Szyby ognioodporne spełniają uwzględniane w normach budowlanych dwa podstawowe kryteria:
Średnia temperatura na powierzchni niepoddanej działaniu ognia nie powinna wzrosnąć o więcej niż 140 °C powyżej temperatury otoczenia. Natomiast punktowo temperatura nie powinna wzrosnąć o więcej niż 180 °C.
W celu szczegółowego określenia czasu, jakie szkło spełnia powyższe wymogi pod wpływem obciążenia ogniem, obok symbolu klasy podaje się wartość liczbową wskazującą czas w minutach, w którym szkło ognioodporne spełnia wymogi szczelności lub szczelności i izolacyjności ogniowej.
Ze względu na fakt, iż szkło ognioodporne może być wbudowane w przegrody zewnętrzne lub wewnętrzne jako monolityczne lub zespolone, oferta dotyczy zarówno szkieł do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych, różnią się one jednak pod względem konstrukcyjnym. Ze względu na dużą wrażliwość żelu na promieniowanie słoneczne w paśmie UV, szkło ognioodporne stosowane do przegród zewnętrznych należy zabezpieczać przez zastosowanie w zestawie, od strony działania promieniowania UV folii PVB.
Szyba ognioodporna może mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie wymagają tego przepisy budowlane oraz gdzie konieczne jest naturalne oświetlenie oraz przejrzystość przegrody. Do takich miejsc zalicza się między innymi:
Data modyfikacji: 2010-02-11
Źródło: paxo.pl
Szukaj w paxo.pl