Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Nazewnictwo

Istotnym pojęciem jest zdefiniowanie zakresu i głównych produktów branży osłonowej. I tak poszczególne rozwiązania techniczne określane są przez Polskie Normy PN-EN 12216 jako:

  1. Żaluzje listewkowe – najczęściej nazywane po prostu żaluzjami poziomymi, rzadziej żaluzjami wewnętrznymi; są to wyroby składające się z poziomych listewek, które mogą być przechylane oraz wciągane przez podnoszenie i spiętrzanie listewek.
  2. Zasłony zwijane – potocznie zwane roletami tekstylnymi, bądź roletkami; są to wyroby składające się z arkusza materiału, który może być wciągany przez ich zwijanie.
  3. Zasłony pionowe – w przypadku tego typu zasłon jest najwięcej potocznych określeń branżowych, jak na przykład verticale, żaluzje pionowe, piony itp. Są to wyroby składające się z pionowych pasów, które mogą być obracane. Zasłony te mogą być wciągane przez ściągnięcie pasów na jedną ze stron, symetrycznie na dwie strony lub do środka.
  4. Zasłony fałdowane – funkcjonujące w potocznej mowie branżowej jako rolety/ zasłony rzymskie, często jaki draperie; są to wyroby składające się z fałdowanego materiału, który może być wciągany przez ich składanie.
  5. Moskitiery – to wyroby zazwyczaj wykonane z siatki, wystarczająco drobnej, aby zapobiegła przedostawaniu się przez nią owadów; mogą być stałe, rozwierane, przesuwne lub zwijane.

Data modyfikacji: 2010-02-11

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1135 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama