Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Rolety tkaninowe

Znane od bardzo dawna bo od XVIII wieku, u nas pojawiły się stosunkowo niedawno.

Rolety tkaninowe to zasłony okienne, które wykonane są z materiału nawiniętego na wałek, opuszczane lub podnoszone za pomocą sznurka bądź koralika czy sprężyny lub sterowane elektrycznie. Oprócz standardowych rozwiązań z rurą nawojową u góry znane są także rolety zwijane z dołu lud na bok. Nowością są także rolety podwójne dokładnie zaciemniające i dające osłonę termiczną.

Rolety tkaninowe można montować bezpośrednio do ramy skrzydła okiennego, ściany lub sufitu. Materiały natomiast wykonane są z przędzy poliestrowej o niskim wskaźniku kurczliwości i są odporne na płowienie. Mogą być jednobarwne lub z wzorzystym nadrukiem. Oferta jest na tyle bogata, że na pewno każdy klient znajdzie coś najbardziej odpowiedniego dla siebie.

Rolety tkaninowe składają się z czterech podstawowych części:

  • rury nawojowej z mechanizmem sterującym
  • pary wieszaków służących do zamontowania
  • tkaniny
  • dolnego obciążnika, utrzymującego roletę w pionie.

Z wielkością rolety i rodzajem tkaniny związane są rozmiary rury nawojowej. Najczęściej spotykane to 16, 18, 20, 25, 28, 32, 36, 45, 50, 65mm. Część z nich produkowana jest z kasetą, chroniącą materiał przed kurzem.

Roleta w kasecie z prowadnicami

Potrzeba zastosowania takich rolet pojawiła się wraz z pojawieniem się okien z podwójnym pakietem szybowym i funkcją uchyłu. Roleta taka składa się z pokryw bocznych, osłony rolety, wałka nawijającego, prowadnic, mechanizmu sprężynowego, tkaniny oraz listwy dolnej. Prowadnice boczne trzymające tkaninę przy szybie połączone są z wałkiem nawojowym, gdzie znajduje się hamulec zatrzymujący osłonę w każdym żądanym położeniu. Najpopularniejsze jest sterowanie za pomocą łańcuszka. W roletach dachowych natomiast chwytamy za listwę i przesuwamy ją w górę bądź w dół. Możliwe jest także sterowanie za pomocą silników.

Należy wspomnieć, że pojawienie się rolet dachowych rozwiązało po części problem zbytniego nagrzewania się pomieszczeń. Układ tkaniny, prowadnic oraz kasety dają duże zabezpieczenie przed słońcem.

Roleta typu dzień-noc

Wyjątkowość tego typu rolety polega na wykorzystaniu specjalnego rodzaju materiału, który pozwala operować ilością dopływającego światła bez konieczności podnoszenia czy opuszczania osłony. Materiał rolety tkany jest w poprzeczne pasy, które są przezierne i nieprzezierne na przemian. Jeden z końców tkaniny przymocowany jest na stałe w kasecie, drugi biegnie przez obrotowy dolny obciążnik i jest przymocowany do wałka nawojowego. Gdy nawijamy tkaninę na wałek, powodujemy że oba pasy ? przezierny i nieprzezierny nachodzą na siebie i zaciemniają pomieszczenie. Jeśli chcemy rozjaśnić pomieszczenie, wystarczy, że nasuniemy dwa pasy przezierne na siebie.

Taką roletę poleca się zwłaszcza do pomieszczeń, w których znajdują się komputery, telewizory oraz do sal wykładowych, choć nierzadko zostają wybierane do budynków mieszkalnych w zamian za firany i zasłony.

Data modyfikacji: 2012-11-05

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1977 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama