Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Innowacyjność i twórcze myślenie przy montażu okien PCW - styczeń 2010

Od kilku lat na rynku stolarki okiennej trwa energooszczędny wyścig: producenci profili zwiększają głębokości kształtowników, liczbę komór, ograniczając konieczność stosowania stalowych wzmocnień. Producenci szyb zespolonych wymyślają „cudeńka” ze szkła, które same się czyszczą, grzeją, chłodzą w zależności od oczekiwań klienta.

Natomiast specjaliści od montażu promują zasadę: „szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz” oferując taśmy, folie, pianki, silikony, ale niestety jakość standardu montażu okien na polskim rynku wciąż jest na bardzo niskim poziomie.

Zarówno kilkanaście lat temu, jak i teraz, przy bardzo energooszczędnych profilach, okna montowane są niezmiennie na piankę i kotwy lub dyble, co świadczy, iż sprzedawcy okien, odpowiedzialni za określenie sposobu montażu, wychodzą z założenia, że montaż nie ma znaczącego wpływu na ograniczenie strat ciepła przenikającego przez przegrodę, jaką stanowi okno. Każdy, kto choć trochę uważa się profesjonalistę w branży okiennej, budowlanej, musi przyznać, że takie założenie mija się z prawdą. Warto nadmienić, iż najzimniejszą częścią w obrębie ościeży okiennej jest szczelina dylatacyjna na połączeniu okna z murem, a najzimniejszym punktem jest próg okna.

Wydaje się, że najwyższy już czas wypracować wspólne zasady montażu dla całej branży okiennej, aby zakończyć marketingowy pęd do energooszczędności, który w rzeczywistości jest sprzedawaniem klientom „zimnego ciepła”. Dopiero sprzedaż prawdziwie energooszczędnych okien z energooszczędnym montażem będzie miała sens.

Od niedawna pojawiła się zupełna nowinka w temacie „ciepłego montażu”, jest to styropianowy blok podparapetowy, który w najbliższym czasie stanie się zapewne przełomem montażowym. Jest to proste rozwiązanie problemów z uszczelnianiem okien z ich dolnej części w tzw. progu okna. Na czym polega rewelacyjność tego rozwiązania:

  • eliminuje konieczność stosowania folii paroizolacyjnych i paro przepuszczalnych do uszczelnienia progów okna,
  • eliminuje możliwość zawilgocenia połączeń termoizolacyjnych w progu okna,
  • eliminuje konieczność stosowania klinów podporowych,
  • gwarantuje odpowiednią szczelność połączenia okna z murem w newralgicznej dla prawidłowego montażu części progowej,
  • gwarantuje odpowiednie wypoziomowanie okna bez konieczności pracochłonnego ustawienia okna w ościeży,
  • gwarantuje odpowiednią szczelność połączenia parapetu wewnętrznego i zewnętrznego z progiem okna,
  • gwarantuje całkowitą poprawność montażu parapetów wewnętrznych i zewnętrznych.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość stosowanie bloku styropianowego także przy montażu drzwi balkonowych, który to montaż niejednokrotnie sprawia trudności ekipom monterskich. Wiszące w powietrzu progi drzwi balkonowych, to zła forma budowlana, a nowatorskie rozwiązanie pozwala tego uniknąć. Oczywiście jak w każdym nowym pomyśle, jest małe „ale”, gdyż podparapetowy blok styropianowy ze względu na funkcję, którą ma spełniać, musi być przygotowany do „współpracy” z konkretną odmianą okiennych profili. Wynika to z różnych kształtów dolnych części ram ościeżnic okiennych i konieczności indywidualnego dopasowania pionowej stopki bloku styropianowego do konstrukcji konkretnej odmiany profili.

Z lewej strony stopki podparapetowego bloku styropianowego widać frezowanie, wykonane po to, by dolna część kształtownika ramy ościeżnicy okna dokładnie ją obejmowała i do niej przylegała.

Ten pozorny drobiazg techniczny wydawał się być na początku barierą dla powszechnego zastosowania nowego rozwiązania montażowego, jednakże tak się nie stało, gdyż firmy okienne zaczęły współpracę w producentem bloku styropianowego i tym samym powszechność tego produktu jest już właściwie pewne.

Wiele zależy oczywiście od firm sprzedających i montujących profile energooszczędne. Te firmy, które wprowadzą takie rozwiązania będzie można nazwać odważnymi i innowacyjnymi.

Data modyfikacji: 2010-02-12

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1281 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama