Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Folie okienne cz. 3 - Dekoracja, ozdoba i zastosowania specjalne

Jak wspomniano we wcześniejszych artykułach folie okienne mogą pełnić funkcję antywłamaniową czy przeciwsłoneczną. Jednak na rynku istnieje wiele innych folii, które niekiedy łączą różne zastosowania i cechy różnych folii jednocześnie. Poniżej, przedstawimy kilka różnych opcji.

 1. Folie dekoracyjne

  Folie dekoracyjne stosowane są głównie w salach konferencyjnych, oknach biurowych oraz w szklanych gablotach. Stanowią ozdobę powierzchni szklanej, nie zasłaniają w pełni okna.

  W odróżnieniu od innych folii, folie dekoracyjne są podzielone na wiele mniejszych wzorów przeplatanych folią bezbarwną. Folie ozdobne nie są zatem jednolite.

  Przeznaczone są do montażu na wewnętrznej stronie okna. Zwykle mają 10-letnią gwarancję, są łatwe w pielęgnacji i bez trudu można je zdemontować.

  Do podstawowych zalet folii ozdobnych możemy zaliczyć:

  • nadają oknu nowy, atrakcyjny wygląd
  • wpływają pozytywnie na estetykę pomieszczenia
  • dostępne w licznych wzorach
 2. Folie lustrzane

  Folie lustrzane czyli inaczej lustro weneckie. Folia taka łączy w sobie dwie funkcje: chroni prywatność i obniża temperaturę wnętrza.

  Folia lustrzana doskonale chroni przed niepożądanymi ciekawskimi sąsiadami. Działa podobnie jak lustro, tzn. podczas gdy osoba wewnątrz pomieszczenia może swobodnie obserwować otoczenie, osoba na zewnątrz widzi jedynie swoje odbicie lustrzane.

  Zalety folii lustrzanej:

  • chroni przed rażącym słońcem;
  • redukuje szkodliwe promieniowanie UV;
  • efektywnie redukuje temperaturę w letnich miesiącach;
  • pozwala znacznie obniżyć koszty związane z klimatyzacją budynku;
  • zapobiega utracie ciepła na zewnątrz – idealne zimową porą;

  Folie lustrzane montowane są w oknach biurowych oraz mieszkaniach prywatnych. Montaż takiej folii zalecany jest na oknach dachowych oraz na oknach z szybą zespoloną (folia lustrzana zewnętrzna). Folię lustrzaną wewnętrzną można montować na oknach z szybą pojedynczą.

  Folie lustrzane zwykle są odporne na zarysowania. Ponadto, są łatwe do utrzymania w czystości oraz trwałe.

 3. Folie matowe

  Folie matowe skutecznie chronią przed wzrokiem ciekawskich. Obok folii lustrzanych stanowią najbardziej popularny sposób pozwalający skutecznie zablokować wgląd do wnętrza pomieszczenia.

  Folie matowe pozwalają zasłonić wnętrze w 100%, nawet przy zapalonym świetle. Bardzo często spotykamy folie matowe w oknach, które wychodzą na ulicę. Jednak musimy pamiętać, że tego typu folie blokują widoczność nie tylko od zewnątrz ale także od wewnątrz budynku.

  Zalety folii matowej:

  • zapewniają dużą przepuszczalność światła dziennego, przy jednoczesnym uniemożliwieniu wglądu do wnętrza pomieszczenia;
  • podnoszą wartość estetyczną powierzchni szklanej;
  • zastępują szyby piaskowane, znajdując zastosowanie w gabinetach lekarskich, stomatologicznych i niejednokrotnie w naszych łazienkach.

  Folie matowe dostępne są w czterech kolorach: biały, szary, srebrny i brązowy. Jednak tam, gdzie zależy nam na dużej przepuszczalności światła dziennego zaleca się stosowanie folii matowej białej.

 4. Folie specjalne

  Folie specjalne zapewniają prywatność i intymność przebywania w domach czy biurach. Uniemożliwiają wgląd do wnętrza pomieszczenia. Produkowane są w oparciu o jakościową normę ISO 9002. Ponadto, są fabrycznie wyposażone w powłokę ochronną SR, odporną na ścieranie.

  Wszystkie folie specjalne są produktami wysokiej jakości, regularnie atestowane. Posiadają odpowiednie certyfikaty ITB oraz PZH.

  Folie specjalne odbijają promieniowanie radiowe, chroniąc komputery i inne urządzenia elektroniczne przed zakłóceniami.

 5. Folie przeciw zarysowaniom

  Są to folie mające za zadanie ochronę powierzchni szklanej przed zarysowaniem. Dzięki grubej powierzchni, folia taka zabezpiecza także przed atakami wandalizmu. Zalecana jest głównie do autobusów, pociągów i tramwai.

  Folia przystosowana jest do montażu zewnętrznego i wewnętrznego na powierzchniach płaskich. Zbudowana jest z bardzo twardego tworzywa, które zabezpiecza szkło przed porysowaniem ostrym narzędziem. Dużą zaletą jest fakt, iż w przypadku zamalowania takiej folii sprayem czy farbą, bardzo łatwo zmyć ją dostępnymi na rynku środkami czystości.

 6. Folie na poliwęglan

  Jeśli nasze pomieszczenie zadaszone jest poliwęglanem i jednocześnie narażone na działanie wysokiej temperatury, doskonałym rozwiązaniem są specjalne folie stworzone do powierzchni poliwęglanowych. Folia taka cechuje się dużą elastycznością, co znacznie ułatwia jej montaż.

  Folie takie przeznaczone są do montażu na dachach z poliwęglanu, świetlikach, włazach dachowych i ogrodach zimowych. Skutecznie obniżają temperaturę wewnątrz pomieszczenia (nawet o 15°C) oraz sprawiają, że proces blaknięcia mebli i tkanin zostaje znacznie opóźniony. W swojej strukturze posiadają mikropory, dzięki którym transmitują gaz wydzielający się z poliwęglanu.

Data modyfikacji: 2012-03-16

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 2607 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama