Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Dotowanie domów pasywnych i energooszczędnych

Z początkiem roku 2013 ruszył program dopłat do budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce od 2020 roku będą mogły powstawać tylko i wyłącznie domy o obniżonym zużyciu energii, program ma być zachętą do energooszczędnych inwestycji.

Program „dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych” został opracowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW). Jego mechanizm jest podobny do programu dofinansowania instalacji kolektorów słonecznych.

Dla Kogo?

Z dofinansowania będą mogły skorzystać osoby fizyczne budujące dom energooszczędny w systemie gospodarczym oraz osoby kupujące od deweloperów mieszkania w energooszczędnych domach wielorodzinnych lub domy jednorodzinne. Dopłatami będą objęte te budynki, w których zużycie energii jest na poziomie 15 i 40KWh/m2. Zatem rachunek jest prosty: im większa energooszczędność, tym większa dopłata.

Ile?

Inwestor budujący dom pasywny będzie mógł otrzymać 50tys. zł, przy budowie domu energooszczędnego dopłata będzie wynosić 30tys. zł. Analogicznie, w mieszkaniach domów wielorodzinnych dofinansowanie będzie w kwocie 16 i 11 tys. zł. Pieniądze te uzyskuje się jednorazowo i bezzwrotnie w terminie do 3 miesięcy od zakończenia budowy. Należy jednak zaznaczyć, że dofinansowanie to pokrywa część kredytu. Mianowicie nie dostajemy pieniędzy do ręki, tylko zmniejsza nam się kredyt zaciągnięty w danym banku.

Jak?

Dotacje mają być przyznawane na podstawie projektu domu oraz oceny przedstawionych rozwiązań. Najważniejszym wskaźnikiem będzie zapotrzebowanie na energię użytkową niezbędną do ogrzewania domu. Jak wiadomo to właśnie ogrzewanie pochłania najwięcej energii. Istotne jest, że dopłata będzie niezależna od wielkości i wartości nieruchomości.

Wada

Mankamentem programu dofinansowania jest sama jego konstrukcja, gdyż dopłaty udzielane są wyłącznie do kredytów. W takiej sytuacji poszkodowane są te osoby, które z własnych środków budują czy kupują dom. Tacy inwestorzy są automatycznie wykluczeni.

Trzeba mieć świadomość, że dopłaty podawane są jako wartość brutto. Ponadto, trzeba pamiętać, aby otrzymaną kwotę uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT i zapłacić podatek dochodowy. Saldo naszego kredytu zostanie zatem obniżone o wartość netto dopłaty.

Data modyfikacji: 2013-02-06

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 2078 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama