Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Domy z drewna - kwiecień 2011

Wielu ludzi dąży do nowoczesności, inni zaś zawsze będą cenić sobie życie w zgodzie z naturą. Dlatego też stawiają na dom z drewna. Jest to dom zarówno ekologiczny, jak i wymagający częstej konserwacji. Jednak ludzie decydują się na takie rozwiązania. Wymaga to oczywiście sporo pracy i wysiłku. Można także postawić na jego energooszczędność przy okazji. Wiele firm oferuje tego typu usługi. Zazwyczaj mamy w ofercie budowę domu z bali, z płazów lub domy tak zwane kanadyjskie. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Bardzo ważny jest także dobór pokrycia dachowego. Często dobiera się o tego blacho-dachówke, choć możliwości jest wiele. Dominującym materiałem budowlanym jest na pewno drewno. Jedni chcą mieszkać na danym terenie, inni zaś pragną mieć swoje miejsce na okres letni. Oczywiście należy wybierać projekt takiego domu lub też samemu go sporządzić. Później należy załatwić materiał w postaci drewna. Ważne, aby było to drewno jak najtwardsze, najlepsze i suche oraz dobrze przygotowane do tego celu. Tylko w ten sposób możemy spodziewać się naprawdę świetnych efektów. Oczywiście wiele zależy od firmy i od tego, jak wykona cały projekt. Później można już tylko cieszyć się z pięknego domu.

Domy z drewna - technologia

Drzewo po przetarciu poddawane jest sezonowaniu, suszeniu oraz impregnowaniu dzięki czemu jest odporne na warunki atmosferyczne, owady i grzyby. Domy drewniane wykonywane są najczęściej z bali o grubościach: 45mm, 70mm, 90mm, 120mm, 140mm. Ściany konstruowane są w dwóch wersjach: z pojedynczego bala, który może być docieplony od wewnątrz, z podwójnego bala docieplonego włóknem celulozowym pomiędzy balami.

Ściany zewnętrzne wykonane z podwójnych belek o przekroju 70 x 210mm, czterostronnie struganych, po długości łączonych na trzy wpusty i pióra, na wysokości łączonych na dyble metalowe, pomiędzy belkami istnieje przestrzeń izolacyjna grubości 12cm. Ściany zostają połączone na rogach na zacięcia węgłowe. Docieplenie ścian zewnętrznych o grubości 12cm, stanowi specjalnie preparowane włókno celulozowe znane w Polsce pod nazwą Ekofiber, które wdmuchuje się pod ciśnieniem w przestrzenie izolacyjne, co daje współczynnik przenikania ciepła dla ściany U=0,25. Grubość warstwy izolacyjnej można zwiększyć za niewielką dopłatą.

Wewnętrzne ściany działowe wykonane są z pojedynczych belek o przekroju 70 x 210mm.

Dach oparty jest o konstrukcję krokwiowo jętkową. Krokwie są o przekroju 75 x 220mm w rozstawie zgodnym z danym projektem, pokryte płytą OSB grubości 15mm, na płycie zostaje położona papa wierzchniego krycia bądź membrana dachowa.

Termoizolacja połaci dachowych została zrobiona warstwą włókna celulozowego ułożonego pomiędzy krokwiami grubości 22cm, plus warstwa grubości 5cm, ułożone na stelażu pod krokwiami. Łącznie 27cm grubości, współczynnik przenikania ciepła U=0,15. Całość osłonięta od wewnątrz folią paroizolacyjną i obita boazerią.

Tak wygląda standardowa oferta producenta, która może być modyfikowana pod kątem wymagań i oczekiwań klienta. Stan surowy zamknięty to podstawa wyjściowa do rozmów z inwestorem. Często firmy podejmują się również wykonania pozostałego zakresu prac lub tylko ich części, np.:

  • krycie dachu dachówką
  • wstawianie stolarki otworowej (okien, drzwi) oraz parapetów
  • orynnowanie z blach powlekanych z obróbkami blacharskimi
  • kominy z prefabrykatów
  • instalację elektryczną zgodną z projektem bez opraw oświetleniowych
  • instalacje wod-kan, c.o. zgodną z projektem
  • fundament zgodny z projektem plus płyta fundamentowa na całości
  • malowanie ścian, podłóg, schodów i parapetów

Data modyfikacji: 2011-04-14

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 2062 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama