Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Oszczędności przyjdą z czasem - wrzesień 2010

O efektywności pracy instalacji solarnej w dużej mierze decyduje jakość kolektorów. Ważne jest, aby ich zakupu dokonać u znanego, renomowanego producenta. Na jakości w tym przypadku z pewnością nie należy oszczędzać.

Wysokiej jakości kolektory są droższe, ale zachowują sprawność absorbowania promieniowania słonecznego przez około 20 lat. Dzięki temu inwestycja szybciej się zwraca. W kolektorach gorszej jakości sprawność pochłaniania promieni słonecznych może spaść już po pary latach, a to oznacza mniejsze oszczędności energii. A przecież chcemy uzyskać odwrotny efekt.

Dobrej jakości kolektory mają wysokiej jakości absorber i odpowiednia izolację. Pod wpływem promieni słonecznych powierzchnia kolektora, na której znajduje się absorber, ulega stopniowemu zużyciu i tym samym spada jego zdolność pochłaniania promieni słonecznych. Ważna jest tez selektywność powłoki kolektora, im wyższa, tym mniej promieni odbija, a tym samym więcej pochłania. Wysoko selektywnym pokryciem absorbera jest np. czarny chrom, który maksymalnie wykorzystuje energię promieniowania słonecznego. Warstwa ta, dzięki odporności na „starzenie się”, zapewnia niezmiennie wysoką sprawność kolektora słonecznego w całym okresie jego eksploatacji. Ochronę kolektora (powłokę zewnętrzną) tanowi również szkło hartowane odporne na uderzenia i naciski mechaniczne, umożliwiające jednocześnie wysoką przepuszczalność promieniowani słonecznych do wnętrza kolektora.

Koszty inwestycji

Same kolektory nie są bardzo drogie – jeden kolektor to wydatek rzędu 2-3 tysięcy złotych. Pakiet zawierający dwa kolektory płaskie o powierzchni ok. 4m2; w zupełności wystarczy na zaopatrzenie w ciepłą wodę 2-4-osobową rodzinę. Pamiętajmy jednak, że na instalację solarną składają się nie tylko widoczne na dachach kolektory. Należą do niej ponadto: zasobnik z zestawem przyłączeniowym i montażowym, zespołem hydraulicznym i sterowaniem za 8-15 tys. zł, co wraz z pozostałymi materiałami i kosztami wynosi w sumie od 11 do 20 tys. zł.

Przykładowo u jednego z producentów koszt systemu solarnego do podgrzewania wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny wynosi 9980zł netto. W skład systemu wchodzą dwa kolektory słoneczne o powierzchni 4m2, stacja solarna z pompą, sterownik, naczynie wzbiorcze i zasobnik ciepłej wody pojemności 300 l oraz płyn roboczy. Ceny dla kompletnej instalacji wspomagającej również c.o. zaczynają się od 24.090zł netto. Na kolektory producent udziela 5-letniej gwarancji. Zapewnia również opiekę serwisanta podczas montażu.

Warto wspomnieć, że najtańszą instalacją solarną jest ta wkalkulowana w koszty budowy nowego domu. Wówczas od razu montuje się kolektory w połaci dachowej, rezygnując z części pokrycia, a pojemnościowy zbiornik ciepłej wody użytkowej to obecnie niezbędne wyposażenie większości nowoczesnych, niskotemperaturowych systemów grzewczych. Modernizacja już istniejącej instalacji grzewczej będzie zawsze większym wydatkiem, ale i tak w perspektywie jest to inwestycja opłacalna i nie oznacza demontażu części pokrycia – kolektory montuje się również na pokryciu dachowym.

Opłacalność

Inwestycja w kolektory słoneczne na pewno się opłaca i przynosi spore oszczędności. Producenci kolektorów podają, że dzięki nim możemy zaoszczędzić w ciągu roku nawet do 60% energii zużywanej na podgrzewanie wody. Oszacowanie jednak dokładnego okresu zwrotu kosztów nie jest łatwe. Najprościej można go obliczyć, dzieląc wartość inwestycji przez wielkość rocznych oszczędności. Ale trudno przecież przewidzieć dokładne oszczędności. Zużycie wody w różnych okresach użytkowania, ceny energii, a nawet stopień nasłonecznienia w kolejnych latach ulegają często zmianom. Przewiduje się, że okres amortyzacji przy aktualnych cenach energii, w zależności od powierzchni kolektorów i usytuowania domu, to kilka lub nawet kilkanaście lat. Warto też zwrócić uwagę na to, że w dobie stale rosnących cen nośników energii (zwłaszcza elektrycznej) okres zwrotu inwestycji w instalację solarną może okazać się krótszy.

Data modyfikacji: 2010-09-16

Źródło: nowosci.com.pl

Artykuł wyświetlono: 1103 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama