okna pomogą również zadbać o zachowanie komfortu cieplnego, przeciwdziałając przegrzaniu mieszkania. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku pomieszczeń, których okna wychodzą w kierunku południowym i południowo – zachodnim. Na rynku dostępne są dwa warianty nowoczesnych szyb przeciwsłonecznych: absorpcyjne – pochłaniające światło oraz refleksyjne – odbijające promienie słoneczne. Pomagają one zredukować poziom energii słonecznej, przedostającej się przez okna, chroniąc nas jednocześnie przed szkodliwym działaniem promieniowania.
Oba rodzaje szyb przeciwsłonecznych znajdziemy w ofertach firm na rynku budowlanym. Pierwszy wariant to szyby zespolone ze szkłem refleksyjnym (tzw. szkło Stopsol). Charakteryzują się one zdolnością odbicia w 94% promieniowania ultrafioletowego. Dzięki tej właściwości okna ze szkłem refleksyjnym zapewnią ochronę oczu i skóry przed promieniowaniem UV, również podczas przebywania w oszklonym i mocno doświetlonym pomieszczeniu. Także w sytuacji, gdy w letnie dni dokucza nam zbytnie przegrzanie pomieszczeń – docenimy wysokie właściwości odbijania promieniowania słonecznego.
Drugi rodzaj przeciwsłonecznych szyb to szkło absorpcyjne (tzw. Antisol). W zależności od koloru i grubości zmniejsza przepuszczalność światła i osłabia promieniowanie słoneczne poprzez jego absorpcję do 63%. Oprócz ochrony przed promieniowaniem słonecznym, ten rodzaj szkła charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz odpornością na działania ekstremalnych warunków atmosferycznych.
Data modyfikacji: 2010-02-11
Źródło: paxo.pl
Szukaj w paxo.pl