Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Szczęśliwe okna - grudzień 2009

Feng Shui to starożytna chińska nauka zajmująca się zapewnieniem człowiekowi szczęścia poprzez odpowiednie wykorzystywanie potencjału otoczenia.

Dzisiaj znajomość wiedzy Feng Shui pomaga ludziom przy aranżacji wnętrz. Cała teoria skupia się wokół energii Chi, która krąży w przestrzeni pozostając życiodajną siłą. Wypełnia wszystko i we wszystkim istnieje. Jako podstawa Feng-Shui ustala zasady rządzące światem i powinniśmy uważać, by nie zakłócić jej naturalnego przepływu.

Chińscy mistrzowie wyróżniają dwa typy tej energii - dobrą (sheng chi) i złą (sha chi). Jeżeli dobra energia nie napotka na swej drodze żadnych przeszkód, nasz dom stanie się źródłem odpoczynku i spokoju. Aby to osiągnąć, powinniśmy pomyśleć m.in. o prawidłowym rozmieszczeniu okien, gdyż są one „oczami naszych domów”. Pozwalając wpadać promieniom słońca do wnętrza domu oraz zapewniając właściwą cyrkulację powietrza, przyczyniają się do swobodnego przepływu energii.

Aby rozmieścić okna w domu, zgodnie z zasadami Feng Shui należy zastosować się do tzw. mapy „pięciu zwierząt niebiańskich” Są to: żółw, tygrys, smok, ptak (feniks) i wąż. Najlepszym kierunkiem do zamontowania okien i drzwi jest południe - kierunek szkarłatnego Ptaka Feniksa. To on, według Feng Shui, chroni nas od chłodu i dostarcza światło oraz ciepło. Idealnym układem byłaby otwarta przestrzeń z oknem z południowej strony domu, wtedy nic nie przeszkadzałoby swobodnemu przepływowi sheng chi i sprzyjałoby szczęściu oraz powodzeniu. Okna powinny też wychodzić na stronę Zielonego Smoka, to właśnie stamtąd - ze wschodu - płynie do naszego domu poczucie bezpieczeństwa i mądrość.

Natomiast strona zachodnia i północna są raczej odradzane. Zachód to strona Białego Tygrysa, symbolizującego niebezpieczeństwo, dlatego zalecane jest wykorzystanie tej ściany domu na garaż lub inne pomieszczenia gospodarcze. Północ natomiast jest niewskazana ze względu na wpływ boga zimy, mrocznego wojownika Zhen Wu, którego synem jest Czarny Żółw. Okna umieszczone na tej ścianie będą narażone na zimne, północne wiatry wywołujące negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli nie jest możliwe właściwe umiejscowienie okien Feng Shui zaleca środki zaradcze w postaci odpowiedniego ustawienia mebli lub innych przedmiotów, które zablokowałyby dostęp negatywnej sha chi.

Równie istotne, co samo rozmieszczenie okien jest utrzymanie ich w czystości, ponieważ sprzyja to harmonii otoczenia i zdecydowanie poprawia nasze samopoczucie. Poza tym okna powinny otwierać się w całości, aby ułatwić przepływ powietrza.

Idealnym byłoby posiadanie dużych okien, wychodzących na przyjemne dla oka tereny, pokryte niezbyt gęstą zielenią. Niestety to akurat często jest niezależne od nas, a widok zaś często bywa daleki od idealnego. Ale i tu Feng Shui sugeruje posługiwanie się sztuczkami, które zminimalizują negatywne skutki. Wiele zależy jednak od naszej własnej inwencji - jeśli na parapecie postawimy kolorowy wazonik, będzie on bardziej przyciągał nasze spojrzenie niż szare, smutne podwórko za oknem. Niższe okna mogą działać przygnębiająco chyba, dlatego proponujemy zamontować naprzeciwko nich lustro, które zwiększy ilość wpadającego światła. Także w tym przypadku, możemy stosować środki zapobiegawcze w postaci kul, dzwonków, parawanów, roślin i właściwego rozmieszczenia mebli. Dzwonki i kule zawieszamy w miejscach narażonych na negatywne działanie sha chi, podczas gdy parawany i meble ustawiamy w taki sposób, by zmieniały kąt przepływu energii.

Umiejętność prawidłowego zaaranżowania przestrzeni sprzyja osiąganiu sukcesów, zdrowiu, bogactwu i szczęściu. Warto o tym pamiętać remontując i wyposażając mieszkanie a także dokonując zakupu okien.

Data modyfikacji: 2010-02-12

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1132 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama