Ta strona mo¿e zapisywaæ pliki cookies na Twoim urz±dzeniu o ile pozwalaj± na to ustawienia Twojej przegl±darki. Dowiedz siê wiêcej o polityce cookies w paxo.pl.

Szyby

Szyb± zespolon± nazywamy trwale zespolone pakiety szybowe, z³o¿one z dwóch b±d¼ trzech warstw szklanych. Przestrzeñ miêdzy warstwami szk³a wype³niona jest mieszank± gazów lub gazem szlachetnym (zwykle argon) obni¿aj±cym wspó³czynnik prznikania ciep³a. Zestawy s± wykonane w sposób hermetyczny, elementy dystansowe posiadaj± substancjê absorbuj±c± wilgoæ, chroni±c w ten sposób szybê przed skraplaniem pary wodnej w przestrzeni miêdzyszybowej. Okna z szybami dwukomorowymi (zestaw trójszybowy) lepiej chroni± ciep³o, ale s± dro¿sze. Do szklenia stosowane jest szk³o zwyk³e walcowane lub ci±gnione (Float) albo szyby o specjalnych w³a¶ciwo¶ciach i podwy¿szonym standardzie. S± to np. szyby ze szk³a hartowanego, antyw³amaniowe (klejone warstwowo z przek³adkami z folii), poch³aniaj±ce lub odbijaj±ce promienie podczerwone (szk³o Antisol lub refleksyjne z napylonymi przezroczystymi pow³okami).

Ciep³ochronne

Na wewnêtrznej szybie znajduje siê pow³oka niskoemisyjna z tlenków metali szlachetnych, która odbija ciep³o promieniuj±ce z grzejników i ¿arówek, a tak¿e emitowane przez ludzi i przedmioty w pomieszczeniu. W ten sposób zapobiega jego przenikaniu na zewn±trz. W efekcie dla u¿ytkownika oznacza to zmniejszenie nak³adów poniesionych na ogrzewanie pomieszczeñ, podniesienie komfortu cieplnego, a tak¿e ochronê naszego wspólnego ¶rodowiska. Na przyk³ad szyba zespolona o budowie: szk³o niskoemisyjne miêkkopow³okowe 4mm/Argon/float 4mm charakteryzuje siê wspó³czynnikiem U=1,1 [W/m2K].

Przeciws³oneczne

Od wielu lat projektanci budynków poszukuj± nowych materia³ów na ich elewacje. Panuj±cy trend do przezroczystych rozwi±zañ architektonicznych wymusi³ u¿ycie coraz to wiêkszej ilo¶ci i rozmaito¶ci szk³a. Projektanci potrzebowali nowoczesnych rozwi±zañ w zakresie szk³a elewacyjnego, aby zmieniæ tradycyjne materia³y konstrukcyjne na lepsze pod wzglêdem jako¶ci, estetyki, lepszego wykorzystania energii oraz ³atwiejszego monta¿u. Odpowiedzi± na te postulaty sta³y siê szk³a przeciws³oneczne. U¿ywa siê ich g³ównie w biurach i budynkach u¿yteczno¶ci publicznej, by poprawiæ estetykê oraz zredukowaæ niepo¿±dane nagrzewanie siê pomieszczeñ.

Szyba taka poch³ania czê¶æ energii promieniowania s³onecznego i w ten sposób chroni pomieszczenia przed przegrzaniem. Wykonana jest z barwionego w masie (np. na niebiesko szaro, br±zowo, zielono) szk³a float. Ilo¶æ absorbowanego promieniowania s³onecznego zale¿y od koloru oraz grubo¶ci szk³a.

Ze wzglêdu na wygl±d szk³a i jego wp³yw na redukcjê promieniowania s³onecznego mo¿na je podzieliæ na:

  • Absorbcyjne szk³o float, p³askie i przezroczyste, w masie szklanej przebarwione na kolor niebieski, br±zowy, szary lub zielony, stosowane w celu zmniejszenia przenikania do wewn±trz pomieszczeñ energii s³onecznej. Szk³o to mo¿e byæ stosowane jako pojedyncze lub zespolone.
  • Refleksyjne szk³o float, p³askie i przezroczyste, w masie szklanej przebarwione na kolor niebieski, br±zowy, szary oraz zielony lub bezbarwne, powlekane tlenkiem metalu celem uzyskania w³a¶ciwego efektu odbicia, kontrolowania nas³onecznienia pomieszczeñ oraz ograniczenia przenikania do nich energii s³onecznej. Szk³o to mo¿e byæ stosowane jako pojedyncze lub zespolone w zale¿no¶ci od rodzaju pow³oki.
  • Selektywne szk³o float, p³askie i przezroczyste, bezbarwne lub przebarwione w masie szklanej na kolor niebieski, br±zowy, szary oraz zielony, wielokrotnie powlekane tlenkami metalu celem uzyskania w³a¶ciwego efektu odbicia, kontrolowania nas³onecznienia pomieszczeñ oraz ograniczenia przenikania do nich energii s³onecznej, jak równie¿ zapewnienia wysokiej ciep³ochronno¶ci. Szk³o to mo¿e byæ stosowane wy³±cznie jako zespolone.

D¼wiêkoch³onne

Szyby zmniejszaj±ce poziom ha³asu poprawiaj± komfort przebywania w pomieszczeniu, zw³aszcza, gdy budynek znajduje siê w miejscu nara¿onym na ha³as: przy ruchliwej ulicy, torach kolejowych lub lotnisku. Izolacyjno¶æ akustyczna produkowanych obecnie okien oszklonych standardow± szyb± zespolon±, wyra¿ona wska¼nikiem R, mie¶ci siê w przedziale 25dB - 32dB, a wyra¿ona starym wspó³czynnikiem R 30dB - 35dB.

Bezpieczne

Modne ostatnio du¿e przeszklenia mog± byæ niebezpieczne w razie st³uczenia, a tak¿e kusiæ nieproszonych go¶ci. W takich oknach dobrze jest zastosowaæ szyby bezpieczne. Mog± byæ wykonane ze szk³a hartowanego termicznie, laminowanego foli± lub klejonego ¿ywic± albo zbrojonego siatk± z drutu (takie szyby do salonu raczej siê nie nadaj±). W razie rozbicia szk³o hartowane rozpada siê na drobne kawa³ki o têpych krawêdziach, a laminat zwiêksza odporno¶æ szyby na uderzenia oraz spaja pêkniête kawa³ki szk³a. Szk³o laminowane zapewnia tym lepsz± ochronê i niezawodno¶æ, im wiêcej warstw szk³a i folii. Szyby bezpieczne zale¿nie od potrzeb montuje siê od ¶rodka lub od zewn±trz.

Samoczyszcz±ce

To stosunkowo nowy wynalazek - szyba jest pokryta pow³ok± hydrofiln±. Promienie s³oneczne uruchamiaj± reakcjê, w wyniku, której nastêpuje rozk³ad zanieczyszczeñ organicznych oraz mineralnych. Nastêpnie s± one zmywane przez wodê (deszczow± lub naniesion± spryskiwaczem). Woda, która spada na szk³o, równomiernie rozp³ywa siê po jego powierzchni i myje szybê, po czym szybko odparowuje, nie pozostawiaj±c ¶ladów wyschniêtych kropel.

Szk³o samoczyszcz±ce przynosi realne korzy¶ci jego u¿ytkownikom: zmniejsza czêstotliwo¶æ i koszt czyszczenia szyb. Dziêki doskona³ym w³a¶ciwo¶ciom jest przeznaczony do wszystkich sektorów budownictwa (zarówno do nowych, jak i remontowanych budynków), do wszystkich zastosowañ, gdzie szk³o wystawione jest na dzia³anie deszczu w pozycji pionowej, jak i w szkleniu sko¶nym. W budownictwie mieszkaniowym jedno- i wielorodzinnym: werandy i loggie, okna i drzwi okienne, otwory oszklone, balustrady oraz w obiektach u¿yteczno¶ci publicznej: elewacje oszklone i ¶ciany os³onowe, ¶ciany przeszklone i szklarnie, witryny zewnêtrzne, wiaty autobusowe, budki telefoniczne itp.

Data modyfikacji: 2010-02-11

¬ród³o: paxo.pl

Artyku³ wy¶wietlono: 1122 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama