Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Jak pozbyć się mostków cieplnych?

Hasło kojarzące się z budową domów pasywnych….ale nie tylko…

Nie wystarczą okna o doskonałych właściwościach izolacyjnych. Konieczny jest jeszcze taki montaż, aby połączenia muru z oknami były szczelne, udział mostków liniowych praktycznie wyeliminowany i by całość była stabilna.

Co to jest mostek cieplny?

Mostki cieplne to część obudowy budynku, w której jednolity opór cieplny jest zmieniony poprzez:

  • całkowite bądź częściowe przebicie obudowy budynku przez materiały o innym współczynniku przewodzenia ciepła;
  • zmianę grubości warstw materiałów;
  • różnicę między zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnią przegród jaka występuje w połączeniu ściana/podłoga/sufit.

Mostki cieplne powodują zmianę strumienia cieplnego i temperatury powierzchni w stosunku do tych wielkości bez mostków.

W budynkach pasywnych największym problemem są mostki liniowe na połączeniach okno – ściana.

Najlepszym rozwiązaniem na mostki jest montaż okien w warstwie izolacyjnej. Wówczas nie ma bezpośredniego styku muru z ościeżnicą. Okno powinno być wysunięte poza lico muru, zatem termoizolacja obejmie okno po całym obwodzie a także od przodu. Przy takim montażu okno może być nieotwierane, zakładając oczywiście, że w domu mamy odpowiednią ilość powietrza zapewnioną przez system nawiewno-wywiewny.

Należy zdawać sobie sprawę, że montaż w warstwie ocieplenia jest dobry wtedy, kiedy ściana wykonana jest z betonu lub innego twardego materiału, a mocowanie kotew polega na osadzeniu głęboko w ścianie monolitycznej. Podraża to znacznie koszty, ale jest także inne rozwiązanie.

Co zrobić kiedy budynek wznoszony jest z pustaka ceramicznego?

I na to jest sposób, by zastosować montaż w warstwie ocieplenia. Wystarczy wykonać nieco większe otwory okienne (10cm) i wyłożyć mur wokół nich styropianem o grubości 5cm. Wystarczy wówczas zastosować dłuższe kotwy montażowe i w ten sposób jest możliwy stabilny montaż okna w warstwie ocieplenia. Montaż taki łączy metodę tradycyjną z montażem zalecanym dla domów pasywnych.

Uszczelnianie połączeń okno – ściana

Stosowane są tu specjalne folie paroprzepuszczalne oraz ciepłe parapety styropianowe. Pozostałe nieszczelności wypełnia się pianką montażową a całość powtórnie izoluje paskami z folii.

Dobre także przy wymianie okien

Taki sposób montażu jak na rysunku poniżej jest godny polecenia również przy wymianie okien, gdyż licowanie okna ze ścianą wraz z wysunięciem warstwy izolacyjnej na połączenie ościeżnica/mur skutkuje kilkakrotnym zmniejszeniem udziału mostków liniowych. Zalecane jest to głównie przy pracach remontowych np. w klatkach schodowych kiedy nie ma jeszcze ocieplenia. Pokazany montaż okna związany jest także ze zmniejszeniem wymiarów okna, ale można to pominąć i pozostawić styropian tylko od zewnętrznej strony, bez konieczności wykładania go również po całym obwodzie okna.

Data modyfikacji: 2012-04-17

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 5693 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama