Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Szyby – na jakie parametry zwrócić uwagę kupując okna?

Większość z nas wybierając okna kieruje się takimi wskaźnikami jak cena, liczba komór czy współczynnik przenikania ciepła U. Należy jednak zwrócić uwagę na inne parametry oraz na ich wzajemne korelacje.

Są to m.in.:

  • Współczynnik Ug – określa ilość ciepła, która przenika przez szybę o wielkości 1m2 w jednostce czasu przy różnicy 1K. Innymi słowami określa ile ciepła ucieka przez szybę na zewnątrz pomieszczenia. Należy pamiętać, że współczynnik Ug dotyczy wyłącznie szyby i jest tylko składową do obliczenia współczynnika przenikania ciepła całego okna Uw. Oczywiście im mniejszy jest współczynnik Ug tym cieplejsza jest całe okno.
  • Współczynnik LT – określa procentową ilość światła jaka przenika do pomieszczenia. Im więcej światła wpada do pomieszczenia tym mniej musimy używać sztucznego oświetlenia. Wpływa to bezpośrednio na wydatki na energię elektryczną. Nie należy także zapominać o zabarwieniu szkła. W domach mieszkalnych wskazane jest stosowanie szkła o neutralnej barwie.
  • Współczynnik LR – refleksja światła, odbicie światła. Jest to zjawisko niechciane ale i w dużej mierze przeszkadzające. Szkła o wartościach powyżej 20% są oznaczone jako wysoko refleksyjne i nieodpowiednie dla budynków mieszkalnych. Ponadto, przepisy budowlane w niektórych krajach zabraniają tego typu szkła w budynkach publicznych (np. lotnisko) ze względu na bezpieczeństwo.
  • Współczynnik SF – faktor słoneczny, czyli całkowity współczynnik przenikania energii słonecznej. Parametr ten wskazuje, ile energii słonecznej w formie ciepła przepuszcza szkło do środka pomieszczenia. Zbyt wysoka wartość SF latem spowoduje przegrzewanie się pomieszczenia natomiast zbyt niska nie wpuści zimą naturalnego ciepła słonecznego. Zalecana wartość współczynnika SF zależy od przeznaczenia budynku. W budynkach publicznych wartość SF to ok. 45%. W domach czy mieszkania SF powinien być wyższy i wynosić ok.. 60% - zyskujemy bezpłatne ciepło zimą, wiosną i jesienią. Mniejsza wartość współczynnika SF w budynkach publicznych wynika z faktu, iż dużo czasu spędzamy w pracy w ciągu dnia (następuje większe zużycie energii elektrycznej ze względu na użycie klimatyzatorów). W mieszkaniach natomiast wyższy współczynnik SF powoduje, że zimą i jesienią wykorzystujemy siłę słońca jako bezpłatne źródło ciepła i tym samym ogrzewamy nieco mieszkanie.
Niski współczynnik Ug przy wyższym współczynniku SF sprawia, ze zgromadzone ciepło nie ucieka na zewnątrz a jednocześnie mieszkanie jest ogrzewane przez naturalne źródło ciepła – słońce.

Data modyfikacji: 2012-04-05

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1544 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama