Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Pesymizm puka do drzwi i okien - listopad 2009

Na rynku stolarki odbijają się kłopoty budownictwa i lepiej radzą sobie producenci drzwi niż okien. W 2008 roku perspektywy dla branży okienno-drzwiowej były optymistyczne, gdyż rosła produkcja i eksport. I mimo spowolnienia w budownictwie, prognozy były pomyślne. Jednak w tym roku sprzedaż spadła już o 10-15%, a wpływ kryzysu na rynek stolarki okiennej widać coraz wyraźniej.

W pierwszym półroczu 2009 roku sprzedano o 8% mniej okien niż w roku 2008. Na początku roku oddano do użytkowania dość dużą liczbę mieszkań, rozpoczęły się prace wykończeniowe, co spowodowało, że dobrze sprzedają się drzwi. W pierwszym półroczu sprzedano ich nawet więcej niż rok wcześniej.

Obecnie sytuacja jest ciężka, ale wszystko wskazuje na to, że naprawdę trudne czasy dla branży dopiero nadejdą. Eksperci przewidują, że najgorzej będzie w 2010 roku. Pieniądze zostaną wydane na infrastrukturę, na drogi i stadiony, natomiast „mieszkaniówka” skazana będzie na zasoby gotówkowe obywateli. Już dziś deweloperzy informują, że dwóch na trzech ich klientów nie jest w stanie otrzymać kredytu hipotecznego, pozostaje zatem budowanie za gotówkę.

To będzie prawdziwy sprawdzian kondycji firm z branży i tego, jak poradzą sobie w następnym sezonie. Słabsze firmy, bez zaplecza finansowego, będą miały kłopoty, a wygrają te, które dysponując kapitałem, będą umiały poszerzyć sieci sprzedaży i skutecznie wprowadzą do oferty nowoczesne, energooszczędne okna i drzwi. Niestety, branża budowlana jest osamotniona i nie może liczyć na wsparcie rządu. Wystarczyłoby przywrócić na czas kryzysu, ulgę remontową; byłby to dla ludzi sygnał, że warto inwestować w technologie energooszczędne.

Poprawy koniunktury należy się spodziewać w roku 2011, kiedy to wzrośnie zapotrzebowanie na okna w budownictwie deweloperskim. Zatem, nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość, nie panikować i mądrze zarządzać finansami firmy.

Data modyfikacji: 2010-02-12

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1116 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama