Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Folie okienne

Często komfort przebywania w domu, lub w biurze zakłócany jest przez nadmierne promieniowanie słoneczne, które powoduje przegrzewanie się pomieszczenia. Energia wygenerowana przez słońce wdziera się przez okna i jest wchłaniana przez wszystkie przedmioty, które mają z nią kontakt.

Pomieszczenie, w którego oknach zamontowano folie przeciwsłoneczne, latem nie nagrzewa się od słońca, promienie słoneczne wpadające przez szyby nie oślepiają, nie powodują. tzw. refleksów na monitorach komputerowych. Dodatkowo folie powodują zmniejszenie współczynnika cieplnego (U), a zatem zimą straty cieplne w tym pomieszczeniu są o wiele mniejsze. Mają estetyczny wygląd (są niezauważalne) w porównaniu do żaluzji, czy rolet.

Plusy zastosowania folii okiennych

Naklejenie folii bezpośrednio na szybę powoduje powstanie powłoki antyrefleksyjnej, która odbija promienie podczerwone. Dzięki temu w pomieszczeniu temperatura obniża się od kilku do kilkunastu stopni. Przy zastosowaniu zewnętrznych folii okiennych można zredukować ciepło latem, nawet do 80%, w zależności od stopnia izolacji ścian i dachu budynku.

Parametry folii przeciwsłonecznych

Zacznijmy od dwóch najistotniejszych parametrów jakie posiadają folie okienne. Nie są to jedyne parametry określające folie przeciwsłoneczne, lecz najlepiej obrazujące działanie folii okiennych:

  • Całkowita redukcja promieniowania słonecznego to ilość promieniowania słonecznego (w zakresie 280 - 2500nm) jaka została zatrzymana przez folie przeciwsłoneczne. Jest to energia słoneczna zarówno odbita jak i pochłonięta przez folie okienną, podawana w procentach. Folia przeciwsłoneczna potrafi zredukować nadmierne promieniowanie słoneczne nawet o 80%.
  • Przepuszczalność światła określa ilość światła, która przepuszcza szyba z folią okienną, w stosunku do światła padającego na szybę z folią. W zakresie długości fali widzialnej (w zakresie 380 -780nm), podawana jest w procentach.

Te dwa wymienione parametry są wzajemnie ze sobą powiązane. Najpierw wyjaśnię dlaczego te dwa parametry są wzajemnie ze sobą powiązane.

Spektrum słoneczne składa się z promieniowania:

  • nadfioletowego UV
  • widzialnego
  • podczerwonego IR

Ciepło słoneczne dostaje się do pomieszczenia zarówno poprzez promieniowanie podczerwone jak i poprzez promieniowanie widzialne. Promieniowanie podczerwone jest falą niewidoczną dla oka ludzkiego, można je całkowicie zredukować. Natomiast, aby zredukować ciepło przedostające się w promieniowaniu widzialnym, musimy jednocześnie zmniejszać ilość światła. I dlatego, jeśli chcemy osiągnąć maksymalną redukcje ciepła, należy też zmniejszyć ilość światła.

Człowiekowi niezaprzeczalnie potrzebne jest światło do życia, lecz jego nadmiar jest tak samo szkodliwy jak i jego brak. Dlatego tak często zasłaniamy się przed światłem słonecznym poprzez różnego rodzaju przegrody: okulary przeciwsłoneczne, żaluzje, rolety itp. Potrzebujemy światła słonecznego, lecz tylko w odpowiedniej ilości. Dlatego jego częściowe ograniczenie jest dla nas niezauważalne, a w przypadku dużych przeszkleń nawet wskazane.

Poza tym dla oka ludzkiego nie ilość światła jest tak ważna lecz powierzchnia przez jaką to światło dostaje się do pomieszczenia. Według normy, pomieszczenie o powierzchni 25 m2 potrzebuje około 3m2 powierzchni szyb. Dzisiejsze budynki posiadają o wiele większą powierzchnię szyb w stosunku do powierzchni pomieszczenia i dlatego zmniejszenie przepuszczalności światła jest mało odczuwalne przez oko ludzkie. Zbyt duże przeszklenia wręcz stwarzają dyskomfort i dlatego wraz z nimi stosowane są wszelkiego typu żaluzje i rolety.

Z praktyki wynika, że zimą ze względu na bardzo krótki dzień oraz z reguły zachmurzony, ilość światła dziennego i tak jest zbyt mała. Dlatego aby doświetlić pomieszczenie korzystamy ze światła sztucznego.

Podstawową cechą folii okiennych przeciwsłonecznych jest to że zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń. Folia okienna zabezpiecza przed przegrzewaniem się pomieszczenia poprzez odbicie ciepła słonecznego. Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż potem usuwać niepożądane skutki. W tym głównie tkwi różnica pomiędzy folią przeciwsłoneczną, a klimatyzacją. Folia okienna zapobiega nagrzaniu się pomieszczenia, natomiast klimatyzacja usuwa skutki przegrzania się pomieszczenia od promieni słonecznych.

Data modyfikacji: 2011-04-14

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1469 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama