Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Wywiad z Andrzejem Malinowskim, przedstawicielem firmy Vetrex - część 1

W dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej sprzedaż jakościowo dobrego produktu po przystępnej cenie nie zapewnia już sukcesu. Do kogo należy przyszłość w branży budowlanej, jak zdobyć przewagę nad konkurencją, jak ważny i potrzebny jest kontakt z indywidualnym klientem oraz o poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań w różnych zakresach działalności firmy. Z Andrzejem Malinowskim, przedstawicielem firmy Vetrex, rozmawia Wioleta Bąk.

Firma Vetrex jest coraz bardziej znana i ceniona na rynku, a przyzna Pan, że nadeszły trudne czasy w branży. Jak to się Wam udaje?

- To wynik ciężkiej pracy jaką wykonaliśmy. Vetrex istnieje już od 15 lat. Zdobyta w tym czasie wiedza oraz doświadczenie pozwoliły nam wypracować dobrą markę. Jest to również efekt konsekwentnych działań. Wieloletnia współpraca ze sprawdzonymi partnerami, uznanymi na rynku dostawcami elementów potrzebnych do produkcji, sprzyja rozwojowi naszej firmy. Wprowadzanie do oferty nowych rozwiązań czy technologii nie jest wynikiem przypadku czy spontanicznego działania. Wypuszczenie na rynek nowego produktu poprzedzone jest wielomiesięcznymi przygotowaniami i konsultacjami zarówno od strony technicznej jak również logistycznej.

Czyli produkt, który oferujecie jest sprawdzony i bezpieczny, nawet, jeśli jest to nowość na naszym rynku?

- Jak najbardziej. Produkty firmy Vetrex zanim trafią na rynek przechodzą szereg skrupulatnych badań w laboratoriach Instytutu Techniki Budowlanej czy Instytutu w Rosenheim, w Niemczech. Ponadto, stosujemy ścisłą kontrolę jakości. Na bieżąco monitorujemy parametry stolarki podczas produkcji, poddając ją testom wytrzymałościowym zgrzewów.

W naszych oknach wykorzystujemy tylko systemowe i oryginalne rozwiązania. Nie uznajemy zamienników ani nie szukamy oszczędności w tańszych wzmocnieniach, czy zespoleniach szybowych. Stosujemy pełny garnitur okuć jednej marki.

Czujemy się odpowiedzialni za nasze produkty, dlatego nasze konstrukcje nigdy nie wybiegają ponad zalecane i dopuszczone wymiary czy parametry. Bywa, że spotykamy się z tego powodu z krytyką. Nigdy nie podejmujemy się wyprodukowania danej konstrukcji, jeśli przekracza ona dopuszczalne wymiary, choć inne firmy w takich sytuacjach chętnie realizują zlecenie. Uważamy że naszą rolą jest chronienie klienta przed podejmowaniem złych decyzji. Klienci nie dysponują zwykle tak specjalistyczną wiedzą, jaką mają dostawcy, stąd często nie zdają sobie sprawy z tego, że konstrukcja, którą zamawiają może być po prostu niebezpieczna.

Znana w całej Europie marka Veka zobowiązuje?

- Owszem, systemy okienne i drzwiowe produkowane przez niemiecką firmę Veka to jedne z najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań. Producent ten posiada swoje oddziały w ponad 20 krajach świata i jest pionierem w produkcji systemów okiennych i drzwiowych PVC. Może się więc pochwalić unikalną wiedzą i doświadczeniem. Veka, podobnie jak Vetrex, jest firmą rodzinną i nie wchodzi w skład żadnej grupy kapitałowej skupionej wyłącznie na maksymalizowaniu zysku, dlatego przywiązuje szczególną uwagę do renomy swoich produktów.

Mając takiego partnera można być spokojnym o jakość i parametry oferowanych przez firmę Veka profili.

Profile to nie wszystko. Na efekt końcowy w postaci okna czy drzwi składa się wiele innych elementów, o których wspomniałem wcześniej. Najwięcej jednak zależy od tego kto i jak dane okno wyprodukował.

Nawet zastosowanie najlepszych elementów nie pomoże, jeśli producent stolarki nie będzie uczciwy i zastosuje w produkcji tańsze technologie lub zlekceważy wymagania kontroli produkcji.

Posiadacie w swojej ofercie różne rodzaje okien, jak wybrać dobrze? Przecież to zakup na wiele lat.

- W gamie naszych produktów można znaleźć rozwiązania odpowiadające wymaganiom szerokiego grona klientów oraz dostosowane do warunków panujących w różnych strefach klimatycznych. Produkujemy okna na rynek Polski, zachodnio- i południowoeuropejski, mamy również Partnerów Handlowych w krajach Beneluxu i Skandynawii.

Klienci z poszczególnych krajów mają rożne preferencje zarówno pod względem technologii wykonania jak i estetyki (chodzi tu przede wszystkim o kształty i kolorystykę). Z tego powodu, podczas szkoleń, jakie organizujemy dla naszych Partnerów Handlowych, kładziemy duży nacisk na przygotowanie merytoryczne handlowców. Chcemy, aby zajmowali się oni nie tylko sprzedażą, ale przede wszystkim byli doradcami i czuli się odpowiedzialni za osiągnięcie satysfakcji klienta z wybranego produktu.

Rolą przedstawiciela handlowego jest poznanie potrzeb klienta, jego preferencji i oczekiwań. Dopiero po otrzymaniu informacji dotyczących przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu czy budynku można zaoferować odpowiednie rozwiązania techniczne oraz zaproponować klientowi odpowiednie kształty i kolorystykę profili, uwzględniając np. kolor dachu, bram, ogrodzenia czy nawet sąsiednich budynków. Mamy w naszej ofercie specjalne rozwiązania techniczne opracowane z myślą o oknach do różnych pomieszczeń. Proponujemy inne produkty do pokoju dziecka, do kuchni czy biura i jeszcze inne do salonu czy sypialni. Istnieją też rozwiązania ułatwiające życie osobom starszym i niepełnosprawnym. Możliwości jest wiele, a zadanie handlowca polega na tym, aby klient miał okazję zapoznać się z oferowanymi udogodnieniami i mógł wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Firma Vetrex oferuje okna o profilu klasy A, co to oznacza dla kupującego?

- Najwyższą jakość i wytrzymałość okna. W ostatnich latach coraz bardziej powszechną praktyką stosowaną nawet przez znanych producentów okien i profili stało się tzw. „odchudzanie”. Zjawisko to bierze się z chęci obniżenia kosztów produkcji i niestety bardzo negatywnie odbija się na jakości okien. „Odchudzanie” polega na stosowaniu profili o gorszych parametrach - w klasie B i C. W takich profilach grubość ścianek zewnętrznych jest mniejsza, przez co okna mają gorsze parametry statyczne. Ponadto, elementy ramy czy skrzydła w miejscach zgrzania, mają mniejszą powierzchnię styku, co wpływa na pogorszenie wytrzymałości zgrzanych naroży.

Stosowanie wzmocnień stalowych o grubości poniżej normy również wpływa niekorzystnie na statykę okien.

Veka oferuje profile wyłącznie w najwyższej klasie A, a Vetrex należy do grona nielicznych firm, produkujących okna na ich bazie. Dlatego nasze wszystkie, nawet najprostsze produkty charakteryzuje najwyższa wytrzymałość. W połączeniu z odpowiednio dobranymi okuciami, wzmocnieniami, uszczelkami i wreszcie zespoleniami szybowymi, możemy z dumą zagwarantować doskonałą jakość naszych okien.

Proszę powiedzieć coś więcej o wyposażeniu okien, jakie są okucia, szyby? Jak duże mają znaczenie dla okna?

- Tak jak już wcześniej wspominałem, proponujemy klientom wiele dodatkowych rozwiązań odpowiadających na ich indywidualne potrzeby, ale w odróżnieniu od konkurencji oferujemy naszym klientom już w standardzie liczne rozwiązania, za które inni producenci doliczają niemałe kwoty. Są to m.in. mechanizmy wielostopniowej regulacji uchyłu, dwa zaczepy antywyważeniowe (zwykle stosowany jest tylko jeden), listwy podparapetowe ułatwiające montaż parapetów i gwarantujące dodatkową izolację termiczną w najbardziej newralgicznym miejscu montażu okna, czy wreszcie solidniejsze - stalowe, a nie aluminiowe ramki międzyszybowe poprawiające właściwości termoizolacyjne zespolenia szybowego. Wszystkie te elementy zwiększają bezpieczeństwo i wpływają na komfort użytkowania okien.

Są również okna antywłamaniowe? Czy są popularne wśród kupujących?

- Chciałbym w tym miejscu dokonać sprostowania. Nie ma okien antywłamaniowych, są natomiast okna antywyważeniowe. Okno antywłamaniowe powinno nie dopuścić do włamania przy użyciu jakichkolwiek środków - jak dotąd niestety nikomu nie udało się takiego okna wyprodukować. Natomiast okno antywyważeniowe ma na celu opóźnienie i utrudnienie, w mniejszym lub większym stopniu, sforsowania go przez intruzów, w zależności od rodzaju zastosowanych zabezpieczeń.

Należy również pamiętać aby wyposażając okno w okucie antywyważeniowe nie zapomnieć o doborze odpowiedniej szyby. Nie ma sensu zabezpieczać okna specjalistycznym okuciem, jeśli potencjalny intruz może bez kłopotu wybić szybę?

Okna antywyważniowe do niedawna były stosowane głównie w budynkach biurowych czy lokalach handlowych. Obecnie, coraz częściej są montowane w domach jednorodzinnych. Rzadko kiedy posiadają one nadzór ochrony, a ich mieszkańcy przez większą część dnia przebywają poza domem. Wszystko to stanowi nie lada pokusę dla włamywaczy.

W swojej ofercie mamy też okna wyposażone w czujniki alarmowe, które można podpiąć bezpośrednio do ogólnej instalacji alarmowej budynku. Wówczas każda próba otwarcia okna czy drzwi spowoduje automatyczne uruchomienie alarmu. Włamania często zdarzają się w nocy, gdy domownicy śpią na piętrze, a instalacja alarmowa jest wyłączona. W takiej sytuacji również każda próba otwarcia okna uruchomi alarm, ale tylko wtedy, gdy okno zostanie całkowicie otwarte, a nie tylko uchylone. Nie trzeba się więc szczelnie zamykać w upalne noce.

Okna energooszczędne, czy to faktycznie się opłaca?

- Tylko kompleksowe podejście do tematu energooszczędności, od projektu, poprzez dobór materiałów, aż po odpowiednie wykonawstwo gwarantuje pełen sukces. W tej kwestii każdy kompromis może się okazać wypaczeniem szczytnej idei energooszczędności. Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że źródła energii nigdy nie będą tańsze. Wręcz przeciwnie - będą nadal drożeć. Zmniejszenie emisji spalin do atmosfery poprzez ograniczenie strat energii jest też koniecznością dla wszystkich, którym leżą na sercu kwestie związane z ekologią.

Produkowana przez Vetrex stolarka odznacza się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, w tym również tymi, które decydują o energooszczędności rozwiązania. Posiadamy w swojej ofercie profile okienne, które całkowicie spełniają oczekiwania klientów w tym zakresie. Aby uzyskać maksymalny efekt, kładziemy duży nacisk na wykonanie poprawnego montażu oraz stosowanie prze ekipy montażowe rozwiązań zapewniających najlepsze parametry izolacyjne na styku okna ze ścianą. Mam tu na myśli zastosowanie folii paroprzepuszczalnych i paroizolacyjnych, taśm rozprężnych, podkładów podparapetowych z utwardzonego styropianu, czy wreszcie stosowanie konsoli SFS, gdy okna montowane są w strefie docieplenia budynku. Wszystko to bardzo istotne elementy poprawiające termoizolacyjność budynku. Szkoda byłoby przecież aby klient który zainwestował w energooszczędne okna, tracił ciepło na styku okno - ściana.

Czasami klienci nie chcą zainwestować w takie rozwiązania, mimo, że koszty z tego wynikające stanowią zaledwie ułamek wydatków związanych z ociepleniem budynku. Weźmy choćby pod uwagę ocieplenie dachu czyli membranę i wełnę mineralną na całej jego powierzchni, styropian na ocieplenie ścian, izolację posadzek. Te rzeczy pochłaniają nierzadko kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, a zastosowanie tzw. ciepłego montażu to koszt dodatkowy w granicach kilkuset złotych. Właściwy montaż ma ogromne znaczenie w późniejszym rozrachunku strat ciepła, a w konsekwencji w wysokości rachunków, jakie klient będzie płacił za zużytą energię.

Czyli jakich okien sprzedaje się najwięcej?

- Klienci szukają przede wszystkim okien o wysokim stopniu izolacyjności. Okna oferowane przez naszą firmę charakteryzują się na tym polu bardzo dobrymi parametrami. Klienci wybierają najczęściej okna o profilach pięcio- i sześciokomorowych z głębokością zabudowy od 70 do 90mm. W ostatnich trzech latach w naszym portfolio pojawiły się systemy zapewniające jeszcze lepsze parametry izotermiczne i akustyczne. Mam tu na myśli energooszczędne okna V70 Optimal Black oraz V90 Plus. Stały wzrost zamówień w tych systemach potwierdza kierunek w jakim zmierza współczesne budownictwo.

Dużym powodzeniem cieszą się również systemy okien uchylno-przesuwnych Patio oraz podnoszono-przesuwnych HST Vetrex Slade, pozwalające na tworzenie dużych konstrukcji stosowanych w oknach balkonowych.

A jak wyglądają walory estetyczne, kolorystyka, kształty okien? Nowoczesne budownictwo wciąż zaskakuje.

- Nowoczesna architektura jest dla nas wyzwaniem i jednocześnie bodźcem do kreatywności. Vetrex znany jest z innowacyjności i wprowadzania na rynek nowych rozwiązań technologicznych, czego dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia jakie otrzymały nasze produkty. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę profili o różnych kształtach, które w połączeniu z optymalnym doborem wyposażenia oraz kolorystyki spełniają wszelkie oczekiwania naszych klientów.

Data modyfikacji: 2012-03-24

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1467 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama